kobieta, biust, piersi
fot. Fotolia

Twoje ciało w pierwszym trymestrze ciąży - to może cię zaskoczyć

Na początku ciąży zmieniają się przede wszystkim piersi i cera. Czego się spodziewać? I co z ciążowym brzuszkiem oraz wagą? Sprawdź, co czeka cię w pierwszych tygodniach ciąży.
Beata Turska
kobieta, biust, piersi
fot. Fotolia

Podczas ciąży przemiany zachodzą w całym ciele. Nie tylko rośnie brzuch – zmieniają się stopy, dłonie, skóra, śluzówki... A przede wszystkim piersi. Co dokładnie dzieje się w pierwszym trymestrze ciąży?

Hormony ciążowe mają potężną moc. Choć jeszcze nic po tobie nie widać, już teraz przestrajają twój organizm tak, by dziecko miało jak najlepsze warunki rozwoju. Zmiany, jakie możesz zauważyć w swoim w wyglądzie, są efektem ubocznym ich działalności. Jakie niespodzianki cię czekają?

Pełniejsze piersi

Piersi zaczynają się przeobrażać jako pierwsze. Już parę dni po „tej” nocy, stają się pełniejsze, bardziej wrażliwe, wręcz obrzmiałe.
Redakcja poleca: Rozstępy w ciąży - film
Sprawdź porady położnej, jak uniknąć rozstępów w ciąży.

Ciemniejsze brodawki

Obwódki wokół brodawek stają się większe i ciemniejsze. Mogą się na nich pojawić małe grudki – gruczoły łojowe (tzw. gruczoły Montgomery’ego).

Błękitne żyłki na piersiach

Skóra na piersiach i dekolcie może się stać „przezroczysta”, bo na skutek zwiększonego stężenia hormonu – estradiolu – zaczynają przeświecać przez nią niebieskie żyłki. Teraz już jest jasne jak słońce, że płynie w tobie błękitna krew! Takie żyłki mogą się pojawić także na brzuchu. Im jaśniejszą masz karnację, tym bardziej będą widoczne.

Cera na początku ciąży

Twoja twarz promienieje, a cera nabiera blasku – to także zasługa hormonów. Jednak uwaga: niektóre kobiety mają podczas ciąży kłopoty z przetłuszczaniem się skóry.

Nie całkiem już płaski brzuszek

Choć nikt jeszcze nie ustępuje ci miejsca w tramwaju, dżinsy stają się jakby przyciasne. Pod koniec pierwszego trymestru ciąży jesteś cięższa o 1–3 kg. Może się jednak zdarzyć i tak, że na początku ciąży stracisz nieco na wadze – to skutek porannych mdłości i braku apetytu.

Sprawdź, ile możesz przytyć w ciąży.

Co możesz dla siebie zrobić w pierwszym trymestrze ciąży?

Śpij tyle, ile potrzebujesz. Twój organizm potrzebuje teraz znacznie więcej wypoczynku niż przed ciążą.

Jedz z sensem. Unikaj pustych kalorii i staraj się, by wszystko, co ląduje na twoim talerzu, było wartościowe.

Pamiętaj o dobrym biustonoszu. Najlepiej przeznaczonym dla kobiet w ciąży, czyli takim, który „rośnie” wraz z piersiami.

Ruszaj się. Jeśli nie ma przeciwwskazań, możesz ćwiczyć przez całą ciążę. Najkorzystniejsze są pływanie, gimnastyka dla kobiet w ciąży, joga i spacery.

Kontroluj wagę. W I trymestrze powinnaś przybrać 1–3 kg (do końca ciąży 9–14 kg, ok. 15–20 proc. twojej wagi przed ciążą).

Jak zapobiegać rozstępom już od początku ciąży?

Radzi Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka i masażystka z warszawskiego salonu Studio Style:

„Nikt ci nie zagwarantuje, że unikniesz rozstępów, bo w dużej mierze odpowiadają za nie geny i poziom kortyzolu we krwi. Jednak nie robiąc nic i nie dbając o siebie, zafundujesz je sobie niemal na pewno. Dlatego nie czekaj, aż twój brzuszek urośnie. Dbaj o niego od samego początku ciąży”.
  • Nawilżaj i masuj skórę. Dzięki temu będzie bardziej jędrna i elastyczna, a przez to mniej podatna na uszkodzenia.
  • Nie zapominaj o piersiach i pośladkach. Tam także tworzą się rozstępy.
  • Stosuj preparaty dla kobiet w ciąży – nie uczulają i zawierają składniki, których twoja skóra potrzebuje teraz najbardziej. Możesz także stosować zwykłą oliwkę.
  • Bądź systematyczna. Nawet najlepszy krem na świecie nie pomoże, jeśli będzie stał na półce w łazience. Nawilżaj skórę dwa razy dziennie.

Czy manicure w ciąży jest bezpieczny?


Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy