mama żegna córeczkę przed pójściem do przedszkola
fot. AdobeStock

Jak wyglądają pierwsze dni w przedszkolu? Jak się przygotować?

Jeśli już pierwszego dnia twoje dziecko chce zostać dłużej, a przez kolejne wstaje o szóstej, bo nie może doczekać się spotkania z przedszkolnymi kolegami – wygrałaś los na loterii. Równie dobrze dziecko może słabo znosić okres adaptacyjny. Zobacz, jak przygotować dziecko na pierwsze dni w przedszkolu.
mama żegna córeczkę przed pójściem do przedszkola
fot. AdobeStock
Zaczynając przedszkole, nawet towarzyskie dziecko na początku może płakać i tęsknić. To najzupełniej normalne. Nie przejmuj się, psychologowie raczej zajmują się tymi dziećmi, które nie okazują żadnego przywiązania do rodziców i brak uczucia. Zdarzają się dzieci, które bywają wyjątkowo pogodne i łatwo nawiązują nowe kontakty, co szybko pozwala im poczuć się bezpiecznie, ale to raczej rzadkość.

Pierwszy dzień w przedszkolu powinien wyglądać mniej więcej tak. Najpierw poranna, najlepiej uroczysta pobudka, wspólne mycie i ubieranie, śniadanie. Warto zadbać, by to wszystko odbywało się wolno i spokojnie, by było atrakcją i czymś wyjątkowym. Wspólna droga do przedszkola i rozbieranie w szatni również. Odrobina stanowczości też nie zaszkodzi. Potem powitanie z paniami, z dziećmi. Rodzic czasami może trochę zostać w sali. No i pożegnanie. Dzieci po śniadaniu będą mieć różne zajęcia, wyjście na dwór, leżakowanie, obiadek. Ten pierwszy dzień dziecka zwykle powinien trwać tylko kilka godzin.

Nie zawsze wszystko jednak idzie jak z płatka i w takiej zupełnie nowej sytuacji to zrozumiałe. Aby ułatwić świeżo upieczonemu przedszkolakowi pierwsze dni w przedszkolu, musisz się odpowiednio przygotować i przeżyć je razem z maluchem. Jak to zrobić?

Przygotowania do przedszkola

Dzień wcześniej przygotuj z dzieckiem rzeczy, które będą wam potrzebne czyli tzw. wyprawkę do przedszkola. Unikniesz nerwowego poranka i pośpiechu przed wyjściem, np. z powodu nieoczekiwanego zaginięcia worka z kapciami. Maluch będzie miał okazję utrwalić sobie, co go czeka i nie poczuje się zaskoczony, że budzisz go rano do przedszkola (dla małych dzieci liczy się najbardziej to, co dzieje się teraz).

Zobacz też: Kapcie dla przedszkolaka - czy takie z marketu są dobre dla stóp dziecka?

Zjedzcie śniadanie w miłej atmosferze (nie wiadomo, jak w przedszkolu będzie z apetytem). A potem najlepiej całą rodziną odprowadźcie malca do przedszkola – poczuje się ważny i doceniony. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli maluch już podczas dni adaptacyjnych w przedszkolu czuł się całkiem dobrze i od dawna wie, że to będzie wyjątkowe wydarzenie, że jest już starszy i bardziej samodzielny.
Z doświadczenia mamy starszej już przedszkolaczki: Czasami mamusie same mocno przeżywają pójście dziecka do przedszkola, czasami ciężko im się z tym pogodzić, czasami muszą iść do pracy, a nie chcą. To trudny moment. Dzieci to wyczuwają. Jeśli czujesz się źle z tym, że twój maluszek zaczyna życie samodzielnego przedszkolaka i nie umiesz jakoś opanować emocji, czasami lepiej, by to tata odprowadził pociechę. Tatusiowie często podchodzą do tego bardziej zadaniowo i choć też bywają wzruszeni, potrafią trzymać emocje na wodzy.
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

Ile czasu dziecko może spędzać w przedszkolu

Trzylatek przez pierwsze dni, a nawet tygodnie, nie powinien spędzać w przedszkolu więcej niż 4–5 godzin dziennie. Jeśli nie możesz przyjść po dziecko tak wcześnie, poproś o pomoc babcię lub inną osobę z rodziny. W miarę upływu czasu maluch może zostawać w przedszkolu coraz dłużej.

Może też się okazać, że wcześniejsze odbieranie nie jest korzystne, bo malca omijają ciekawe zajęcia popołudniowe. Jeżeli dziecko będzie odbierać opiekunka lub ktoś z rodziny, pamiętaj, aby złożyć w przedszkolu oświadczenie wraz z imieniem, nazwiskiem i numerem dowodu osobistego tej osoby. Inaczej przedszkole nie będzie mogło pozwolić na powrót malucha z osobą, której nie upoważniłaś.

Zobacz też: Worki dla przedszkolaka - nie tylko na kapcie! Te są najładniejsze!

Rodzice w okresie adaptacyjnym w przedszkolu

Niektóre placówki pozwalają rodzicom przez pierwsze dni w przedszkolu zostawać w sali. To świetne rozwiązanie, choć nie przez wszystkich nauczycieli doceniane. Jeśli nie ma takiej możliwości w waszym przedszkolu lub obecność rodzica jest wręcz niemile widziana - może trzeba się zastanowić czy to na pewno dobre przedszkole.

Warto jednak pamiętać, że obecność mamy czy taty może utrudniać oswajanie z rówieśnikami. Jeśli chcesz zostać, zachowuj się dyskretnie. Gdy zechcesz wyjść, powiedz o tym dziecku – nie ma nic gorszego niż nagłe zniknięcie mamy. Wytłumacz też, kiedy wrócisz. Nie mów "wrócę o godz. 12", bo zegar jest abstrakcją dla trzylatka. Powiedz, że przyjdziesz zaraz po obiedzie albo kiedy dzieci wrócą ze spaceru.

Zobacz też: Dziecko nie chce chodzić do przedszkola - co robić?

Jeżeli zostawiasz dziecko w drzwiach sali, pożegnaj je z uśmiechem, ale stanowczo. Nie okazuj strachu ani smutku – maluch łatwo zaraża się takimi uczuciami. Bądź przygotowana na strach i łzy w przedszkolu, ale i... na ich brak. To też cię może zaskoczyć. Przygotuj nagrodę za udany pierwszy dzień, np. jakiś drobiazg albo wyjście na lody czy wizytę na placu zabaw.

Zobacz też: Lęk separacyjny u dziecka - to dobrze, że maluch nie chce się rozstać!

Okres adaptacyjny w przedszkolu może potrwać kilka tygodni

Smutne rozstania mogą trwać kilka tygodni. Warto w tym czasie pytać wychowawczynię, jak malec zachowuje się po twoim wyjściu – wiele dzieci świetnie się bawi. Jeśli jednak maluch jest smutny przez cały dzień, to może lepiej posłać go do przedszkola za kilka miesięcy lub nawet za rok. Kryzys może pojawić się także po weekendzie czy po chorobie dziecka. Czasem poranna rozpacz zaczyna się po 2–3 tygodniach. To też normalny, ale nieco opóźniony proces adaptacji. Jeśli płacz dotyczy tylko momentu rozstania z mamą, być może dziecko wyczuwa twój niepokój. Wówczas warto, by do przedszkola odprowadzał go ktoś mniej przeżywający tę sytuację, np. tata, dziadek.

Zobacz też: Kłopoty z adaptacją w przedszkoluWątpliwości związane z przedszkolnym debiutem dziecka wyjaśnia Joanna Białobrzeska, nauczycielka i dyrektorka przedszkola oraz szkoły Didasko, wydawca, autorka poradnika „Jak zostać nawiedzoną nauczycielką”, czyli jak uczyć, żeby nauczyć.

Zobacz też: Dziecko płacze w przedszkolu - rozmowa z psychologiem

Kiedy malec jest gotowy, by pójść do przedszkola?

Zwykle trzylatki są już na to gotowe, lecz to kwestia indywidualna – są dzieci starsze, które powinny jeszcze kilka miesięcy zostać w domu, a zdarzają się i 2,5-latki, które już dojrzały do roli przedszkolaka.

Co musi umieć kandydat na przedszkolaka?

Malec powinien być samodzielny w zakresie czynności fizjologicznych i jedzenia. Dziecko, które umie zachować się w toalecie i przy jedzeniu, nie będzie zawstydzone i bezradne w towarzystwie samodzielnych kolegów. Wystarczy postawić się w sytuacji malucha, by dowiedzieć się, co poczuje, gdy okaże się, że jako jedyny w grupie nosi pieluchę albo nie potrafi jeść widelcem?
Oczywiście przedszkole nie ma prawa nie przyjąć dziecka, które nosi pieluszkę. Na pewno jednak będzie sugerować, by od razu rozpocząć wspólną pracę nad odpieluchowaniem dziecka. Nie dla wszystkich maluchów to takie łatwe, warto przedyskutować tę sprawę z nauczycielami. Nie zawsze przyspieszanie tego procesu jest korzystne dla dziecka.

Po czym można poznać dobre przedszkole?

Dobre przedszkole już od wejścia powinno witać maluchy i rodziców przyjazną atmosferą. Tworzą ją drobiazgi – muzyka, kolorowo ubrane, uśmiechnięte nauczycielki, wesoły wystrój wnętrza, także szatni i korytarza.

Zobacz też: Adaptacja w żłobku - 4 rady na początek

Jak wspierać dziecko w nowej roli?

To ważne, by świętować kolejny etap w jego życiu, opowiadać o dobrych stronach przedszkola, wspominać własne, ale tylko dobre doświadczenia, pokazywać dawne przedszkolne zdjęcia.


Konsultacja: Aleksandra Jasielska, psycholog, wykładowca w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu.

Zobacz też: Przedszkole to dobry okres w życiu dziecka - uwierz w to!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy