GRY
 
 

Pierwszy raz na basenie

Nie czekaj, aż dziecko skończy kilka lat, by mogło popluskać się do woli. Już teraz możesz je zapisać do szkółki pływania.

mama, niemowlę, basen
W erze parków wodnych i krytych basenów, które znajdują się niemal w każdej dzielnicy, basenowe harce dostępne są nawet dla najmłodszych maluchów.

Zabawa czy może szkoła pływania?
Na basen możesz iść już z dwumiesięcznym niemowlakiem. Ale lepiej nie zdawać się na przypadek. Wybierz pływalnię, która oferuje zajęcia dla najmłodszych. Powinny być prowadzone przez wyszkolonych trenerów, którzy zapewniają bezpieczeństwo i dobrą zabawę. Takie zajęcia zwykle odbywają się w czasie, gdy na basenie nie ma wielu osób. Dzięki temu możesz czuć się swobodnie, a maleństwo nie wystraszy się biegających obok starszych dzieci. Jeśli decydujesz się na szkołę pływania, szukaj sprawdzonej, działającej od dłuższego czasu, przy większym ośrodku. Przed wyborem, jak w każdym przypadku, warto zapytać o zdanie zaprzyjaźnionych rodziców, poczytać opinie w Internecie.

Co powie na to lekarz?
Zanim zapiszesz niemowlę na pływalnię, powinien zbadać je pediatra. Alergia, wady dróg moczowych, schorzenia skóry, są przeciwwskazaniami do kąpieli w basenie, a wiele szkółek dla najmłodszych wymaga przy zapisie zaświadczenia lekarskiego, że malec jest zdrowy.

Woda wodzie nierówna

Woda w basenie dla najmniejszych dzieci powinna być jak najcieplejsza (36°C dla dzieci w wieku 2–4 miesięcy, około 32°C dla starszych niemowląt i przedszkolaków). Najlepsza jest ozonowana z dodatkiem chloru (woda tylko chlorowana może podrażniać delikatną skórę i oczka malca).

Z szatni prosto pod prysznic
Idealnie, gdy basen zapewnia szatnię „rodzinną”, z przewijakami czy kojcami oraz możliwość wniesienia nosidła, by maluch mógł w nim bezpiecznie zaczekać, aż mama się przebierze. Inne ważne udogodnienia to łagodne zejście do wody, brodzik dla chodzących maluchów, zjeżdżalnie. Niektóre dzieci mogą bać się prysznica, z którego musicie skorzystać przed wejściem na basen. Najlepiej trzymać malca na ręku lub pozwolić mu stać poza zasięgiem strumienia wody, polewając go tylko delikatnie. Przed wizytą na basenie spróbuj jeszcze w domowych warunkach oswoić dziecko z prysznicem.

Pływacki ekwipunek
Warto zabrać dwie pieluszki kąpielowe dla najmłodszych, dla starszych – strój lub majteczki. Dzieci, które chodzą, powinny mieć klapki. Upewnij się, czy wymagane są czepki dla najmłodszych. Przed wejściem do wody i po wyjściu z niej przyda się także ciepły ręcznik lub szlafrok oraz przekąska i picie, gdyż pływanie wzmaga apetyt.

Mamo, ja się bardzo boję!

Nie wszystkie dzieci lubią wodę. Niektóre, mimo lęku, oswajają się z nią szybko, inne za nic nie wejdą do basenu. Dlatego zwłaszcza dwu-, trzylatka lepiej do tego wcześniej przygotować. W wannie namów malucha do zabawy w pływanie, wrzuć do niej kolorowe zabawki, baw się w polewanie dziecka kubeczkiem. Kupcie razem strój kąpielowy, klapki, kółko z ulubionymi bohaterami bajek. Gdy pójdziecie pierwszy raz na basen, tylko popatrzcie na pływających przez szybę. Potem daj dziecku czas, żeby oswoiło się z nowym miejscem. Do niczego nie zmuszaj.

Czytaj i dyskutuj na forum >>
luska: Co myślicie o szkółkach pływania dla dzieci?
Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj