pilne koronawirus
fot. Adobe Stock

PILNE: co dalej z obostrzeniami? Jest decyzja rządu!

Podczas dzisiejszej konferencji (14.04.2021 r.) Adam Niedzielski poinformował o decyzji rządu w kwestii dalszych obostrzeń. Co się zmieniło? Jakie obostrzenia teraz obowiązują?
Joanna  Biegaj
pilne koronawirus
fot. Adobe Stock
Na początku konferencji Adam Niedzielski zaznaczył, że w ciągu ostatnich dni można było zaobserwować przyrost nowych zakażeń koronawirusem, co jest między innymi konsekwencją czasu świąt wielkanocnych. Szef resortu zdrowia ogłosił dalszy plan walki z trzecią falą pandemii koronawirusa. Aktualne obostrzenia obowiązują przez kolejny tydzień, czyli do niedzieli 25 kwietnia.

Adam Niedzielski zaznaczył, że głównym kryterium podejmowania decyzji w kwestii obostrzeń jest obłożenie łóżek szpitalnych i respiratorów. Decyzje te mają na celu zminimalizowanie obciążenia infrastruktury szpitalnej.  

Obowiązujące obostrzenia

W dalszym ciągu obowiązują następujące obostrzenia:
 
  • zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane (pow. 2000 m kw.) oraz galerie handlowe (poza sklepami spożywczymi, aptekami, drogeriami),
  • w sklepach do 100 m² może przebywać jedna osoba na 15 m²,
  • kościoły: max. 1 osoba na 20 m² przy zachowaniu odstępów 1,5 metra,
  • zamknięte salony kosmetyczne i fryzjerskie,
  • zamknięte siłownie, pływalnie, ścianki wspinaczkowe, korty tenisowe, obiekty sportowe otwarte wyłącznie dla sportowców zawodowych.

Wyjątkiem jest uprawianie sportu na świeżym powietrzu – została przywrócona możliwość uprawiania sportów w przestrzeni otwartej. W obiektach sportowych na świeżym powietrzu mogą przebywać grupy do 25 osób.

Majówka 2021 – zamknięte hotele

Zgodnie z dzisiejszymi decyzjami rządu majówka 2021 zostaje odwołana. Rząd przedłużył o 2 tygodnie (do 3 maja) obostrzenia dotyczące hoteli. Nie będzie możliwe prowadzenie działalności hoteli i obiektów noclegowych.

Żłobki i przedszkola

Zmiany w obostrzeniach dotyczą także żłobków i przedszkoli. Minister Zdrowia zapowiedział, że od najbliższego poniedziałku dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli i żłobków. W dalszym ciągu pozostają jednak zamknięte szkoły, a uczniowie nadal będą uczyć się w trybie zdalnym.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc
Suche utonięcie różni się od wtórnego, do którego może dojść nawet 3 dni po kontakcie z wodą. Trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie dopuścić do tragedii. Zobacz, jakie są objawy wtórnego i suchego utonięcia oraz dowiedz się co robić, gdy zauważysz któryś z nich u swojego dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy