Piratka i Kapitano - MiniMini+
fot. materiały prasowe

Ta bajka dla dzieci obala stereotypy! Znasz ją?

Dziewczynka piratem? Właśnie tak! Piratka to odważna i pomysłowa właścicielka pirackiego statku (jakby inaczej?). Jak przystało na Piratkę – ma swoją dzielną załogę, gotową towarzyszyć jej w przygodzie. Bo przygoda to coś, co Piratka lubi najbardziej.
Piratka i Kapitano - MiniMini+
fot. materiały prasowe
Piratka jest nieustraszona i czasem może nawet nazbyt beztroska. Na szczęście Kapitano, jej przyjaciel, czuwa nad bezpieczeństwem i biegnie z pomocą, kiedy wymaga tego sytuacja. Przy okazji niefrasobliwych przygód Piratki, dzieci uczą się, że warto być ostrożnym.
 

Na statku Piratki -„Różowej Czaszce” - korzysta się z książek i map, chwali siebie nawzajem, dba o to, by regularne posiłki były zdrowe (kucharz Roberto ma miliony pomysłów na wykorzystanie wszystkich  owoców i warzyw), a także pamięta się o wartości snu. Bohaterom zdarza się czasem używać trudnych słów. Zawsze jednak dbają o to, by wytłumaczyć ich znaczenie. Co ciekawe, kiedy załoga ma problem, wykorzystuje jedną z technik rozwiązywania problemów – burzę mózgów, dzięki której znajduje najlepsze wyjście z sytuacji.

Piratka bawi i uczy

Każdy odcinek przygód Piratki uczy dzieci pozytywnych zachowań np. współdziałania. Wszystkie przeciwności można pokonać jeśli wokół nas będą przyjaciele. To właśnie dzięki przyjaciołom, współpracy oraz wytrwałości w działaniach można osiągnąć swój cel i pokonać  wszystkie problemy. Przygody Piratki to również wspaniały trening uważności i spostrzegawczości.
 

Być może dzieci dostrzegą, że  każda Rozgwiazda ma piracką opaskę, a każda opaska to inna figura geometryczna. Czy dziecko wyłapie tę różnicę? Czy umie już nazwać figury? Czy umie przeliczyć urocze Rozgwiazdy: 1-2-3?
Ważnym przesłaniem tej bajki jest walka ze stereotypami płci. Jesteś dziewczynką i marzy Ci się piracki statek? Nic nie stoi na przeszkodzie! Twoja płeć nie jest ograniczeniem, a wartością. Piratka uczy dzieci, że można być tym, kim się chce. Fryzjer, lekarz, strażak, nauczyciel – to nie płeć decyduje, tylko marzenia.

Piratkę i Kapitano możecie oglądać do poniedziałku do piątku o godz. 6:55, 12:50 i 17:00 na antenie MiniMini+.
Jeszcze więcej informacji na temat bohaterki, oraz bezpieczne gry i zabawy dla dzieci znajdziecie na www.miniminiplus.pl.

Autorem artykułu jest Weronika Dzierżawa-Nalewajska, psycholog dziecięcy, psychoterapeutka.
Zapraszamy na stronę www.miniminiplus.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy