pilne szkoły
fot. Adobe Stock

PILNE! Cała Polska w czerwonej strefie! Premier ogłosił nowe obostrzenia

Premier podczas dzisiejszej konferencji (23.10) ogłosił nowe obostrzenia w związku z rekordowymi zakażeniami koronawirusem w ciągu ostatnich dni. Rząd zapowiedział ograniczenia dla osób starszych i dzieci. Szkoły podstawowe przechodzą na tryb zdalny. Zamknięte mają zostać restauracje, a zgromadzenia będą mogły się odbywać jedynie do pięciu osób.
Joanna  Biegaj
pilne szkoły
fot. Adobe Stock
Na dzisiejszej konferencji prasowej (23.10) minister zdrowia i premier przedstawili nowe zarządzenia w sprawie sytuacji epidemiologicznej. Nowe obostrzenia będą polegać na objęciu całej Polski strefą czerwoną (od jutra), przejściu na tryb nauki zdalnej w szkołach podstawowych. Całkowicie zamknięta zostanie gastronomia (możliwe jedynie zamówienia na wynos). Bardzo ostre restrykcje dotyczą również osób starszych – seniorzy nie powinni opuszczać domów.

Szkoły podstawowe w trybie zdalnym 

Na nauczanie zdalne przejdą uczniowie ze starszych klas szkół podstawowych (klasy od lV do Vlll). W szkołach zostaną jedynie dzieci od I do III klasy. 
Redakcja poleca: Czy przejmujesz się smogiem? [SONDA ULICZNA]
Smog truje nas, ale musimy jakoś z nim żyć. Czy my się jeszcze nim przejmujemy? Zapytaliśmy o to przechodniów.

Ochrona Seniora

Seniorzy powyżej 70. roku życia nie powinni opuszczać domu. Jeśli takie osoby nie muszą wychodzić w celach zawodowych – powinny ograniczyć wszelkie wyjścia. Uruchomiony zostanie Korpus Wsparcia Seniorów w celu zaopiekowania się osobami starszymi, którym rodzina nie może pomagać. Została także uruchomiona infolinia dla seniorów: 22 505 11 11.e-book Odporność dziecka konsultacja dr P. Grzesiowski

Dzieci i młodzież – zakaz wychodzenia z domu

Dzieci i młodzież do 16. roku życia nie będą mogły przemieszczać się, wychodzić z domu, spotykać w grupach od godziny 8. rano do godziny 16. Będzie to możliwe jedynie pod opieką osoby dorosłej. 

Zamknięcie gastronomii

Zamknięte zostaną wszystkie lokale gastronomiczne: puby, bary, restauracje. Możliwe będzie jedynie dostarczanie jedzenia na wynos. Obostrzenie zaplanowane jest na okres dwóch tygodni, ale z możliwością przedłużenia, jeżeli liczba zakażeń koronawirusem będzie rosła. 

Zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób

Będzie również obowiązywać zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób. Wyjątki dotyczą jedynie osób: 
  • które mieszkają razem,
  • które spotykają się w celach zawodowych.

Zamknięte sanatoria

Premier zapowiedział, że zostaną również zamknięte sanatoria (poza turnusami, które właśnie się kończą lub są w trakcie).

Szpitale prywatne włączają się w walkę z koronawirusem

Wczoraj o godz. 12 odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli minister zdrowia Adam Niedzielski oraz prezes Grupy LuxMed Anna Rulkiewicz.

„W wyniku naszych rozmów, baza łóżek dostępnych na cele covidowe, która jest pierwszy raz w historii efektem współpracy sektora publicznego i prywatnego, powiększy się o ponad 1000 łóżek” - zapowiedział szef resortu zdrowia. Jak potwierdziła prezes Grupy LuxMed, sektor prywatny zaoferuje 1046 łóżek w 18 szpitalach. Będą one rozmieszczone przede wszystkim w województwach o największym przyroście zachorowań.

Premier ogłosił również, że rząd dalsze decyzje będzie podejmował i ogłaszał w przyszłym tygodniu.

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy