pilne szkoły
fot. Adobe Stock

PILNE: za 2 miesiące MASOWE szczepienia na Covid. Polska kupiła 45 mln dawek za miliardy zł

Polska podpisała umowę na 45 milionów dawek szczepionki na koronawirusa. Już niedługo Polacy będą mogli masowo szczepić się przeciw Covid-19, a szczepienia będą darmowe i dobrowolne – zapewnił premier Morawiecki.
Magdalena Drab
pilne szkoły
fot. Adobe Stock
Szczepionka na koronawirusa już wkrótce będzie ogólnodostępna w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki powiedział w środę, że choć szczepienia na Covid-19 będą ogromną i skomplikowaną operacją logistyczną, to system rejestracji ma być prosty. Szczepienia będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe, a rząd ma już zaawansowane plany przeprowadzenia ogólnokrajowych szczepień. Polska wyda na szczepienia łącznie ok. 5-10 miliardów zł.

Szczepionka na Covid-19 za 2 miesiące w Polsce?

„Polak jest wiceszefem Europejskiej Agencji Leków, wiemy, co tam się dzieje” – uspokajał premier na środowej konferencji prasowej. Zdaniem premiera szczepienia na koronawirusa będą niezwykle ważnym elementem odcięcia wirusa od zasilania. Pierwsze szczepienia na koronawirusa mogą się odbyć już za 2 miesiące. Na początku grudnia we wszystkich mediach ma ruszyć pierwsza kampania zachęcająca do szczepień.

Szczepienia na koronawirusa: rejestracja

Rejestracja na szczepienia ma być dostępna online dla chętnych. Dla pozostałych rząd przewiduje tradycyjną formę rejestracji. Po 21 dniach od otrzymania pierwszej dawki szczepionki Polacy będą mogli powtórzyć szczepienie.

„Nawet jak ktoś się czuje młody i silny, to przez szczepienie może ochronić kogoś starszego, np. swoich rodziców”.

Premier przypomniał, że szczepienia na Covid-19 nie tylko pozwolą nam wrócić do normalności, ale jest to też mechanizm ochrony miejsc pracy i sposób na odblokowanie gospodarki.

Kto pierwszy zaszczepi się na koronawirusa?

Najpierw szczepienia mają być dostępne dla wszystkich służb medycznych. Potem możliwość zaszczepienia się dostaną wszyscy mieszkańcy domów opieki, zakładów opiekuńczych, służby mundurowe oraz wszystkie osoby starsze (powyżej 65. roku życia).

Morawiecki zagwarantował, że szczepionki będą bezpieczne. „Opieramy się o badania, podobnie jak w przypadku leków. Szczepionki są już produkowane, a ich ostateczne dopuszczenie do sprzedaży będzie oparte o Europejską Agencję Lekową”.

Zobacz też:
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy