GRY
 
 

1. i 2. tydzień ciąży

Sprawdź, co się dzieje w ciele kobiety podczas pierwszego i drugiego tygodnia ciąży. Od kiedy liczy się tygodnie ciąży? O czym powinna pamiętać kobieta w pierwszym tygodniu ciąży?

1 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zapłodnienie
fot. Piękna
Teraz masz okres – na razie ostatni. Błona śluzowa macicy złuszcza się, razem z niezapłodnionym jajeczkiem z poprzedniego miesiąca. Zaczyna się nowy cykl owulacyjny, który będzie początkiem twojej ciąży.

Od kiedy liczy się tygodnie ciąży?

Możesz wierzyć lub nie, ale twoja ciąża jest liczona od tego właśnie tygodnia, chociaż nie miałaś jeszcze owulacji i żadne jajeczko nie zostało zapłodnione. Ciążę liczy się od pierwszego dnia miesiączki, ponieważ za każdym razem, kiedy kobieta ma okres, jej organizm przygotowuje się do ciąży. Licząc od tej daty, lekarze posługują się standardową miarą, ponieważ przeciętnie ciąża trwa 280 dni i niezwykle trudno dokładnie określić, w którym dniu nastąpiło zapłodnienie.

Zobacz galerie: Zdjęcia płodu w 1. tygodniu ciąży
Redakcja poleca: Co się dzieje w 36. tygodniu ciąży? [WIDEO]
To już ostatni miesiąc ciąży. Jesteś gotowa? Dlaczego możesz odetchnąć z ulgą i jakie dolegliwości mogą Cię teraz spotkać? Co jeszcze musisz przygotować i co słychać u Twojego maluszka, co robi tam w brzuchu? Czy już szykuje się do wielkiego wyjścia?

Co się dzieje w ciele kobiety podczas miesiączki?

Właśnie zaczął się twój okres i możesz myśleć o zajściu w ciążę. Kiedy próbujesz począć dziecko, owulacja jest najważniejszą rzeczą, którą musisz zrozumieć. Owulacja pojawia się, kiedy dojrzałe jajeczko jest uwolnione z jajnika, przechodzi przez jajowód i jest gotowe do zapłodnienia. Wyściółka macicy robi się grubsza, aby przygotować się na przyjęcie zapłodnionego jajeczka. Jeśli zapłodnienie nie nastąpi, wyściółka macicy złuszczy się, co oznacza, że będziesz miała okres.

O czym powinnaś wiedzieć w 1. i 2. tygodniu ciąży?

Koniecznie powinnaś przygotowywać ciało do ciąży. Najważniejsze to utrzymanie prawidłowej wagi ciała, zbilansowana dieta, przyjmowanie witamin z 400 mcg kwasu foliowego. Powinnaś również zrezygnować z kofeiny, nikotyny i alkoholu. Jeśli bierzesz jakieś leki, zapytaj swojego lekarza, czy są one bezpieczne w okresie ciąży.

Więcej na ten temat: 2. tydzień ciąży

O czym powinien pamiętać ojciec dziecka?

Postaraj się, aby wasz związek był radosny, a kontakty między wami szczere. Po miesiącach prób, aby począć dziecko, wielu z przyszłych ojców żyje w przekonaniu, że są jedynie dawcami spermy. Upewnij się, czy twoja partnerka wie, jak bardzo cenisz wasz związek i jak niecierpliwie czekasz, żeby zostać tatą.

Polecamy: 3. tydzień ciąży
Doładuj
Przeładuj