pierwszy dzień wiosny
fot. Adobe Stock

Pierwszy dzień wiosny: pomysły na świętowanie z dzieckiem

Pierwszy dzień wiosny jest okazją do świętowania. Można to robić zgodnie polską tradycją, topiąc marzannę, ale warto zainspirować się tradycjami innych kultur.
Ewa Janczak-Cwil
pierwszy dzień wiosny
fot. Adobe Stock
Nie możesz się już doczekać pierwszego dnia wiosny? Nie ty jedna! Zobacz, na kiedy przypada ten dzień i jak można go świętować w gronie znajomych i z dziećmi.

Spis treści:

Pierwszy dzień wiosny w najbliższych latach

Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny zawsze jest 21 marca. Natomiast astronomiczna wiosna przypada na moment, gdy zrównuje się długość dnia z długością nocy – każde z nich trwa 12 godzin. Jest to tak zwany moment przesilenia wiosennego.

Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny w najbliższych latach przypada na następujące dni:
  • 21 marca 2020 roku – sobota,
  • 21 marca 2021 roku – niedziela,
  • 21 marca 2022 roku – poniedziałek,
  • 21 marca 2023 roku – wtorek,
  • 21 marca 2024 roku – czwartek,

W 2020 roku astronomiczna wiosna przyjdzie w środę 20 marca. Jednak z upływem lat termin ten będzie wypadał coraz wcześniej. W 2048 roku dzień ten przypadnie na 18 marca, a w 2102 roku na 13 marca.
Redakcja poleca: Bezpieczna samochodowa podróż z maluchem [LIVECZAT Z EKSPERTAMI]
Jakie są zasady przewożenia dzieci samochodem? Co robić, aby rodzinne podróże były bezpieczne i wygodne? I wreszcie – jak wybrać najlepszy fotelik? Na te i inne pytania młodych rodziców odpowiadali podczas liveczatu na profilu fb „Mamo To Ja” eksperci: Kamil Kasiak, ratownik medyczny oraz Tomasz Świergolik, przedstawiciel firmy Marko, doradca w zakresie fotelików samochodowych. Obejrzyjcie nasz film!

Pierwszy dzień wiosny: zwyczaje

Jednym z najbardziej popularnych zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie marzanny. Dzisiaj rzadko kto już się w to bawi, ale w dawnych czasach nasi przodkowie bardzo poważnie podchodzili do tego zwyczaju.

Polegał on na zrobieniu kukły o cechach żeńskich. Wykonywano ją ze słomy, patyków i białego płótna. Czasami była zdobiona koralami. W dniu przesilenia wiosennego wrzucano ją do wody lub palono. Symbolizowała ona boginię śmierci. Spalenie jej lub utopienie miało pomóc usunąć efekty jej działania (np. zamieranie na zimę przyrody) i przywołać cieplejszą porę roku.

Sprawdź: Czy to już czas na wiosenne porządki?

Tej pogańskiej tradycji nie udało się wyplenić, ani zastąpić np. zrzucaniem kukły Judasza z wież kościelnych. Marzannę topi się do dzisiaj, tyle że zwykle zwyczaj ma charakter zabawy i zajmują się nie dzieci w przedszkolach lub szkołach.

Pierwszy dzień wiosny – zwyczaje na świecie

Równonoc wiosenna jest momentem symbolicznym w wielu kulturach. Warto poznać tradycje, które są tworem innych narodów. Tematy te mogą być inspiracją do rozmów z dziećmi o różnorodności świata i kultur oraz inspiracją do obchodzenia pierwszego dnia wiosny w nieco inny sposób niż topienie marzanny.

Pierwszy dzień wiosny w Indiach

Święto nosi nazwę Holi – Festiwalu Kolorów. Obchodzone jest dzień po marcowej pełni księżyca. Symbolizuje nadejście czasu obfitości. W ramach zwyczajów w przeddzień Holi pali się ogniska, śpiewa i tańczy wokół ognia. W dniu Holi następują gonitwy, podczas których ludzie obrzucają się kolorowym proszkiem i oblewają wodą.

Pomysł na zabawę z dzieckiem: dlaczego nie zorganizować kolorowej gonitwy w parku lub ogrodzie. Zamiast obsypywać się kolorowym proszkiem, można sypać kolorowe konfetti zrobione z bibuły, która szybko w przyrodzie się rozłoży.

Pierwszy dzień wiosny w Meksyku

Meksykanie między 19 a 21 marca bardzo licznie odwiedzają miejsca, gdzie znajdują się zabytki z czasów prekolumbijskich – piramidy i ruiny świątyń m.in. Azteków i Olmeków. Miejsca te uznawane są za miejsca, z których można czerpać moc. Pielgrzymujący tu wiosną Meksykanie ubrani są na biało, a takich miejscach jak Piramidy Słońca w Teotihuacanie zbiera się wiosną nawet milion osób.

Pomysł na zabawę z dzieckiem: wybierzcie się na zwiedzanie swojej okolicy, poznajcie lokalne zabytki. Opowiedz dziecku, z jakich czasów pochodzi fort, zamek czy kościół, poopowiadaj mu o tych czasach. Przy okazji wypatrujcie oznak wiosny i pierwszych wiosennych kwiatów.

Pierwszy dzień wiosny w Japonii

Tu nadejście wiosny świętuje się podziwiając kwiaty wiśni. Święto obchodzone jest wtedy, gdy wiśnie zakwitną, dlatego nie odbywa się konkretnego dnia. Najczęściej wiśnie zakwitają w drugiej połowie marca i wtedy odbywa się Festiwal Kwitnących Wiśni. Organizowane są pikniki, pod kwitnącymi drzewami spożywa się posiłki, a w miastach zabawy przy sake i woni kwiatów przeciągają się do nocy.

Pomysł na zabawę z dzieckiem: pójdźcie na wiosenny spacer z dzieckiem do parku, na łąkę lub do lasu. Sprawdźcie, czy przyroda budzi się już do życia. Znalezione pękające pączki i kwiatki spróbujcie rozpoznać. Możecie tez zrobić kwiaty z bibuły i krepiny, postawić wasz bukiet na stole zjeść przy nim wspólny posiłek.

Pierwszy dzień wiosny w Hiszpanii

Odejście zimy i nadejście wiosny w Walencji obchodzi się Festiwalem Ognia. W tym dniu pali się ogniska i puszcza fajerwerki. Zwyczaj palenia ognisk pochodzi z XVI wieku, kiedy w ogniu pozbywano się starych mebli i sprzętów. W mieście pojawiają się też olbrzymie kukły przedstawiające znane osoby ze świata biznesu i polityki. Ostatniego dnia festiwalu wszystkie zostają spalone. O 14:00 między 15 a 19 marca codziennie odbywa się konkurs salw. Na koniec wszystkie startujące grupy oddają strzał w tym samym czasie – jest głośno!

Pomysł na zabawę z dzieckiem: w wieczór pierwszego dnia wiosny zorganizujcie ognisko (byle w miejscu do tego przeznaczonym!). Możecie piec kiełbaski czy chleb i wspólnie śpiewać piosenki.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy