pilne szkoły
fot. Adobe Stock

PILNE: NAUCZANIE ZDALNE w klasach 1-3, otwarte tylko apteki, drogerie i sklepy spożywcze

Jak co tydzień, premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe dane na temat rozwoju pandemii w Polsce oraz zmodyfikował strategię walki z nią. Rząd zadecydował m.in. o przejściu klas 1-3 na nauczanie zdalne oraz zamknięciu placówek kultury i centrów handlowych (z wyjątkiem sklepów pierwszej potrzeby: spożywczych, aptek, drogerii).
Aleksandra Zaborowska
pilne szkoły
fot. Adobe Stock
4 listopada Ministerstwo Zdrowia ogłosiło 24692 nowych przypadków koronawirusa. 373 osoby zmarły, w tym 57 z bezpośrednio powodu zakażenia koronawirusem. Najwięcej nowych zachorowań pojawiło się w województwie wielkopolskim (3952), a następnie w mazowieckim (2797) i dolnośląskim (2324). Łączna liczba osób zakażonych wynosi 439 536 osób, a 6475 z nich zmarło.

Nowe obostrzenia 4 listopada

Premier ogłosił zupełne zamknięcie placówek kultury, w tym kin, teatrów i galerii, a także obiektów hotelarskich (za wyjątkiem podróży służbowych). Została zmniejszona także maksymalna liczba wiernych przebywających na raz w kościołach (obecnie jest to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych). Zapowiedziano także zupełny zakaz organizowania spotkań i imprez.

Ponadto, o czym spekulowano już od dawna, wprowadzono nauczanie zdalne dla klas 1-3, co oznacza, że praktycznie wszystkie placówki edukacyjne pozostaną fizycznie zamknięte, a nauczyciele i uczniowie będą pracować z domów (szkoły podstawowe, licea, szkoły wyższe). Przedszkola pracują bez zmian. Jednocześnie Mateusz Morawiecki zadeklarował świadczenie w wysokości 500 zł na sprzęt do prowadzenia zajęć zdalnych dla nauczycieli.

Zmniejszą się także liczby dozwolonych klientów przebywających na raz w sklepach i marketach. Sklepy w galeriach handlowych zostaną zamknięte z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i punktów usługowych. Wszystkie zmiany wejdą w życie w sobotę i zostaną utrzymane przynajmniej do 29 listopada.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Narodowa kwarantanna?

Jeżeli liczba przypadków będzie rosła i przekroczy 75 przypadków na 100 000, premier zapowiedział wprowadzenie narodowej kwarantanny, która wprowadzi znaczne ograniczenia w przemieszczaniu się. 

Szef Rady Ministrów zadeklarował, że obecnie pozostaje dostępne ok. 30% łóżek w szpitalach i zapowiedział, że „wciąż mamy duże rezerwy sprzętu”. Morawiecki poinformował także, że wydano już ponad 1000 nowych respiratorów i oczekiwane jest kolejne 1000.

Premier poruszył także kwestię pomocy dla przedsiębiorców w branżach zagrożonych takich jak gastronomia, hotelarstwo czy punkty aktywności sportowej. Szczegóły mają być wypracowane w najbliższych dniach.
 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy