dziecko, lekarz, okulista, badanie

Pierwszy raz u okulisty

Jeśli dziecko mruży oczy, zbliża zabawki do twarzy, nie reaguje, gdy machasz do niego z oddali, nie zwlekaj z wizytą u okulisty. Lekarz sprawdzi maluchowi wzrok i jeśli zajdzie potrzeba, przepisze okulary.
dziecko, lekarz, okulista, badanie
Wiele wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm, ujawnia się już we wczesnym dzieciństwie. Ich przyczyną jest nieprawidłowa budowa gałek ocznych. Często są uwarunkowane genetycznie, dlatego jeśli ktoś w rodzinie ma wadę wzroku, ryzyko jej wystąpienia jest większe. Ale maluch bez takich obciążeń także może mieć problemy z widzeniem.

Widok coraz bardziej ostry
Patrzenia, tak jak mówienia czy chodzenia, dziecko musi się nauczyć. Do około trzeciego miesiąca życia widzi tylko obiekty, które znajdują się około 20 cm od niego, jak np. twarz karmiącej mamy. Dopiero około roku jego ostrość widzenia dorównuje ostrości wzroku dorosłych.
Jeśli dziecko rodzi się o czasie, pierwsze badania wzroku przeprowadza neonatolog zaraz po narodzinach. Potem wzrok malca powinien ocenić pediatra w czasie badań kontrolnych. Dopiero w wieku sześciu lat maluchy przechodzą rutynowe badanie wzroku w przedszkolu. Zanim do nich dojdzie, warto obserwować dziecko i jeśli coś niepokoi, wybrać się z nim do okulisty.
U niemowląt sygnałem niepokojącym może być różnica w wielkości źrenic lub to, że maluch nie wodzi wzrokiem za zabawkami. Warto też zbadać wzrok, jeśli kilkulatek wpada na przedmioty, często się potyka albo siada bardzo blisko telewizora.

Obrazki ze zwierzątkami
Dzieci boją się komputerowego badania wzroku, dlatego okulista bada je inaczej. Niemowlętom sprawdza ustawienie gałek ocznych, reakcje źrenic na światło, przedni odcinek oka, wodzenie za przedmiotami oraz po zakropleniu atropiny (kropli poszerzających źrenicę) dno oka oraz wadę wzroku. W zależności od rodzaju użytych kropli (o ich wyborze decyduje okulista) dziecko może widzieć gorzej od kilku godzin do kilku dni po badaniu.
U kilkulatków sprawdza się ostrość wzroku za pomocą obrazków przedstawiających przedmioty i zwierzątka. Czasem lekarz pokazuje tablice, przedstawiające rysunki dłoni ułożonych pionowo lub poziomo, a zadaniem dziecka jest ułożenie własnej rączki tak, jak ta na obrazku.

Kolorowe oprawki i plastikowe szkła
Jeśli lekarz przepisze dziecku okulary, wybierz lekkie i nietłukące. Muszą przetrwać wiele upadków na podłogę. Najlepiej sprawdzą się szkła z utwardzonego, bezodpryskowego plastiku. Komfort widzenia poprawi powłoka antyrefleksyjna. Zachętą do noszenia okularów bywają miękkie, kolorowe oprawki. Zadbaj, by miały zaokrąglone nauszniki i osłonkę na nos. Przyda się też pokrowiec do ich bezpiecznego przechowywania i szmatka, najczęściej z irchy, do czyszczenia. Możesz dodatkowo uatrakcyjnić okulary, kupując do nich maluchowi ozdobny łańcuszek lub nakładkę przeciwsłoneczną.
Gdy różnica w wadzie między jednym a drugim okiem to ponad cztery dioptrie, lekarz może zalecić soczewki kontaktowe. Ich noszenie stresuje maluchy, które często je gubią.
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!
Doładuj
Przeładuj