szczepienia
fot. materiały prasowe

Jak zaszczepić dziecko (lub nie) i nie zwariować?

Szczepienia to temat, który ostatnio wzbudza wiele kontrowersji, nie tylko wśród rodziców. Czy trzeba i warto zaszczepić dziecko? Co znajduje się w szczepionce i czy szczepionka naprawdę może wywołać ciężkie choroby takie jak autyzm? Na wszystkie te pytanie znajdziesz odpowiedź w książce „Szczepionki. Nie daj się zwariować”.
szczepienia
fot. materiały prasowe
Szczepić, czy nie szczepić? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Z jednej strony lekarze zachęcający do szczepienia i przestrzegający przed powikłaniami chorób zakaźnych, z drugiej – ruchy antyszczepionkowe informujące o szkodliwych działaniach szczepionek. Komu wierzyć? Jaką podjąć decyzję w sprawie zaszczepienia własnego dziecka? Odpowiedź na te ważne pytania pomoże ci znaleźć książka „Szczepionki. Nie daj się zwariować”, która ukaże się na rynku 17 lutego nakładem Wydawnictwa Otwartego. 

ABC szczepienia

Książka „Szczepionki. Nie daj się zwariować” to pierwszy polski poradnik dotyczący szczepienia dzieci. Autorka, Izabela Filc-Redlińskiej dziennikarką prasową i telewizyjną, specjalizująca się w dziedzinie zdrowia i medycyny, stara się odpowiedzieć w niej na najważniejsze pytania dotyczące szczepień. W poradniku znajdziesz więc informacje na temat tego, jak działają szczepionki i co w ogóle znajduje się w strzykawce, dowiesz się, jak kształtuje się odporność dziecka i kiedy mały organizm może nie poradzić sobie z atakującymi go bakteriami czy wirusami. Autorka omawia też dokładnie proces powstawania nowej szczepionki oraz to, jak sprawdzane są jej skuteczność i bezpieczeństwo. Radzi także, kiedy ze szczepienia lepiej zrezygnować. 

Rodziców, którzy już zdecydują się na zaszczepienie pociechy, znajdą w książce praktyczne porady, na temat tego, jak powinna przebiegać wizyta u lekarza, podczas której maluch zostanie zaszczepiony, jak przygotować dziecko do szczepienia i co zrobić, aby ukłucie mniej bolało. 
Redakcja poleca: Resort zdrowia rozważa rekompensaty za NOP [WIDEO]
Liczba nieszczepionych dzieci rośnie z roku na rok. Dlatego resort zdrowia rozważa wprowadzenie systemu rekompensat za ewentualne niepożądane odczyny poszczepienne tzw. NOP.

Ruchy antyszczepionkowe

Myślicie, że książka „Szczepionki. Nie daj się zwariować” to kolejna apologia szczepień? To nieprawda. W poradniku znajdziecie także rozdział o ruchach antyszczepionkowych, niepożądanych odczynach poszczepiennych (NOP) oraz przytoczenie badań, które pozwalają odpowiedzieć na pytanie, czy szczepionka naprawdę może wywołać tak poważne choroby jak autyzm.  Niewątpliwym atutem książki jest to, że była ona konsultowana z lekarzami i specjalistami. Na końcu publikacji znajdziesz też przydatny słowniczek terminów związanych ze szczepieniem oraz formularz obserwacji niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Czy warto przeczytać książkę „Szczepionki. Nie daj się zwariować”? Warto, nawet jeśli masz już własne zdanie na ten temat. Poradnik pozwoli ci albo utwierdzić się w swoim przekonaniu, albo… całkowicie je zmienić. Jest jeszcze jeden powód, dla którego „Szczepionki. Nie daj się zwariować” to lektura obowiązkowa – jak pisze sama autorka w wstępie – książka ma zmienić spór w dialog, a przeczucia w wiedzę. Polecamy wszystkim – nie tylko rodzicom.

Jeśli ważne informacje na temat szczepień chcesz mieć zawsze pod ręką, zajrzyj do przydatnej aplikacji MeduSzczepienia. Więcej o książce znajdziesz tu.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy