pięta Haglunda
fot. Adobe Stock

Pięta Haglunda – na czym polega choroba, objawy, leczenie

Pięta Haglunda, zwana też chorobą Haglunda-Severa, jest jałową martwicą kości. Powoduje ból podczas chodzenia i wymaga leczenia.
Ewa Janczak-Cwil
pięta Haglunda
fot. Adobe Stock
Choroba Haglunda-Severa to jałowa martwica kości piętowej. Martwica powstaje w wyniku niedostatecznego ukrwienia kości. Pieta Haglunda może pojawić się w każdym wieku, także u dzieci.

Pięta Haglunda:

Pięta Haglunda – przebieg choroby i jej przyczyny

Najczęściej do niedokrwienia dochodzi w tylnej części kości piętowej, co wywołuje martwicę tej części kości, jej zwyrodnienie i powstanie narośli kostnej. Tylna część pięty ulega zniekształceniu i pojawia się bolesny obrzęk.

Choroba Haglunda u dzieci jest często związana z zaburzeniami wzrostu kostnego i często pojawia się u dzieci w wieku 8-13 lat. Może też mieć podłoże takie, jakie najczęściej prowadzi do pięty Haglunda u dorosłych: długotrwałe obciążenie i nacisk na kość piętową wynikające np. z uprawiania sportu.

Do rozwoju choroby mogą przyczyniać się także:
  • zaburzenia hormonalne,
  • zła dieta i nadwaga,
  • płaskostopie lub stopa nadmiernie wydrążona,
  • predyspozycje genetyczne (wrodzone).
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Pięta Haglunda – objawy

Początek choroby przebiega łagodnie. Zwykle pojawia się dyskomfort podczas chodzenia lub ucisk w tyle pięty podczas zakładania butów. Na tym etapie dolegliwości są często ignorowane, co pozwala chorobie rozwijać się.

Przeczytaj: Pierwsze buty dla dziecka – jakie kupić?

W kolejnym etapie choroby ból nasila się i powoduje utykanie podczas chodzenia. Pojawia się też zniekształcenie na tylnej części pięty i opuchlizna. Ból nasila się podczas wykonywania ruchu zgięcia grzbietowego stopy. Po założeniu obuwia z pełną piętą ból też się nasila.

Pięta Haglunda – leczenie

Najczęściej wystarczy leczenie zachowawcze. Choremu dobiera się wkładki odciążające piętę oraz zaleca zaniechanie aktywności obciążających stopę. Pomocne są także techniki manualne, które zwiększają ukrwienie okolicy piety i poprawiają elastyczność położonych tu tkanek. Stosuje się także krioterapię oraz ultradźwięki.

Sprawdź: Kiedy dziecko powinno nosić wkładki ortopedyczne

Gdy narośl kostna jest znaczna i powoduje duże dolegliwości, można wykonać operację jej usunięcia. Po zabiegu potrzebna jest rehabilitacja, która przywróci sprawność stopie. Powrót do zdrowia zajmuje zwykle 6-8 tygodni od operacji.

Inne jałowe martwice kości:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy