Pierwszy bal przebierańców

Jak przekonać dziecko do tego, by wzięło udział w pierwszym w jego życiu balu karnawałowym?
Konsultacja: Beata Chrzanowska-Pietraszak, pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny

Zbliża się sezon na bale przebierańców. Gdy byłam mała, uwielbiałam się na nich bawić. Niestety, mojego trzyipółletniego Konrada takie dziecięce imprezy nie interesują, a wręcz boi się na nie chodzić. Bardzo bym jednak chciała, aby wziął udział w takiej zabawie. Jak go do tego zachęcić? Halina

Rodzicom bal przebierańców zwykle kojarzy się z czymś przyjemnym i miłym. Dzieciom nie zawsze. Jeśli Konrad nie jest zainteresowany pójściem na bal, to może po prostu nie wie, jak wygląda taka zabawa? W takiej sytuacji warto pokazać mu zdjęcia ze swoich przedszkolnych balów, opowiedzieć o strojach, o tym, że mama przebrana była za królewnę, a tata za kowboja. Proponuję wybrać się do sklepu, aby maluch mógł się przyjrzeć, jakie stroje wiszą na wieszakach. Może któryś mu się spodoba? Dobrym pomysłem jest też zabawa w przebieranki (przydadzą się chusty, szaliki, kapelusze).

Jeśli mimo tych zabiegów synek nie zechce się przebrać, to nie ma sensu zmuszać go do tego. Ale wcale nie trzeba rezygnować z balu przebierańców. Można go spędzić, siedząc u mamy na kolanach i przyglądając się innym dzieciom. To bywa ważnym przeżyciem, równie ważnym jak pląsy na parkiecie w stroju Aladyna.


td_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Dzień w klubie malucha - film
Zobacz, jak dzieci spędzają czas w klubiku malucha. Wychowawczyni opowiada o codziennych zajęciach i zabawach dla dzieci.
Beata Chrzanowska-Pietraszak
Konsultacja: Beata Chrzanowska-Pietraszak, pedagog specjalny, psycholog, terapeuta rodzinny

Pracuje w poradni Uniwersytet dla Rodziców oraz w Gabinecie Psychologicznym Filtrowa w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy