PIS zrobi wszystko, żeby w Polsce rodziło się więcej dzieci
fot. Adobe Stock

PiS zrobi WSZYSTKO, żeby w Polsce rodziło się więcej dzieci: zwolnienie z podatku, dofinansowanie samochodu. Co jeszcze?

W styczniu tego roku w Polsce urodziło się 25 tys. dzieci, czyli najmniej od 18 lat. Rząd już tworzy plan walki z tak drastyczną zapaścią demograficzną. Według programu PiS rodzice będą mogli liczyć na różnego rodzaju ulgi i dofinansowania.
Joanna  Biegaj
PIS zrobi wszystko, żeby w Polsce rodziło się więcej dzieci
fot. Adobe Stock
W ostatnim czasie można zaobserwować spadek demograficzny w naszym kraju. Mniej dzieci rodzi się z powodu pandemii, jednak z pewnością nie jest to jedyny czynnik, który wpływa na tak niski przyrost naturalny w Polsce. Rząd wyraźnie jest zawiedziony takim stanem. Padają więc coraz to nowe pomysły, które mają zachęcić młodych ludzi do posiadania dzieci. Nie pomogło 500 plus, a więc może skuteczny okaże się nowy program?

„Nowy Ład” zapewni wzrost demograficzny?

Program „Nowy Ład” ma sprawić, że w ciągu najbliższych lat w naszym kraju zacznie się rodzić więcej dzieci. Prawdopodobnie zostanie on ogłoszony w maju lub w czerwcu. Jednym z głównych założeń programu jest wzrost demograficzny w Polsce.

„Nowy Ład jest nastawiony na to, żeby rodziny łatwiej powstawały, żeby przychodziły na świat dzieci i żeby to wszystko było dla przeciętnego Polaka po prostu łatwiejsze czy realniejsze” – powiedział Jarosław Kaczyński podczas rozmowy, która została wyemitowana w TV Republika.

Osoby do 30 r. życia zwolnione z podatku PIT

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, jedna z możliwości zakłada, że osoby do 30. roku życia będą zwolnione z podatku PIT. Propozycja ta nie będzie jednak skierowana do wszystkich młodych ludzi, a jedynie tych, którzy zdecydują się do tego czasu na posiadanie dziecka.

Aktualnie z takiego podatku zwolnione są wszystkie osoby do 26. roku życia.

Zwolnienie z podatku PIT dla matek

„Rozważane jest jeszcze jedno rozwiązanie zakładające, że podatku PIT nie będą płacić matki, które urodzą co najmniej czwórkę dzieci” – powiedział jeden z polityków w rozmowie z „Gazeta Wyborczą”.

„Zwolnienia do określonych limitów dotyczyłyby pracujących matek, bo niepracujące zawodowo już mają specjalną ustawę gwarantującą im minimalną emeryturę matczyną. Takie rozwiązanie musi jednak zatwierdzić premier, na razie to wstępny pomysł” – dodał.

Dofinansowanie samochodu

Kolejnym pomysłem jest dofinansowanie samochodu dla rodzin wielodzietnych. Pomysł ten zakłada, że państwo mogłoby pokrywać odsetki od kredytów auta. Wybór samochodu byłby jednak ograniczony. „Oczywiście taki samochód musiałby być z określonej półki cenowej, aby nikt nas nie oskarżył, że dopłacamy do luksusowych limuzyn” – tłumaczył polityk.

„Babcia plus”

Ostatni pomysł rządu to „Babcia plus”. Celem programu byłoby odciążenie młodych rodziców. Dziadkowie, którzy zajmowaliby się wnukami – dostawaliby od państwa specjalny zasiłek.

„Ciekawymi rozwiązaniami, realizowanymi już na Węgrzech, są m.in. wprowadzenie opieki dla dziadków, świadczenia, które pozwalają na to, że dziadkowie przejmują opiekę nad dziećmi w okresie od pierwszego do trzeciego roku życia, aby rodzice mogli dokonać wyboru, czy rzeczywiście mama wraca do pracy, czy korzysta z rozwiązania instytucjonalnego” – opowiadała na antenie Polskiego Radia minister Marlena Maląg.

Węgry jako przykład

Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, w programie „Nowy Ład” może zostać także uwzględniona opcja kredytu, która funkcjonuje już na Węgrzech. Prof. Irena Kotowska, demografka z warszawskiej SGH wyjaśniła na łamach „Wyborczej”, że w Budapeszcie możliwe jest wzięcie nieoprocentowanego kredytu w wysokości 30 tys. euro. Jest jednak jeden warunek – kobieta w wieku 18-40 musi być w ciąży.

O kredyt z niskim oprocentowaniem na budowę lub zakup domu mogą się starać również młode małżeństwa. Możliwe jest także całkowite umarzanie spłat (zależnie od liczby dzieci, które urodzą się w tym czasie w danej rodzinie).

Myślicie, że taki program zachęciłby Polki do rodzenia dzieci?
 
Zobacz także: 
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy