rodzice, maluch, kościół, altana, mama, tata

Pierwszy raz w kościele

Choć dla rodziców wierzących zabieranie małego dziecka na nabożeństwa jest czymś naturalnym, czasami nawet oni denerwują się na myśl, jak zachowa się żywiołowy maluch. Jak przygotować się do wizyty w kościele z małym dzieckiem?
rodzice, maluch, kościół, altana, mama, tata
Ślub, komunia, chrzciny albo coniedzielna msza święta. Bez względu na okoliczności do wizyty w kościele z małym dzieckiem warto się dobrze przygotować.

Pokaż dziecku kościół

Energiczne i rozbrykane dzieci dobrze jest oswajać z kościołem pomału. Wejdź do niego, pokaż maluchowi ołtarz, organy, dzwony, zabierz na krótkie nabożeństwo. Gdy zaznajomi się z miejscem, można go zabrać na msze dla dzieci.
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

Zmuszanie dziecka do chodzenia do kościoła

Jeśli głównym powodem zabierania dziecka do kościoła jest presja rodziny albo rodzice sami traktują niedzielną mszę tylko jako obowiązek, dziecko wyczuje fałsz sytuacji i może protestować. Zmuszanie lub naleganie może zamienić pobyt w kościele w katastrofę.

Nabożeństwo dla dzieci

Uczestnicząc od urodzenia w praktykach religijnych, dziecko uczy się zachowania w kościele. Ale jego zdolność do spokojnego siedzenia w jednym miejscu wykształca się z wiekiem. Aby pobyt w tym szczególnym miejscu stał się dla niego interesującym przeżyciem, warto chodzić na nabożeństwa dla najmłodszych, gdzie kazanie dopasowane jest do możliwości rozumienia kilkulatka, dzieci odpowiadają na pytania księdza, czasami pojawiają się piosenki. Dzięki temu najmłodsi wierni nie nudzą się i łatwiej im zrozumieć sens mszy. Sprawdź, jak w miejscowej parafii wyglądają takie nabożeństwa. Czasem wydziela się pomieszczenie dla rodzin z małymi dziećmi lub odprawia msze dla maluchów w oddzielnych kaplicach, by rodzice nie mieli poczucia, że przeszkadzają komuś w modlitwie.

Z dzieckiem na chrzcinach, ślubie lub komunii

Taka uroczystość trwa zwykle dłużej niż normalne nabożeństwo i jest niezrozumiała dla małego dziecka, zwłaszcza jeśli nie miało od urodzenia kontaktu z kościołem i wiarą. Malec może się nudzić, a starszy zadawać scenicznym szeptem różne pytania. Przygotuj się, że będziesz chodzić za nim po kościele, udzielać odpowiedzi, a być może większą część uroczystości spędzisz na zewnątrz. Trzylatkowi można przed wyjściem z domu wytłumaczyć sens uroczystości (ciocia Ewa wychodzi za mąż za wujka Tomka). Można pokazać zdjęcia z własnego ślubu albo chrztu dziecka.

Kiedy dziecko źle się zachowuje w kościele

Kiedy dziecko zachowuje się niegrzecznie, daj mu wybór: albo się uspokoi (opisz konkretne zachowanie, jakiego oczekujesz: „usiądź w ławce” zamiast „przestań biegać” lub „bądź grzeczny”). Jeśli to nie pomaga, wyprowadź malucha na zewnątrz. Powiedz mu, że nie będzie mógł chodzić do kościoła, jeśli nie nauczy się odpowiednio tam zachowywać. Gdy maluch stara się przestrzegać reguł, okaż mu zaufanie, to bardzo pomaga.

Zwiedzanie kościoła z dzieckiem

Oglądanie wnętrz kościołów podczas wakacyjnych podróży potraktuj jak wizytę w muzeum – ale z naciskiem na kulturalne zachowanie i strój. Zadbaj również, by malec nie wchodził do kościoła z napojami lub lodami. Pamiętaj, że chłodne, mroczne wnętrza albo malowidła mogą przestraszyć dziecko. Przed wejściem opowiedz malcowi, co będziecie zwiedzać i dlaczego jest to miejsce inne niż skansen lub wystawa. Starszemu wytłumacz, że w kościele spotkacie osoby, które chcą się pomodlić w ciszy, i nie należy im przeszkadzać.

Na pytania odpowiada: o. Andrzej Spławski, jezuita, wikariusz parafii św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Jak wyglądają Msze święte dla najmłodszych?

W naszej parafii odbywają się w specjalnym pomieszczeniu oddzielonym od głównej części kościoła, które ma dostęp do łazienki i pokoiku przeznaczonego do karmienia piersią. Nabożeństwo jest bardziej dynamiczne, z piosenkami i zabawami ruchowymi. Maluchy nie umieją dłużej skupiać uwagi, dlatego staramy się je zainteresować.

Czy w kościele można karmić dziecko?

Karmienie butelką w kościele nie budzi emocji, natomiast przy karmieniu piersią warto zachować się dyskretnie.

Jak przetrwać długą uroczystość kościelną z bardzo ruchliwym kilkulatkiem?

Ruchliwość to zwykła cecha dwu- i trzylatków, dlatego nie należy jej ograniczać. Warto, by dziecko „zwiedzało” kościół w towarzystwie rodzica, który będzie pilnował, aby malec nie zrobił sobie krzywdy i nie podchodził na tyle blisko ołtarza, aby zakłócić przebieg uroczystości.

Czy reagować na nieprzychylne komentarze na temat zachowania dziecka?

Wystarczy porozmawiać o tym z duszpasterzem. Osoby starsze, poszukujące ciszy i spokoju powinny wybrać się na mszę dla dorosłych. Namawiamy je do tolerancji w stosunku do dzieci.

Konsultacja: Aleksandra jasielska, psycholog, wykładowca w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu.


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy