GRY

Pierwszy raz w kościele

Choć dla rodziców wierzących zabieranie małego dziecka na nabożeństwa jest czymś naturalnym, czasami nawet oni denerwują się na myśl, jak zachowa się żywiołowy maluch. Jak przygotować się do wizyty w kościele z małym dzieckiem?
rodzice, maluch, kościół, altana, mama, tata
Ślub, komunia, chrzciny albo coniedzielna msza święta. Bez względu na okoliczności do wizyty w kościele z małym dzieckiem warto się dobrze przygotować.

Pokaż dziecku kościół

Energiczne i rozbrykane dzieci dobrze jest oswajać z kościołem pomału. Wejdź do niego, pokaż maluchowi ołtarz, organy, dzwony, zabierz na krótkie nabożeństwo. Gdy zaznajomi się z miejscem, można go zabrać na msze dla dzieci.
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Zmuszanie dziecka do chodzenia do kościoła

Jeśli głównym powodem zabierania dziecka do kościoła jest presja rodziny albo rodzice sami traktują niedzielną mszę tylko jako obowiązek, dziecko wyczuje fałsz sytuacji i może protestować. Zmuszanie lub naleganie może zamienić pobyt w kościele w katastrofę.

Nabożeństwo dla dzieci

Uczestnicząc od urodzenia w praktykach religijnych, dziecko uczy się zachowania w kościele. Ale jego zdolność do spokojnego siedzenia w jednym miejscu wykształca się z wiekiem. Aby pobyt w tym szczególnym miejscu stał się dla niego interesującym przeżyciem, warto chodzić na nabożeństwa dla najmłodszych, gdzie kazanie dopasowane jest do możliwości rozumienia kilkulatka, dzieci odpowiadają na pytania księdza, czasami pojawiają się piosenki. Dzięki temu najmłodsi wierni nie nudzą się i łatwiej im zrozumieć sens mszy. Sprawdź, jak w miejscowej parafii wyglądają takie nabożeństwa. Czasem wydziela się pomieszczenie dla rodzin z małymi dziećmi lub odprawia msze dla maluchów w oddzielnych kaplicach, by rodzice nie mieli poczucia, że przeszkadzają komuś w modlitwie.

Z dzieckiem na chrzcinach, ślubie lub komunii

Taka uroczystość trwa zwykle dłużej niż normalne nabożeństwo i jest niezrozumiała dla małego dziecka, zwłaszcza jeśli nie miało od urodzenia kontaktu z kościołem i wiarą. Malec może się nudzić, a starszy zadawać scenicznym szeptem różne pytania. Przygotuj się, że będziesz chodzić za nim po kościele, udzielać odpowiedzi, a być może większą część uroczystości spędzisz na zewnątrz. Trzylatkowi można przed wyjściem z domu wytłumaczyć sens uroczystości (ciocia Ewa wychodzi za mąż za wujka Tomka). Można pokazać zdjęcia z własnego ślubu albo chrztu dziecka.

Kiedy dziecko źle się zachowuje w kościele

Kiedy dziecko zachowuje się niegrzecznie, daj mu wybór: albo się uspokoi (opisz konkretne zachowanie, jakiego oczekujesz: „usiądź w ławce” zamiast „przestań biegać” lub „bądź grzeczny”). Jeśli to nie pomaga, wyprowadź malucha na zewnątrz. Powiedz mu, że nie będzie mógł chodzić do kościoła, jeśli nie nauczy się odpowiednio tam zachowywać. Gdy maluch stara się przestrzegać reguł, okaż mu zaufanie, to bardzo pomaga.

Zwiedzanie kościoła z dzieckiem

Oglądanie wnętrz kościołów podczas wakacyjnych podróży potraktuj jak wizytę w muzeum – ale z naciskiem na kulturalne zachowanie i strój. Zadbaj również, by malec nie wchodził do kościoła z napojami lub lodami. Pamiętaj, że chłodne, mroczne wnętrza albo malowidła mogą przestraszyć dziecko. Przed wejściem opowiedz malcowi, co będziecie zwiedzać i dlaczego jest to miejsce inne niż skansen lub wystawa. Starszemu wytłumacz, że w kościele spotkacie osoby, które chcą się pomodlić w ciszy, i nie należy im przeszkadzać.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt