pilne szkoły
fot. Adobe Stock

PILNE: Będzie KWARANTANNA NARODOWA! Kiedy się zacznie?

Minister zdrowia ogłosił nowe obostrzenia na konferencji prasowej 17 grudnia. Po świętach cały kraj zostanie objęty tzw. kwarantanną narodową, która potrwa od 28 grudnia do 17 stycznia.
Aleksandra Zaborowska
pilne szkoły
fot. Adobe Stock
Już kilka dni temu minister Niedzielski zapowiadał zdecydowane kroki w zakresie walki z pandemią. Mają one zapobiec nadchodzącej trzeciej fali wirusa. Eksperci z otoczenia premiera, tacy jak prof. Andrzej Horban, podkreślają także ogromną rolę szczepień w zapobieganiu kolejnemu wzrostowi zachorowań.

Minister podkreśla, że rygorystyczne obostrzenia zostają wprowadzane, aby nie doprowadzić do korzystania z awaryjnych rezerw medycznych, takich jak szpitale tymczasowe. 

„Widmo trzeciej fali będzie oznaczało przekroczenie granic wydolności systemu ochrony zdrowia. Jeśli to widmo się zmaterializuje, to możemy być pewni, że nasz system zdrowia nie będzie działał wydolnie” - zapowiedział minister Niedzielski.

Kwarantanna narodowa - od kiedy do kiedy?

Kwarantanna narodowa zacznie się 28 grudnia i potrwa do 17 stycznia.

Zamknięte będą hotele, także na podróże służbowe. Zamknięte będą również stoki narciarskie i galerie handlowe. Otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

Szczegółowych informacji à propos wsparcia rządowego dla przedsiębiorców z branży turystycznej (np. właścicieli stoków) udzieli Jarosław Gowin w oddzielnej konferencji. 

Ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci

Minister zdrowia utrzymał także zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 - poza półkoloniami w czasie ferii.

Zakaz wychodzenia w Sylwestra

W Sylwestra rząd wprowadza ograniczenie poruszania się - będzie ono obowiązywać od 31 grudnia od godz. 19 do godz. 6 rano 1 stycznia. Uzasadnione będą jedynie wyjścia najwyższej potrzeby - do pracy, do apteki itp.

„Obowiązują tu te same reguły: dopuszczamy możliwość przebywania w 5-osobowym gronie powyżej liczby domowników w cudzym gospodarstwie domowym” - sprecyzował minister zapytany o możliwość uczestnictwa w imprezach sylwestrowych.

Szczegółowe informacje o nowych ograniczeniach można znaleźć na oficjalnej stronie rządu RP.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc
Suche utonięcie różni się od wtórnego, do którego może dojść nawet 3 dni po kontakcie z wodą. Trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie dopuścić do tragedii. Zobacz, jakie są objawy wtórnego i suchego utonięcia oraz dowiedz się co robić, gdy zauważysz któryś z nich u swojego dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy