O noworodku

Czy z noworodkiem można wychodzić na dwór? [WIDEO]

Z noworodkiem można wychodzić na dwór już 2 dni po powrocie ze szpitala. Pamiętaj jednak, by wybierając się na pierwszy spacer z noworodkiem odpowiednio ubrać malucha, a także chronić jego skórę przed słońcem i wiatrem.

Zobacz inne z serii: Internetowa szkoła rodzenia Mamotoja.pl [WIDEO] (24)

Czy z noworodkiem można wychodzić na dwór? Jeśli dziecko jest zdrowe, a temperatura powietrza jest wyższa niż -5ºC, nie ma silnego deszczu czy wiatru, możesz wyjść z noworodkiem na spacer. Przy niższych temperaturach lepiej zostańcie w domu. W naszym filmie ekspertka, położna Katarzyna Płudowska, wyjaśnia, w jaki sposób chronić dziecko przez zmarznięciem, zgrzaniem oraz zabezpieczyć jego delikatną skórkę od wiatru.

Spis treści:
  1. Kiedy z noworodkiem można wychodzić na dwór?
  2. Jakie godziny są najlepsze na spacer z noworodkiem?
  3. Nie przegrzewaj noworodka na spacerze
  4. Chroń skórę noworodka przed słońcem i wiatrem

Kiedy z noworodkiem można wyjść na dwór?

Jeśli sprzyja pogoda i stan zdrowia dziecka - warto wyjść na pierwszy spacer już 2-3 dni po powrocie do domu. Jeśli wychodzisz z noworodkiem na dwór w chłodnej porze roku – spacery powinny być krótkie i trwać ok. 10-15 minut. Dobrym sposobem jest oswajanie noworodka ze świeżym powietrzem i niższą temperaturą poprzez werandowanie, zwłaszcza gdy wilgotność powietrza jest wysoka, a na dworze jest zimno.

Z noworodkiem można wychodzić na dwór, gdy:
  • temperatura powietrza jest powyżej -5ºC
  • nie pada
  • nie ma silnego wiatru
  • nie jest zbyt wilgotno
  • nie jest zbyt gorąco.

W jakich godzinach wyjść z noworodkiem na dwór?

W upalne dni unikaj spacerowania z noworodkiem najgorętszym czasie dnia, między 12.00-16.00. Latem najlepiej wychodzić rano, między 9.00-10.00 lub koło 18.00, przed kąpielą. Zimą odwrotnie: najlepiej spacerować między 11.00-14.00, a unikać wychodzenia z noworodkiem na dwór w godzinach porannych i poz mroku.

Nie przegrzewaj noworodka, wychodząc na dwór

Nie ubieraj noworodka na spacer zbyt grubo. Wystarczy 1 lub 2 więcej warstw ubrania w stosunku do tego, co ty masz na sobie. Warto podczas spaceru skontrolować temperaturę ciała dziecka, przykładając swoją dłoń do karczku dziecka. Skóra w tym miejscu nie powinna być zbyt chłodna ani spocona. Jeżeli uznasz, że maluszkowi jest za gorąco, zdejmij jedną warstwę ubranka. Jeżeli ocenisz, że jest mu zimno, dodaj jeszcze jedną warstwę.

Przed wyjściem z noworodkiem na dwór, posmaruj mu twarz kremem

W okresie jesiennym, zimowym lub wiosennym, kiedy powietrze jest chłodne i wieje wiatr warto zabezpieczyć delikatną skórkę dziecka, smarując ją kremem ochronnym. Pamiętaj, aby nie opalać dziecka podczas spaceru. Wręcz chroń jego delikatną skórę przed szkodliwym działaniem promieniami słonecznych. Przymocuj do wózka parasolkę, latem spaceruj w zaciemnionych miejscach, unikając wychodzenia od godz. 11 do godz. 16, kiedy słońce jest najbardziej szkodliwe.

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Popularne tematy