dziecko, lekarz, okulista, badanie

Pierwszy raz u okulisty

Jeśli dziecko mruży oczy, zbliża zabawki do twarzy, nie reaguje, gdy machasz do niego z oddali, nie zwlekaj z wizytą u okulisty. Lekarz sprawdzi maluchowi wzrok i jeśli zajdzie potrzeba, przepisze okulary.
dziecko, lekarz, okulista, badanie
Wiele wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm, ujawnia się już we wczesnym dzieciństwie. Ich przyczyną jest nieprawidłowa budowa gałek ocznych. Często są uwarunkowane genetycznie, dlatego jeśli ktoś w rodzinie ma wadę wzroku, ryzyko jej wystąpienia jest większe. Ale maluch bez takich obciążeń także może mieć problemy z widzeniem.

Widok coraz bardziej ostry
Patrzenia, tak jak mówienia czy chodzenia, dziecko musi się nauczyć. Do około trzeciego miesiąca życia widzi tylko obiekty, które znajdują się około 20 cm od niego, jak np. twarz karmiącej mamy. Dopiero około roku jego ostrość widzenia dorównuje ostrości wzroku dorosłych.
Jeśli dziecko rodzi się o czasie, pierwsze badania wzroku przeprowadza neonatolog zaraz po narodzinach. Potem wzrok malca powinien ocenić pediatra w czasie badań kontrolnych. Dopiero w wieku sześciu lat maluchy przechodzą rutynowe badanie wzroku w przedszkolu. Zanim do nich dojdzie, warto obserwować dziecko i jeśli coś niepokoi, wybrać się z nim do okulisty.
U niemowląt sygnałem niepokojącym może być różnica w wielkości źrenic lub to, że maluch nie wodzi wzrokiem za zabawkami. Warto też zbadać wzrok, jeśli kilkulatek wpada na przedmioty, często się potyka albo siada bardzo blisko telewizora.

Obrazki ze zwierzątkami
Dzieci boją się komputerowego badania wzroku, dlatego okulista bada je inaczej. Niemowlętom sprawdza ustawienie gałek ocznych, reakcje źrenic na światło, przedni odcinek oka, wodzenie za przedmiotami oraz po zakropleniu atropiny (kropli poszerzających źrenicę) dno oka oraz wadę wzroku. W zależności od rodzaju użytych kropli (o ich wyborze decyduje okulista) dziecko może widzieć gorzej od kilku godzin do kilku dni po badaniu.
U kilkulatków sprawdza się ostrość wzroku za pomocą obrazków przedstawiających przedmioty i zwierzątka. Czasem lekarz pokazuje tablice, przedstawiające rysunki dłoni ułożonych pionowo lub poziomo, a zadaniem dziecka jest ułożenie własnej rączki tak, jak ta na obrazku.

Kolorowe oprawki i plastikowe szkła
Jeśli lekarz przepisze dziecku okulary, wybierz lekkie i nietłukące. Muszą przetrwać wiele upadków na podłogę. Najlepiej sprawdzą się szkła z utwardzonego, bezodpryskowego plastiku. Komfort widzenia poprawi powłoka antyrefleksyjna. Zachętą do noszenia okularów bywają miękkie, kolorowe oprawki. Zadbaj, by miały zaokrąglone nauszniki i osłonkę na nos. Przyda się też pokrowiec do ich bezpiecznego przechowywania i szmatka, najczęściej z irchy, do czyszczenia. Możesz dodatkowo uatrakcyjnić okulary, kupując do nich maluchowi ozdobny łańcuszek lub nakładkę przeciwsłoneczną.
Gdy różnica w wadzie między jednym a drugim okiem to ponad cztery dioptrie, lekarz może zalecić soczewki kontaktowe. Ich noszenie stresuje maluchy, które często je gubią.


Stopniowe przyzwyczajanie
Daj maluchowi czas, by zaakceptował okulary. Nie zmuszaj go do ich noszenia, lecz przyzwyczajaj stopniowo, zaczynając o dwóch, trzech godzin dziennie. Na początku będzie je zdejmował.
Okularki na nosie na pewno przeszkadzają też niemowlakowi. Przestaną dopiero, gdy zorientuje się, że widzi w nich lepiej i wyraźniej. Starsze dziecko może się ich wstydzić przed kolegami. Pomóż mu zaakceptować nowy wygląd, chwaląc go, wymieniając znajome osoby noszące okulary czy postacie z bajek, np. Smerfa Ważniaka.
Jeżeli rodzice sami mają okulary, mogą opowiedzieć dziecku o swoich trudnych początkach. Wsparciem bywa też babcia albo dziadek w okularach.

Zasłonięte oczko
Kiedy dziecko ma zeza, trudno mu pogodzić się z tym, że jedno oczko musi mieć zasłonięte. Zapytaj lekarza, czy wystarczy, aby malec nosił zasłonkę przez parę godzin dziennie tylko w domu. Jeśli chodzi do przedszkola, sprawdź, czy w twoim mieście nie ma przedszkola dla dzieci niedowidzących lub z zezem. Tam oprócz codziennych zajęć maluchy mają ćwiczenia wzroku, które prowadzą lekarze. Pozwól dziecku wybrać w sklepie optycznym plastry okluzyjne z kolorowymi naklejkami.

Regularne kontrole
...oczu twojego malca są bardzo ważne. Lekarz powie, kiedy trzeba się na nie zgłaszać z dzieckiem. W przypadku dużych wad wzroku, którym towarzyszy zez lub niedowidzenie, maluch musi odwiedzać gabinet okulistyczny raz w miesiącu. Przy niewielkiej wadzie zwykle wystarczy raz na trzy miesiące.


Na pytania rodziców odpowiada Tomasz Kuc, specjalista chorób oczu z Katedry i Kliniki Chorób Oczu Akademickiego Centrum Klinicznego Akademii Medycznej w Gdańsku dla którego nie ma większej radości niż leczenie dzieci.

Na jakie objawy związane z oczkami dziecka rodzice muszą zwracać szczególną uwagę?
U noworodków jest to niewydolność kanalików łzowych. Nie można bagatelizować zapalenia spojówek i wydzieliny ropnej z oczu. Jeśli się ten problem zaniedba, pojawią się powikłania. We wczesnym okresie niemowlęcym łatwo się to leczy specjalnymi masażami, a stosowanie kropli zapobiega dalszym następstwom. Jak najszybciej trzeba iść do okulisty, jeśli źrenica jest biała. Może to świadczyć o zaćmie (operuje się ją już u noworodków). A duże oczy, w których nieproporcjonalnie wielka jest rogówka, mogą być objawem jaskry.

Niemowlaki mają skłonność do zezowania – jak nie przegapić prawdziwego zeza?
Niepokoić powinno, gdy dziecko zezuje stale, a nie od czasu do czasu, jak to bywa u kilkumiesięcznych maluchów. Nie lekceważmy „uciekających oczu”. Można to zaobserwować, gdy dziecko się czemuś przygląda.

Wcześnie wykryta wada daje większą szansę na wyleczenie?
To prawda, właściwa korekcja we wczesnym dzieciństwie przywraca prawidłowy rozwój widzenia. Gdy wadę się zaniedba, niedowidzenie postępuje i z czasem można pomóc coraz mniej. Jeśli trzylatek niedowidzi na jedno oko, wadę można skorygować okularami, u dziesięciolatka to poważny problem. Dlatego na pierwszą wizytę u okulisty nigdy nie jest za wcześnie.


Konsultacja: DR Aleksandra Jasielska, psycholog, wykłada w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

td_dopisek.gif


Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy