
PIMS-TS – powikłania po COVID u dzieci. Lekarze ostrzegają
PIMS-TS to zespół pocovidowy, który może pojawiać się u dzieci w konsekwencji zakażenia COVID-19. Ma objawy podobne do zespołu Kawasakiego. Na temat tajemniczej choroby wypowiedzieli się eksperci: rodzice powinni być czujni.
Skrót PIMS-TS oznacza pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny czasowo związany z zakażeniem SARS-CoV-2 (ang. pediatric multi-system inflammatory syndrome temporally associated with SARS-CoV-2). Choroba zdarza się rzadko, ale jeśli się pojawi, jest stanem zagrażającym życiu dziecka. Nazywana jest zespołem pocovidowym. Rodzice powinni być czujni na jej objawy.
Podobne przypadki obserwowano w Europie m.in. we Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii. Dzieci trafiały na oddziały intensywnej terapii. Gorączkowały, bolał je brzuch i miały problemy z sercem. W trakcie badań okazywało się, że część jest zakażona koronawirusem. Zaczęto podejrzewać, że choroba może mieć związek z przebiegiem COVID-19 (związek nie został potwierdzony, jest dalej badany).
Redakcja poleca: Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!
dodatkowo mogą wystąpić
Dbanie o higienę rąk, zachowywanie dystansu od innych ludzi, używanie maseczek wtedy, gdy nie można zachować odpowiednich odległości, to najlepsze sposoby zapobiegania zakażeniu COVID-19. Szczególną troską powinny być otoczone dzieci, u których występują inne schorzenia. Takie maluchy są bardziej narażone na niepomyślny przebieg zakażenia COVID-19.
Zobacz też:
Co wiadomo o PIMS?
Tajemnicza choroba pojawiła się u dzieci w Europie i USA. Pierwszym opisanym przypadkiem z objawami podobnymi do zespołu Kawasakiego było sześciomiesięczne niemowlę z Nowego Jorku. Po kolejnych, które pojawiły się w mieście podczas pandemii koronawirusa, władze Nowego Jorku opublikowały informacje dla rodziców o nowej chorobie, jej objawach oraz o tym, jak postępować, jeśli wystąpią u dziecka.Podobne przypadki obserwowano w Europie m.in. we Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii. Dzieci trafiały na oddziały intensywnej terapii. Gorączkowały, bolał je brzuch i miały problemy z sercem. W trakcie badań okazywało się, że część jest zakażona koronawirusem. Zaczęto podejrzewać, że choroba może mieć związek z przebiegiem COVID-19 (związek nie został potwierdzony, jest dalej badany).
Operacja Zuzi Machety kosztowała 1,5 mln USD. Taką sumę udało się uzbierać - był pierwszy cud. Drugi: że Zuzia ma teraz... 10 palców u rąk. To medyczny cud.
Jakie są objawy PMIS?
Według informacji podanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) objawy PIMS-TS są podobne do objawów choroby Kawasakiego oraz zespołu wstrząsu toksycznego:- gorączka (38°C lub wyższa), która utrzymuje się przez kilka dni
- ból brzucha bez wyraźnie określonej przyczyny
- biegunka, wymioty
- zapalenie spojówek lub zaczerwienienie oczu
- wysypka
- drażliwość lub ospałość
dodatkowo mogą wystąpić
- powiększony węzeł chłonny z jednej strony szyi
- czerwone, popękane usta lub czerwony język (przypomina truskawkę)
- obrzęk grzbietów rąk i stóp (mogą być zaczerwienione)
Czy rodzice muszą się obawiać?
Kilka miesięcy temu ECDC uspokajało, twierdząc, że u dzieci europejskich ryzyko zachorowania na COVID-19 i ryzyko rozwoju PIMS jest niskie. W związku ze stale rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem przypadki PIMS pojawiły się również u dzieci w Polsce. W okresie pandemii rodzice powinny wykazać się szczególną czujnością i uważnie obserwować dziecko. Należy znać objawy, aby w razie potrzeby, szybko kontaktować się z lekarzem.Kiedy do lekarza?
Jeśli dziecko ma gorączkę, które na ustępuje, należy natychmiast dzwonić do pediatry (sprawdź; jak podczas pandemii postąpić w przypadku nagłej choroby). Lekarz zapyta o objawy, które występują u dziecka i na tej podstawie zleci dalsze postępowanie. Jeśli dziecko bardzo źle się czuje, należy dzwonić po karetkę lub jechać na izbę przyjęć.Jak leczy się PIMS-TS
Dzieci z PMIS są leczone różnymi sposobami, w tym dożylnymi immunoglobulinami i sterydami. Leki te pomagają w zredukowaniu odpowiedzi układu odpornościowego organizmu, która powoduje zespół zapalny. Dzieciom podawane są także inne leki, które chronią ich serce, nerki i inne narządy.Czy można zapobiec PIMS?
Choć nie ma pewności, że PMIS-TS jest związany z zakażeniem koronawirusem, należy chronić dzieci przed narażeniem na COVID-19. Niektórzy rodzice mają skłonność do bagatelizowania problemu, opierając się na informacjach, że przechodzą zakażenie koronawirusem lekko lub bezobjawowo.Dbanie o higienę rąk, zachowywanie dystansu od innych ludzi, używanie maseczek wtedy, gdy nie można zachować odpowiednich odległości, to najlepsze sposoby zapobiegania zakażeniu COVID-19. Szczególną troską powinny być otoczone dzieci, u których występują inne schorzenia. Takie maluchy są bardziej narażone na niepomyślny przebieg zakażenia COVID-19.
Zobacz też: