nowe rozporządzenie
fot. Adobe Stock/Facebook Ministerstwo Zdrowia

Pilne: Wkrótce nowe rozporządzenie ws. masek. Już nikt się nie wymiga od ich noszenia

Za kilka dni może wejść w życie rozporządzenie nakazujące noszenia jedynie masek chirurgicznych lub z filtrem. W takim przypadku nie będzie można już zasłaniać twarzy szalikiem, kominem, a nawet bawełnianą maseczką.   
Joanna  Biegaj
nowe rozporządzenie
fot. Adobe Stock/Facebook Ministerstwo Zdrowia
W ciągu najbliższych dni rząd ma wydać nowe rozporządzenie w sprawie maseczek. W tej sytuacji obowiązkowe będzie noszenie maseczek chirurgicznych lub maseczek filtrujących. Nie wystarczą już maski wielokrotnego użycia. Pod znakiem zapytania stoi także noszenie przyłbic. Podejmowane przez rząd kroki mają pomóc w walce z pandemią koronawirusa, by nie dopuścić do ponownego, drastycznego wzrostu zakażeń. 

Nowe rozporządzenie - maseczki

„Trzeba zapomnieć o tych pseudoochronach, to jest zawracanie głowy. Chodzi o to, aby używać porządnych masek” - zapowiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Minister zdrowia poinformował, że rozważa ten pomysł.

„Oprócz tego, że pan minister wyda rozporządzenie, to jest jeszcze apel do państwa, aby do tego rozporządzenia się jeszcze zastosować” - powiedział Andrzej Horban. Określił także, jakie maseczki trzeba będzie nosić: „Chodzi o to, żeby używać porządnych masek, przynajmniej masek tzw. chirurgicznych, nie mówiąc już o maskach z filtrem". 

Rozporządzenie już dzisiaj?

Prof. Andrzej Horban zapowiedział, że możliwe jest wydanie takiego rozporządzenia już dzisiaj (19.02.2020 r.): „Minister zdrowia ma dziś wydać rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych”.

Sam minister zdrowia zdementował jednak informacje o tak szybkiej decyzji w sprawie maseczek. W wywiadzie dla WP Adam Niedzielski powiedział: „Dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie, ale zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone, jeśli chodzi o standard ich noszenia, bo mamy wskazane pewne zamienniki w postaci np. szalików i trzeba będzie z tego zrezygnować”. Minister zdrowia odniósł się też do noszenia przyłbic: „trzeba również dać wyraźny sygnał ws. przyłbic, które również są zbyt często noszone”. 

Źródło: wiadomosci.onet.pl, tokfm.pl


Zobacz także: 
Redakcja poleca: Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc
Suche utonięcie różni się od wtórnego, do którego może dojść nawet 3 dni po kontakcie z wodą. Trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie dopuścić do tragedii. Zobacz, jakie są objawy wtórnego i suchego utonięcia oraz dowiedz się co robić, gdy zauważysz któryś z nich u swojego dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy