GRY
 
 

Pierwsza wizyta u lekarza (i kolejne)

Jedną z pierwszych formalności po porodzie jest zapisanie dziecka do przychodni i pediatry. Aby to zrobić, nie musisz mieć jeszcze PESEL-u dziecka ani dowodu ubezpieczenia – w Polsce każde dziecko bez wyjątku ma prawo do leczenia w państwowych przychodniach i szpitalach.

– Pierwsze badanie noworodka, czyli: ocena stanu zdrowia według skali Apgar, dwa pierwsze szczepienia przeciw WZW typ B i gruźlicy, badanie przesiewowe w kierunku chorób metabolicznych oraz badanie słuchu przeprowadzone są w szpitalu w którym dziecko przyszło na świat. Po wyjściu ze szpitala, opiekę nad noworodkiem przejmuje położna oraz lekarz pediatra z poradni, do której dziecko jest zadeklarowane – mówi dr Małgorzata Pałczyńska, pediatra. 

Z tego powodu jedną z pierwszych i jednocześnie najważniejszych formalności po porodzie jest zapisanie dziecka do przychodni i pediatry. Aby to zrobić, nie musisz mieć jeszcze PESEL-u dziecka ani dowodu ubezpieczenia – w Polsce prawie każde dziecko ma prawo do leczenia w państwowych przychodniach i szpitalach (Czytaj więcej: komu nie przysługuje bezpłatne leczenie?).
 

Pierwsza wizyta u lekarza

Pierwsza wizyta szczepienna powinna odbyć się w ok. 6. tygodniu życia dziecka. Warto się do niej dobrze przygotować – dzięki naszej ściągawce pójdzie ci to bardzo łatwo!
Co zabrać na wizytę do lekarza? – ściągawka do druku.

Pierwsza wizyta dziecka u pediatry powinna potrwać przynajmniej kilkanaście minut. W tym czasie lekarz dokładnie obejrzy dziecko: zmierzy je i zważy, sprawdzi jego obwód klatki piersiowej i głowy, obecność odruchów noworodkowych, wielkość ciemiączka – wszystkie te dane naniesie do książeczki zdrowia dziecka oraz do jego karty pacjenta w przychodni. Dzięki systematycznym obserwacjom będzie można z biegiem czasu stwierdzić, czy dziecko rozwija się harmonijnie. Lekarz powinien też uważnie wysłuchać twoich pytań i wątpliwości.

O co może zapytać cię lekarz? Jakie pytania możesz mu zadać? Ściągnij i wydrukuj przed wizytą:

Pytania do lekarza - 6. tydzień życia dziecka
Pytania do lekarza - 3-4. miesiąc życia dziecka
Pytania do lekarza - 5-6. miesiąc życia dziecka
Pytania do lekarza - 7. miesiąc życia dziecka

Podczas pierwszego spotkania z dzieckiem, pediatra najpewniej wypisze mu także skierowanie do ortopedy na badanie dojrzałości stawów biodrowych – takie badanie powinno przejść każde dziecko!

– Badanie USG w celu wykluczenia, bądź potwierdzenia dysplazji stawów biodrowych przeprowadzone jest w poradni ortopedycznej albo poradni preluksacyjnej. Wykonuje się je w przypadku podejrzenia nieprawidłowości rozwoju psychoruchowego u dziecka – wyjaśnia dr Pałczyńska.

Pediatra może też skierować niemowlę do neurologa na USG przezciemiączkowe, albo do  innego specjalisty, jeżeli będzie podejrzewał nieprawidłowości w dziecięcym rozwoju. Takie skierowania do specjalisty dziecko może dostać także po kolejnych wizytach albo bilansach zdrowia.
Przeczytaj, kiedy dziecko powinno pójść na dodatkowe badania do specjalisty.
Redakcja poleca: Jak rozwija się dziecko w 2. miesiącu życia? - film
Zobacz, co potrafi 2. miesięczne dziecko. Posłuchaj porad psychologa.

Zmiana pediatry dziecka

Pediatra ma za zadanie nie tylko badać dziecko, ale też  odpowiadać na twoje pytania i wątpliwości. Zobacz, jakie cechy powinien mieć lekarz twojego dziecka.

Jeżeli pediatra, do którego zapiszecie dziecko, nie będzie spełniał waszych oczekiwań, możecie go zmienić – według prawa macie prawo do zmiany lekarza dwa razy w roku (dowiedz się, jak zmienić lekarza prowadzącego dziecko). Jeżeli zechcecie zmienić lekarza trzeci raz w roku, będziecie musieli zapłacić 80 zł.

Czytaj także:
Jak znaleźć dobrego pediatrę – rady doświadczonych mam
Jak poznać, że to dobry lekarz dla twojego dziecka?
Co zrobić, by maluch nie płakał u pediatry?
Kalendarz badań niemowlaka

Obejrzyj film:
Jak powinna wyglądać wizyta u pediatry?
Bilans roczniaka – co powinno umieć roczne dziecko?
  

Konsultacja: dr Magdalena Pałczyńska, pediatra, Centrum Medyczne Remedium w Łodzi. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl

 
Doładuj
Przeładuj