Pies najlepszym przyjacielem dziecka?
fot. Adobe Stock

Pies najlepszym przyjacielem dziecka?

Czy psy zachowują się tak samo w obecności dorosłego i w obecności dziecka? Badania pokazały, że nie. Choć pies może pomagać dziecku uporać się z różnymi trudnościami, to nie powinien z nim zostawać sam na sam. Sprawdź dlaczego.
Ewa Janczak-Cwil
Pies najlepszym przyjacielem dziecka?
fot. Adobe Stock
Z opublikowanych w tym roku badań wynika, że psy dostosowują swoje zachowanie do zachowania dzieci. Jednak nie robią tego w aż tak dużym stopniu, jak zaobserwowano to w przypadku kontaktu pies-osoba dorosła. To zarazem dobra, jak i zła wiadomość.

Dobra wiadomość o psach

Badania prowadzono z udziałem dzieci w wieku 8-17 lat oraz psów przebywających w rodzinach tych dzieci. 85 proc. z badanych dzieci miało zaburzenia rozwojowe. Naukowcy odnotowali, że psy wyraźnie zwracają uwagę na to, co robią najmłodsi członkowie rodziny. Reagują na zachowanie dziecka, w wielu przypadkach synchronizując z nim swój sposób bycia. Pozostawione sam na sam z dzieckiem aż przez 60 proc. czasu dostosowują swoje zachowanie do zachowania małego człowieka. Gdy dzieci są aktywne – synchronizacja ta obejmuje aż 74 proc. czasu, a gdy dzieci są spokojne i nie przemieszczają się – ponad 41 proc. czasu.
 
Przez 27 proc. czasu psy przebywają w odległości do 1 metra od dziecka, a przez 33 proc. czasu ustawiają się mordą w tę samą stronę, co ustawiona jest twarz dziecka. To nieprzypadkowe zachowanie, mówią naukowcy.

A jednak trzeba uważać

Inne badania dowiodły, że w przypadku psów towarzyszących osobie dorosłej synchronizacja ta wynosi blisko 82 procent czasu, a jeśli pies jest ze schroniska – jedynie 49 proc. W niewielkiej odległości od osoby dorosłej psy pozostają przez prawie 73 proc czasu, a psy ze schroniska – przez niecałe 40 proc. czasu. Ustawienia ciała psa w obecności człowieka wcześniej nie badano, więc tego nie można było porównać.
 
Z badań tych widać jasno, że pies może być niezłym towarzyszem dziecka, choć nie traktuje go tak samo jak osoby dorosłej. Podobny wniosek płynie też z badań, które wykazały, że psy, jeśli w ogóle, częściej w swojej rodzinie gryzą dzieci niż osoby dorosłe.

Zobacz też: Pies idealny towarzysz zabaw czy zagrożenie?
 
Czy pies dla dziecka jest bezpiecznym kompanem? To z pewnością zależy od charakteru psa, wieku, zachowania i wychowania dziecka. Odpowiedni pies może być doskonałym kompanem młodego człowieka, ale trzeba pamiętać, że to tylko pies i należy wobec niego stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy nie wiadomo, jak się zachowa, zwłaszcza w nowej dla niego sytuacji lub gdy poczuje się (słusznie lub nie) zagrożony.

Źródło: Shelby H. Wanser, Megan MacDonald, Monique A. R. Udell. Dog–human behavioral synchronization: family dogs synchronize their behavior with child family members. Animal Cognition, 2021; DOI: 10.1007/s10071-020-01454-4

Sprawdź:
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy