Pies zaatakował 5-latka i jego ciężarną mamę
fot. StockAdobe

Pies dotkliwie pogryzł 5-latka. Zaatakował też jego matkę

Chłopiec wraz z mamą wylądowali w szpitalu. Gdzie był właściciel czworonoga?
Milena Oszczepalińska
Pies zaatakował 5-latka i jego ciężarną mamę
fot. StockAdobe
Do zdarzenia doszło w miejscowości Kowalowice w województwie Opolskim. Owczarek niemiecki zaatakował 5-letniego chłopca, a kiedy matka próbowała pomóc synowi, zwierzę rzuciło się również na nią. Oboje doznali obrażeń, które wymagały szybkiego udania się do szpitala.

Groźne pogryzienie przez psa

Chłopiec został zaatakowany przez psa prawdopodobnie w momencie, gdy chciał do niego podejść. Policja wciąż ustala okoliczności , w jakich doszło do zdarzenia. Wiadomo jednak, że agresywny owczarek niemiecki był ze swoim właścicielem i miał smycz. To jednak nie uchroniło chłopca przed pogryzieniem. Największych obrażeń doznał w okolicy twarzy i głowy. Niestety wypadek był na tyle groźny, że 5-latek musiał zostać natychmiast przetransportowany helikopterem do szpitala – trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

W zdarzeniu ucierpiała także matka chłopca. Gdy pies rzucił się na niego, próbowała ratować syna i wówczas pies zaatakował również ją. Kobieta jest obecnie w kolejnej ciąży. Nie wiadomo, jaki jest jej stan, ale również została zabrana do szpitala.
Redakcja poleca: Uwaga! Nagłe wypadki - zasady udzielania pomocy dzieciom - film
Pediatra radzi, jak zachować się, gdy dziecko się zakrztusi, oparzy lub skaleczy.

Co zrobić gdy ugryzie nas pies?

Pierwsza pomoc przy pogryzieniu przez psa jest szczególnie ważna. Zwierzę może być zarażone wścieklizną lub mieć groźne bakterie i przenieść je do rany poszkodowanego. Właściciel psa zawsze w takim wypadku musi wykazać zaświadczenie, że jego pupil jest szczepiony przeciwko wściekliźnie. Jeśli nie da się ustalić, czyje to zwierzę, wówczas lekarz decyduje, czy dziecko powinno otrzymać prewencyjnie szczepionkę przeciw wściekliźnie.

Pamiętaj, jeśli twoje dziecko zostanie pogryzione przez psa:
  • Wypłucz dokładnie ranę wodą i umyj ją z dodatkiem mydła.
  • Zdezynfekuj ranę, a jeśli krwawienie jest duże, uciśnij jej brzegi, by zatamować krew.
  • Zrób okład z Altacetu i załóż opatrunek na ranę.
  • Jeśli rana na ręce lub nodze jest duża i głęboka – unieruchom kończynę.
  • Zawieź dziecko do szpitala lub wezwij karetkę na miejsce zdarzenia.

Zasady bezpieczeństwa, jak obchodzić się z psami

Czasami wypadku nie da się uniknąć, warto jednak zachować szczególną ostrożność, by możliwie najlepiej uchronić dziecko przed groźnymi skutkami pogryzienia przez psa. Dlatego:
  1. Naucz dziecko, by samo nigdy nie podchodziło do obcych zwierząt, nawet pozornie niegroźnych.
  2. Gdy idziecie na spacer, nie pozwalaj dziecku oddalać się, a w razie pojawienia się psów na horyzoncie, trzymaj dziecko za rękę, by móc szybko wziąć je na ręce w chwili zagrożenia.
  3. Jeśli macie w domu psa – stosuj zasadę ograniczonego zaufania wobec zwierzęcia.
  4. Jeśli macie psa i dziecko uwielbia zwierzęta, ucz je, że z obcymi zwierzętami nie może bawić się tak swobodnie, jak z własnymi.

Źródło: gazeta.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy