pierwszy dzień wiosny
fot. Adobe Stock

Pierwszy dzień wiosny 2021: kiedy zaczyna się astronomiczna i kalendarzowa wiosna? [POMYSŁY NA ZABAWY]

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej może wypadać innego dnia niż początek wiosny astronomicznej. Natomiast w szkołach i przedszkolach pierwszy dzień wiosny zawsze świętuje się 21 marca. Można to robić zgodnie z polską tradycją, topiąc marzannę, albo zaczerpnąć pomysły z tradycji innych kultur.
Ewa Janczak-Cwil
pierwszy dzień wiosny
fot. Adobe Stock
Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny na Półkuli Północnej zawsze jest 21 marca. Natomiast astronomiczna wiosna przypada na moment, gdy zrównuje się długość dnia z długością nocy – każde z nich trwa po 12 godzin. Jest to tak zwany moment przesilenia wiosennego. Nie możesz się już doczekać pierwszego dnia wiosny? Nie ty jedna! Zobacz, na kiedy przypada ten dzień w 2021 roku i jak można go świętować w gronie znajomych i z dziećmi.

Spis treści:

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej w najbliższych latach na Półkuli Północnej przypada na następujące dni:
  • 21 marca 2021 roku – niedziela,
  • 21 marca 2022 roku – poniedziałek,
  • 21 marca 2023 roku – wtorek,
  • 21 marca 2024 roku – czwartek,

W 2021 roku astronomiczna wiosna nadejdzie w niedzielę 21 marca. Jednak z upływem lat termin ten będzie wypadał coraz wcześniej. Od 2044 roku dzień ten będzie przypadał 19 lub 20 marca.

Poza wiosną kalendarzową i astronomiczną mówi się też o wiośnie meteorologicznej. Nadchodzi ona, gdy średnia dobowa temperatura waha się w przedziale 5-15 stopni Celsjusza.

Polskie zabawy na pierwszy dzień wiosny

Jednym z najbardziej popularnych zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Dzisiaj rzadko kto już się w to bawi, ale w dawnych czasach nasi przodkowie bardzo poważnie podchodzili do tego zwyczaju.

Polegał on na zrobieniu kukły o cechach żeńskich. Wykonywano ją ze słomy, patyków i białego płótna. Czasami była zdobiona koralami. W dniu przesilenia wiosennego wrzucano ją do wody lub palono. Symbolizowała ona zimę i śmierć. Spalenie jej lub utopienie miało pomóc usunąć efekty jej działania (np. zamieranie na zimę przyrody) i przywołać cieplejszą porę roku. Tej pogańskiej tradycji nie udało się wyplenić, ani zastąpić np. zrzucaniem kukły Judasza z wież kościelnych. Marzannę topi się do dzisiaj, tyle że zwykle zwyczaj ma charakter zabawy i zajmują się nie dzieci w przedszkolach lub szkołach.

Innym polskim zwyczaje związanym z pierwszym dniem wiosny był Maik. Dzień po 21 marca młodzież chodziła po wsiach i ozdabiała gałęzie jodły lub sosny wstążkami. Następnie ze śpiewem na ustach chodziła od domu do domu, czasami prosząc o datki.

Od kilkunastu lat polscy uczniowie pierwszego dnia wiosny mówią o dniu wagarowicza. Niektórzy rzeczywiście tego dnia nie idą do szkoły, choć nauczyciele starają się, aby 21 marca lekcje były lżejsze lub organizują uczniom jakieś atrakcje. W przedszkolach tego dnia często odbywają się bale przebierańców. Jak się przebrać na pierwszy dzień wiosny? Najlepiej, gdy dzieci są wtedy przebrane za pszczoły, motyle, kwiaty, ptaki czy zające, ale ostatecznie najważniejsze jest, aby były zadowolone, więc trzeba im pozwolić wybrać – stroje karnawałowe są jak najbardziej dozwolone.

Pierwszy dzień wiosny – zwyczaje na świecie i pomysły na zabawy

Równonoc wiosenna jest momentem symbolicznym w wielu kulturach. Warto poznać tradycje, które są dziedzictwem innych narodów. Tematy te mogą być inspiracją do rozmów z dziećmi o różnorodności świata i kultur oraz inspiracją do obchodzenia pierwszego dnia wiosny w nieco inny sposób niż topienie marzanny.

Pierwszy dzień wiosny w Indiach

Święto nosi nazwę Holi – Festiwalu Kolorów. Obchodzone jest dzień po marcowej pełni księżyca. Symbolizuje nadejście czasu obfitości. W ramach zwyczajów w przeddzień Holi pali się ogniska, śpiewa i tańczy wokół ognia. W dniu Holi następują gonitwy, podczas których ludzie obrzucają się kolorowym proszkiem i oblewają wodą.

Pomysł na zabawę z dzieckiem: dlaczego nie zorganizować kolorowej gonitwy w parku lub ogrodzie. Zamiast obsypywać się kolorowym proszkiem, można sypać kolorowe konfetti zrobione z bibuły, która szybko w przyrodzie się rozłoży.

Pierwszy dzień wiosny w Meksyku

Meksykanie między 19 a 21 marca bardzo licznie odwiedzają miejsca, gdzie znajdują się zabytki z czasów prekolumbijskich – piramidy i ruiny świątyń m.in. Azteków i Olmeków. Miejsca te uznawane są za miejsca, z których można czerpać moc. Pielgrzymujący tu wiosną Meksykanie ubrani są na biało, a takich miejscach jak Piramidy Słońca w Teotihuacanie zbiera się wiosną nawet milion osób.

Pomysł na zabawę z dzieckiem: wybierzcie się na zwiedzanie swojej okolicy, poznajcie lokalne zabytki. Opowiedz dziecku, z jakich czasów pochodzi fort, zamek czy kościół, poopowiadaj mu o tych czasach. Przy okazji wypatrujcie oznak wiosny i pierwszych wiosennych kwiatów.

Pierwszy dzień wiosny w Japonii

Tu nadejście wiosny świętuje się, podziwiając kwiaty wiśni. Święto obchodzone jest wtedy, gdy wiśnie zakwitną, dlatego nie odbywa się konkretnego dnia. Najczęściej wiśnie zakwitają w drugiej połowie marca i wtedy odbywa się Festiwal Kwitnących Wiśni. Organizowane są pikniki, pod kwitnącymi drzewami spożywa się posiłki, a w miastach zabawy przy sake i woni kwiatów przeciągają się do nocy.

Pomysł na zabawę z dzieckiem: pójdźcie na wiosenny spacer z dzieckiem do parku, na łąkę lub do lasu. Sprawdźcie, czy przyroda budzi się już do życia, rozglądajcie się za wiosennymi ptakami. Znalezione pękające pączki i kwiatki spróbujcie rozpoznać. Możecie też zrobić kwiaty z bibuły i krepiny, postawić wasz bukiet na stole zjeść przy nim wspólny posiłek.

Pierwszy dzień wiosny w Hiszpanii

Odejście zimy i nadejście wiosny w Walencji obchodzi się Festiwalem Ognia. W tym dniu pali się ogniska i puszcza fajerwerki. Zwyczaj palenia ognisk pochodzi z XVI wieku, kiedy w ogniu pozbywano się starych mebli i sprzętów. W mieście pojawiają się też olbrzymie kukły przedstawiające znane osoby ze świata biznesu i polityki. Ostatniego dnia festiwalu wszystkie zostają spalone. O 14:00 między 15 a 19 marca codziennie odbywa się konkurs salw. Na koniec wszystkie startujące grupy oddają strzał w tym samym czasie – jest głośno!

Pomysł na zabawę z dzieckiem: w wieczór pierwszego dnia wiosny zorganizujcie ognisko (byle w miejscu do tego przeznaczonym!). Możecie piec kiełbaski czy chleb i wspólnie śpiewać piosenki.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy