pierwszy telefon dla dziecka
fot. Fotolia

Pierwszy telefon dziecka: ustal zasady i podpiszcie kontrakt! Do druku

Twoje dziecko ma dostać własny telefon? Przeczytaj, jakie zasady używania telefonu przez dziecko warto z nim ustalić i wydrukuj gotową umowę między rodzicami a dzieckiem dotyczącą korzystania z telefonu!
Karolina Stępniewska
pierwszy telefon dla dziecka
fot. Fotolia
Pierwszy telefon dla dziecka wywołuje wiele emocji wśród rodziców i dzieci. W jakim wieku dziecko powinno dostać własny telefon? W pewnym momencie pytanie "Mogę już mieć swój telefon?" zamienia się w rodzinną mantrę. I chociaż w dzisiejszych czasach granica wieku, w której dzieci otrzymują swoje własne telefony przesuwa się w dół, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o odpowiedni wiek na pierwszy telefon. To czy twoje dziecko powinno mieć już swój własny telefon, zależy od wielu czynników, m.in. od tego, do czego będzie mu potrzebny (czy przebywa dużo poza domem, czy musisz mieć możliwość skontaktowania się z nim w ciągu dnia), jak bardzo jest odpowiedzialne (czy uszanuje wprowadzone zasady, czy będzie rozsądnie korzystać z telefonu), od warunków finansowych rodziny itp.

Pierwszy telefon dziecka: w jakim wieku?

Z badania przeprowadzonego przez Fundację Dzieci Niczyje w 2015 roku wynika, że z urządzeń mobilnych (telefon, tablet) korzysta w Polsce 64 proc. dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 lat, ¼ z nich robi to codziennie. 26 proc. dzieci w tym przedziale wiekowym ma własne urządzenie mobilne – procent ten zmienia się w zależności od wieku, i tak np. własny telefon lub tablet ma 25 proc. dzieci 3- i 4-letnich i 39 proc. Dzieci 5- i 6-letnich. Im starsze dziecko, tym większy odsetek własnych telefonów. Z ankiety przeprowadzonej przez survey sodahead dowiadujemy się, że 83 proc. polskich 10-latków ma własne telefony komórkowe - więcej niż w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy w USA. 

Jeśli twoje dziecko jest już gotowe na własny telefon, pamiętaj, żeby jasno określić zasady korzystania z tego urządzenia. Telefony są bardzo uzależniające, a czas spędzony nad smartfonem na grach w aplikacje musi być wliczany do ogólnego dozwolonego czasu przed ekranem, na równi z telewizją czy komputerem.
Redakcja poleca: Telefon – czy pozwalać dziecku na zabawę z nim? – wyjaśnia Dorota Zawadzka (film)
Trudno pochować przed dzieckiem wszystkie telefony i tablety, by nigdy się nimi nie bawiło. Wcale nie ma takiej potrzeby – mówi Dorota Zawadzka i od razu dodaje – Trzeba jednak nauczyć dzieci mądrze z nich korzystać.

Zasady korzystania z telefonu 

Kupując dziecku pierwszy telefon komórkowy, ustal zasady:
  • wybór telefonu – jeśli telefon ma służyć wyłącznie do kontaktu z rodzicami (rozmowy telefoniczne, sms-y), wybierz tradycyjny telefon zamiast smartfonu. Zdecyduj, czy wolisz telefon na kartę czy abonament. Nie pozwól na przekraczanie miesięcznych wydatków związanych z telefonem.
  • blokady – zablokuj w telefonie możliwość dzwonienia i wysyłania smsów pod numery, które generują wysokie koszty. Możesz zablokować również niechciane połączenia przychodzące.
  • kontrola rodzicielska - w sklepie z aplikacjami włącz opcję "kontrola rodzicielska", by zdecydować, jakie aplikacje twoje dziecko może instalować w telefonie (w systemie IOS funkcja ta dostępna jest też w ustawieniach telefonu). Zwróć uwagę na PEGI przy aplikacjach – cyfry oznaczają wiek, od którego zaleca się korzystanie z danej aplikacji – możesz zaznaczyć, na które zezwalasz.
  • internet – jeśli w telefonie twojego dziecka będzie internet, zdecyduj, czy ma być udostępniany tylko w ramach sieci wi-fi, czy wolisz, by dziecko  miało stały dostęp do internetu. Pamiętaj, żeby ustalić zasady korzystania z internetu – wiele treści, które znajdują się w sieci, jest nieodpowiednich i niebezpiecznych dla dziecka.
  • czas korzystania z telefonu – ustal, kiedy dziecko może korzystać z telefonu, a kiedy telefon  musi być wyłączony, np. musi być wyłączony w szkole, podczas rodzinnych posiłków i w porze snu. Sama przestrzegaj tych reguł, by dawać dziecku dobry przykład. Ustal przez ile czasu dziennie/tygodniowo dziecko może korzystać z telefonu dla rozrywki (np. tylko w weekendy, tylko w podróży itd.)
  • bezpieczeństwo – wytłumacz dziecku, że nie może odbierać telefonów z nieznanych numerów i odpisywać na sms-y od nieznanych mu osób
  • dobre maniery – przekaż dziecku zasady savoir-vivre dotyczące korzystania z telefonu: nie wolno robić zdjęć i(i publikować ich w internecie) bez wiedzy i zgody osób na nich się znajdujących, nie wolno używać telefonu i internetu do ośmieszania lub obgadywania innych ludzi, unikamy rozmów przez telefon w miejscach publicznych (choć odbieramy telefon od mamy lub taty!).
  • konsekwencje złamania umowy – uprzedź dziecko, że jeśli zauważysz, że korzysta z telefonu nieodpowiedzialnie lub spędza nad nim zbyt dużo czasu, będzie miało przymusowy "odwyk" od telefonu (np. 2 tygodnie)

Kontrakt dla dziecka: zasady korzystania z telefonu

Kliknij na zdjęcie i wydrukuj umowę między dzieckiem a rodzicem, dotyczącą zasad korzystania przez dziecko z telefonu. Podpiszcie ją wspólnie i trzymajcie się jej zapisów.
                                                                              

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy