Jakie zwierzę dla dziecka?

Co robić, gdy dziecko bardzo chce mieć zwierzaka?

Mamo, chcę mieć zwierzaczka! Prędzej czy później to wyznanie padnie z ust dziecka. I co wtedy? Odmówić czy kupić dziecku zwierzę? Pomożemy ci podjąć decyzję.
Małgorzata Wódz
Jakie zwierzę dla dziecka?
Nad kupnem zwierzęcia warto się dobrze zastanowić. Zdaniem psychologów kontakt ze zwierzakiem bardzo korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Warto kupić dziecku zwierzę, bo dzieci, które wychowują się w towarzystwie psa lub kota, szybciej zaczynają raczkować, i to wcale nie dlatego, że czworonożni przyjaciele dają lepszy przykład niż dwunożni rodzice. Dzięki domowemu pupilowi rozwój ruchowy i intelektualny dziecka przyspiesza. Mali właściciele zwierzątek lepiej radzą sobie w grupie rówieśników, łatwiej rozumieją uczucia innych, stają się bardziej tolerancyjni i odpowiedzialni – mocne argumenty, prawda? Ale na tym nie koniec – domowy zwierzak bywa najbliższym przyjacielem dziecka. To z nim dziecko może dzielić radości i jemu wypłakiwać swoje smutki. Masz pewnie teraz mnóstwo wątpliwości – może razem uda się nam je rozwiać.

Kiedy jest najlepszy czas na kupno zwierzaka?

Nawet niemowlę może się dobrze rozwijać w towarzystwie psa czy kota. Ale im młodsze dziecko, tym bardziej musisz pamiętać, że jesteś odpowiedzialna i za nie, i za domową menażerię. Do trzeciego roku życia dziecko nie odczyta sygnałów wysyłanych przez zwierzę, trzeba więc je uczyć, jak z nim postępować. Przedszkolak nie wyjdzie jeszcze sam z psem na spacer, ale może pamiętać o podaniu mu wody. Tak dziecko uczy się odpowiedzialności.
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

Czy zwierzę może skrzywdzić dziecko?

Tak, ale łatwo tego uniknąć, ucząc dziecko odpowiednich zachowań. Najważniejsze, by zrozumiało, że zwierzę to nie zwykły pluszak, więc nie lubi szarpania za sierść czy ciągnięcia za ogon. Nawet jeśli macie w domu tylko kanarka czy żółwia, dziecko też powinno wiedzieć, jak z nimi postępować: że żółwiowi nie wolno wkładać paluszków do skorupy, ptaszka drażnić, a chomika ściskać.

Czy dziecko może się zarazić od zwierząt różnymi chorobami?

Raczej jest to mało prawdopodobne, jeśli zwierzak jest pod stałą opieką weterynarza. On zdecyduje, kiedy i przeciwko czemu wasz pupil ma być zaszczepiony, kiedy trzeba przeprowadzić odrobaczenie lub inne zabiegi. Ważne jest też przestrzeganie higieny, w ten sposób można ustrzec dziecko przed toksoplazmozą, którą czasem zarażają koty.

Czytaj też: Owsiki i inne pasożyty u dzieci

Na co trzeba uważać, gdy w domu jest pies?

Nie można dopuścić, by pies poczuł się ważniejszy od dziecka. Psy zwykle szybko orientują się, że małe dziecko łatwo można zdominować. Pamiętaj o tym, zanim zdecydujesz się na psa.  Traktują dzieci podobnie jak szczeniaki, które należy uczyć manier. Może się zdarzyć, że pies zechce skarcić dziecko, tak jak małego pieska – warknięciem, kłapnięciem zębami. W stadzie takie zachowania są normalne i młodym nie dzieje się krzywda, jednak nie możesz dopuścić do takich zachowań wobec dziecka. Dlatego na wszelki wypadek nie należy spuszczać z oka ani psa, ani dziecka.

A jeśli dziecko ma alergię, może mieć zwierzę?

Dla alergików bezpiecznymi zwierzętamiżółwie, jaszczurki i rybki. Ale w tym ostatnim przypadku uczulać może sam pokarm. W związku z tym dziecko nie może karmić rybek ani trzymać akwarium w swoim pokoju (by nie wdychać oparów wody, w której rozpuszcza się pokarm).
To nieprawda, że alergik nie może mieć psa lub kota – są rasy, które rzadko uczulają, np.yorkshire terrier (800–1300 zł) pudel (ok. 400–700 zł) – ich sierść przypomina ludzkie włosy (nie ma tzw. podszerstka, czyli puchu), albo grzywacz chiński, który oprócz grzywki jest pozbawiony włosów. Gdy dziecko domaga się kotka, możesz rozważyć zakup sfinksa (ok. 1200–1500 zł) lub devona (ok. 2000–5000 zł).

Czytaj też: Mały alergik chce zwierzątko. Co teraz?

Nie możemy mieć zwierzęcia, bo cały dzień nie ma nas w domu. Jak to dziecku zrekompensować?

Nie tylko pieszczoty i zabawy z własnym czworonogiem, ale również obserwacja innych zwierząt i kontakt z nimi uczą dziecko wrażliwości i szacunku dla słabszych i mniejszych istot. Możecie poznawać zwierzęcy świat na spacerze, podglądać wiewiórkę w parku, dzięcioła w ogródku. Wybierajcie się do zoo, do parków z dzikimi zwierzętami, na wakacyjne wycieczki, np. śladami łosia na Suwalszczyźnie. A może spędzicie urlop w gospodarstwie agroturystycznym – to świetna okazja, by dziecko mogło nacieszyć się przydomowym zwierzyńcem, nie tylko pieskami i kotkami, ale też ptactwem domowym, zobaczyć na własne oczy krowę. Na pewno dziecko nie odmówi, gdy zaproponujesz mu czytanie książeczki o zwierzętach.

Jakie zwierzę wybrać?

Oto kilka propozycji zwierzęcia dla dziecka. Przeczytaj i zastanów się, jakie zwierzę pasuje do twojego dziecka.
  • Rybki. To nieprawda, że nie można z nimi nawiązać kontaktu – podpłyną, gdy zapukasz w szybę akwarium. Są mało kłopotliwe, a patrzenie na nie uspokaja. Warto wiedzieć: Pokarm dla rybek może uczulać – wtedy dziecko ma mniej radości z posiadania akwarium.
  • Ptaki. Łatwo można je oswoić. Choć mieszkają w klatce, przygotuj się na to, że będą bałaganić także poza nią – rozrzucają wyściółkę, jedzenie a także odchody. Warto wiedzieć: Ptasią klatkę trzeba czyścić prawie codziennie.
  • Gady. Są mało kontaktowe i... mało kłopotliwe, ale długo żyją. Gdy masz dziecko, na pewno nie możesz brać pod uwagę zakupu jadowitego węża czy jaszczurki. Warto wiedzieć: Z zakupem żółwia poczekaj, aż dziecko skończy pięć lat, ze względu na ryzyko zarażenia salmonellą.
  • Gryzonie. Czyli szczur, chomik, mysz, świnka morska, królik. Pędzą nocny tryb życia, więc dziecku trudno się będzie nimi nacieszyć. Warto wiedzieć: Żyją krótko – mysz ok. 2 lat, świnka morska – 7. Utrata pupila jest dla dziecka trudną, ale potrzebną lekcją przemijania.
  • Koty. Nie zawsze dadzą się pogłaskać. Czasem drapią, ale najpierw ostrzegają o złym humorze (prychają). Warto wiedzieć: Kuweta nie może być dostępna dla dzieci, (ryzyko zarażenia się toksoplazmozą). Kocura lepiej wykastrować, by uniknąć w domu brzydkiej woni.
  • Psy. Trzeba im poświęcać sporo czasu i uwagi, ale w zamian otrzymuje się dozgonne przywiązanie. Warto wiedzieć: Psu nie wystarczy krótki spacerek, choć raz dziennie musi się wybiegać. Najbardziej łagodny może ugryźć, zwykle robi to ze strachu.
Czytaj też: Pies dla dziecka – jaką rasę wybrać?

Konsultacja: Nina Bekasiewicz, prezes Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaciel”, redaktor naczelna kwartalnika Dog&Sport.
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy