pilne szkoły
fot. Adobe Stock

PILNE: NAUCZANIE ZDALNE w klasach 1-3, otwarte tylko apteki, drogerie i sklepy spożywcze

Jak co tydzień, premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe dane na temat rozwoju pandemii w Polsce oraz zmodyfikował strategię walki z nią. Rząd zadecydował m.in. o przejściu klas 1-3 na nauczanie zdalne oraz zamknięciu placówek kultury i centrów handlowych (z wyjątkiem sklepów pierwszej potrzeby: spożywczych, aptek, drogerii).
Aleksandra Zaborowska
pilne szkoły
fot. Adobe Stock
4 listopada Ministerstwo Zdrowia ogłosiło 24692 nowych przypadków koronawirusa. 373 osoby zmarły, w tym 57 z bezpośrednio powodu zakażenia koronawirusem. Najwięcej nowych zachorowań pojawiło się w województwie wielkopolskim (3952), a następnie w mazowieckim (2797) i dolnośląskim (2324). Łączna liczba osób zakażonych wynosi 439 536 osób, a 6475 z nich zmarło.

Nowe obostrzenia 4 listopada

Premier ogłosił zupełne zamknięcie placówek kultury, w tym kin, teatrów i galerii, a także obiektów hotelarskich (za wyjątkiem podróży służbowych). Została zmniejszona także maksymalna liczba wiernych przebywających na raz w kościołach (obecnie jest to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych). Zapowiedziano także zupełny zakaz organizowania spotkań i imprez.

Ponadto, o czym spekulowano już od dawna, wprowadzono nauczanie zdalne dla klas 1-3, co oznacza, że praktycznie wszystkie placówki edukacyjne pozostaną fizycznie zamknięte, a nauczyciele i uczniowie będą pracować z domów (szkoły podstawowe, licea, szkoły wyższe). Przedszkola pracują bez zmian. Jednocześnie Mateusz Morawiecki zadeklarował świadczenie w wysokości 500 zł na sprzęt do prowadzenia zajęć zdalnych dla nauczycieli.

Zmniejszą się także liczby dozwolonych klientów przebywających na raz w sklepach i marketach. Sklepy w galeriach handlowych zostaną zamknięte z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i punktów usługowych. Wszystkie zmiany wejdą w życie w sobotę i zostaną utrzymane przynajmniej do 29 listopada.
Redakcja poleca: Czy kobiety powinny być nakłaniane do karmienia piersią? [SONDA ULICZNA]
Czy uważasz, że kobiety powinny być nakłaniane do karmienia piersią? Czasami młode mamy żalą się, że jest na nie wywierany zbyt duży nacisk w tej sprawie. Zapytaliśmy o to przechodniów - zobaczcie, co mieli do powiedzenia w naszej sondzie!

Narodowa kwarantanna?

Jeżeli liczba przypadków będzie rosła i przekroczy 75 przypadków na 100 000, premier zapowiedział wprowadzenie narodowej kwarantanny, która wprowadzi znaczne ograniczenia w przemieszczaniu się. 

Szef Rady Ministrów zadeklarował, że obecnie pozostaje dostępne ok. 30% łóżek w szpitalach i zapowiedział, że „wciąż mamy duże rezerwy sprzętu”. Morawiecki poinformował także, że wydano już ponad 1000 nowych respiratorów i oczekiwane jest kolejne 1000.

Premier poruszył także kwestię pomocy dla przedsiębiorców w branżach zagrożonych takich jak gastronomia, hotelarstwo czy punkty aktywności sportowej. Szczegóły mają być wypracowane w najbliższych dniach.
 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy