piórnik
fot. Adobe Stock

Piórnik – jaki kupić? Miniporadnik i 10 propozycji

Wybór piórnika, powiedzmy to sobie szczerze, to nie jest wielki problem. Wystarczy dobrać go do wieku dziecka, a więc tego, co musi w nim nosić. Oto nasz miniporadnik.
Ewa Janczak-Cwil
piórnik
fot. Adobe Stock
Najwięcej emocji wzbudza zakup piórnika dla pierwszoklasisty. Rodzice chcą, aby był atrakcyjny dla dziecka i zachęcał je do nauki. Powinien też pomóc uczniowi utrzymywać porządek w przyborach szkolnych. Z czasem potrzeby dziecka zmieniają się, więc ten pierwszy piórnik z pewnością nie będzie ostatnim. Jaki zatem będzie najlepszy dla pierwszaka, a jaki dla starszego dziecka? Podpowiadamy i podsuwamy konkretne propozycje.

Jak wybrać piórnik – miniporadnik: Przegląd piórników:
  1. Saszetka z flamingami, 10 zł
  2. Dwukomorowa St Right, 20 zł
  3. Młodzieżowa St Right, 22 zł
  4. Piórnik zwijany, 25 zł
  5. Z wyposażeniem Herlitz, 30 zł
  6. Z wyposażeniem CoolPack, 35 zł
  7. Młodzieżowy Vans, 50 zł
  8. Saszetka Pixie Crew, 52 zł
  9. CoolPack z wyposażeniem, 56 zł
  10. 3-komorowy z wyposażeniem, 60 zł

Rodzaje, zalety i wady piórników

Piórniki można podzielić na dwa główne typy: rozkładane jak książki oraz saszetki. W ramach pierwszego typu można jeszcze wyróżnić piórniki dwukomorowe, trzykomorowe lub jednokomorowe. Jeśli chodzi o saszetki, to są mniej lub bardziej usztywniane ich rodzaje. Te sztywniejsze mogą mieć kształt tub, które często nazywa się też jamnikami.

Zalety i wady piórników rozkładanych

Zwykle zapinane są na suwak lub kilka suwaków. Wewnątrz mają od 1 do 3 komór oraz wyznaczone miejsca do przechowywania konkretnych przedmiotów: kredek, gumki, linijki itp. Dlatego z łatwością dziecko znajdzie w nich to, co będzie mu potrzebne. O ile zdoła utrzymać w nim porządek. Niestety pakowanie na miejsce wszystkich przyborów jest czasochłonne i nie każdemu dziecku chce się to robić. Piórniki rozkładane chronią zawartość przed uszkodzeniem – kredki i linijki się w nich nie łamią.

Zalety i wady saszetek, jamników, tub

Tego rodzaju produkty najczęściej są jednokomorowe. Dzięki temu dziecko może szybko spakować wszystkie przybory. Z drugiej strony jednak będzie mu trudniej odnaleźć konkretny przedmiot, np. kredkę w konkretnym kolorze. Miękkie saszetki nie chronią ich zawartości. Dużo lepiej robią to piórniki tuby, które dość skutecznie zachowują kształt. Te usztywniane bywają też kilku komorowe.

Zobacz też: Co wybrać: plecak szkolny czy tornister?
Redakcja poleca: Co sądzisz o 300 zł na wyprawkę szkolną? [SONDA ULICZNA]
Zapytałyśmy przechodniów co myślą o 300 zł na wyprawkę szkolną. Właśnie dzisiaj 1 czerwca, w Dniu Dziecka, premier Mateusz Morawiecki podpisał w tej sprawie rozporządzenie. Jesteście ciekawe co o takiej pomocy dla dzieci sądzą Polacy? Zobaczcie sondę!

Z wyposażeniem czy bez?

Zakup piórnika z wyposażeniem to niewątpliwie wygodne rozwiązanie. Decydując się na nie, nie można jednak za bardzo oszczędzać. Najtańsze zestawy zawierają kiepskiej jakości produkty (kredki, gumki, cyrkle, linijki). Poza tym mogą zawierać zbyt dużo lub nie wszystkie elementy, jakie będą wymagane w szkole. Zatem albo przepłaci się za zbędne rzeczy, albo trzeba będzie niektóre z nich dokupić.
Kupowanie oddzielnie piórnika i jego zawartości pozwala precyzyjnie wyposażyć ucznia i kupić produkty najlepszej jakości, na jaką stać rodziców. jest za to bardziej czasochłonne.

Jak dobrać piórnik do wieku dziecka

W pierwszych latach nauki w szkole z pewnością będą niezbędne kredki ołówkowe i świecowe, ołówki, gumka, temperówka, pióro lub długopis oraz patyczki, nożyczki i linijka. To sporo rzeczy. Dlatego polecamy zakup dwóch piórników: rozkładanego, jednokomorowego i usztywnianego na kredki ołówkowe, ołówki, pióro, temperówkę i nożyczki. Jako drugi sprawdzi się piórnik tuba – w którym dziecko może trzymać kredki świecowe i związane gumką patyczki.

Zobacz koniecznie: Pudełka i torby śniadaniówki do szkoły

Od czwartej klasy dziecku będzie potrzebny cyrkiel, ekierka i kątomierz, a zbędne staną się kredki świecowe. To dobry moment na zmianę na piórnik młodzieżowy. Poprzedni zresztą z pewnością się już mocno "nadwerężył" i znudził dziecku. Teraz najlepiej sprawdzi się piórnik rozkładany dwukomorowy. Pomieści i ułatwi uporządkowanie wszystkich rzeczy i skutecznie ochroni plastikowe ekierki i kątomierze oraz cyrkiel przed uszkodzeniem. Inna sprawa, że w tym wieku często dzieciaki wola piórniki saszetki. Warto wtedy sięgnąć po usztywnianą wersje, która ochroni delikatniejsze akcesoria.

1. Saszetka z flamingami, 10 zł

Uszyta z nieprzemakalnego mocnego materiału, zapinana na suwaczek. Jest niezbyt sztywna, ale za to ma modny wzór :) Idealna dla starszej dziewczynki lub na kredki świecowe dla młodszej uczennicy. Wymiary: długość – 20 cm, szerokość – 6 cm, wysokość – 7 cm.
piórnik saszetka z flamingami

2. Saszetka dwukomorowa St Right, 20 zł

Praktyczna – ułatwia segregowanie przyborów. Uszyta z solidnego i wodoodpornego materiału w żywych kolorach. Wzór uniwersalny: dla obu płci, dla młodszych i starszych. Wygodne profilowane uchwyty suwaków. Wymiary: długość – 22,5 cm, szerokość – 8 cm, wysokość – 9,5 cm.
 
piórnik saszetka dwukomorowa st right

3. Piórnik młodzieżowy St Right, 22 zł

Usztywniona z klapka zapinaną na suwak. Wewnątrz na klapce gumki na pisaki oraz siateczkowa kieszeń zapinana na zamek błyskawiczny. Uszyta z wodoodpornego materiału. Jest bardzo solidna i trwała. Suwak dwukierunkowy z dużymi, wygodnymi uchwytami. Wymiary: długość – 23 cm, szerokość – 9,5 cm, wysokość – 6 cm.
 
piórnik młodzieżowy st right

4. Piórnik zwijany, 25 zł

Nietypowy, ale bardzo fajny. Bez wyposażenia. Uszyty z materiału, od wewnątrz ma 36 przegródek. Jego zaletą jest to, że po rozwinięciu, dziecko ma przegląd całej zawartości i łatwy dostęp do przyborów. Wymiary po rozłożeniu: 46 × 20 cm. Po zwinięciu i owinięciu sznureczkiem całkiem dobrze chroni zawartość. Do wyboru wiele wzorów dla chłopców i dziewczynek.
 
piórnik zwijany

5. Piórnik z wyposażeniem Herlitz, 30 zł

Uszyty z wytrzymałego poliestru z wesołymi buźkami smiley. Zapinany na suwak. Wewnątrz jedna komora, ale dodatkowo jest otwierana przegródka. W wyposażeniu znajdują się: ołówek HB, długopis, linijka, temperówka, gumka, plan lekcji, 6 kredek ołówkowych i 6 flamastrów. Wymiary: długość – 20,5 cm, szerokość – 14 cm, wysokość – 3,5 cm.
piórnik herlitz z wyposażeniem

6. Piórnik z wyposażeniem CoolPack, 35 zł

Bardzo kolorowy w stylu etno. Składa się z dwóch komór zapinanych na suwak. Wewnątrz wyposażenie marki Colorino: ołówek, długopis, linijka, gumka. Temperówka, 12 kredek ołówkowych i 18 flamastrów. Wymiary: długość – 19,5 cm, szerokość – 12,5 cm, wysokość – 5 cm.
 
piórnik z wyposażeniem coolpack

7. Piórnik młodzieżowy Vans, 50 zł

Bardzo popularna wśród młodzieży marka. Saszetka wykonana została z poliestru w czarno-białą kratkę. Jest dość miękka, jednokomorowa i zapinana na suwak. Sznureczek ułatwia złapanie ruchomego elementu zamka. Wymiary: długość – 19,7 cm, wysokość – 7,6 cm, szerokość – 5 cm.
 
piórnik młodzieżowy vans

8. Piórnik saszetka Pixie Crew, 52 zł

Idealna dla miłośników gry Minecraft. Z zewnątrz znajduje się silikonowy panel, na którym dziecko może układać dowolne wzory z dołączonych 100 klocków-pixeli. Ułożone klocki bardzo dobrze się trzymają i nie odpadają podczas użytkowania saszetki. Wymiary piórnika: długość – 20 cm, szerokość – 3,7 cm, wysokość – 12 cm.
 
piórnik saszetka Minecraft

9. Trójkomorowy CoolPack z wyposażeniem, 56 zł

Wzór z najnowszej kolekcji Jumper 3. Zawiera bogate wyposażenie nadające się także dla starszej uczennicy: kątomierz, linijka, ekierka, nożyczki, temperówka, gumka, ołówek HB, 3 długopisy, 18 kredek i 18 flamastrów Colorino. Wymiary: długość – 19,5 cm, szerokość – 12,5 cm, wysokość – 6,5 cm.
 
piórnik z wyposażeniem coolpack jumper

10. Trzykomorowy z wyposażeniem, 60 zł

Każda komora zapinana na suwak z uchwytem w kształcie psiej łapki. Na klapce obrazek sympatycznego pieska. Na wyposażeniu znajdują się: 2 ołówki HB, długopis, 18 flamastrów i tyle samo kredek ołówkowych, temperówka, gumka, linijka i notesik. Wymiary: długość – 19,5 cm, szerokość – 13 cm, wysokość – 6,5 cm.
 
piórnik z wyposażeniem trzykomorowy z pieskiem
[content:1_4383,1_4365,1_3241:GALGallery]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy