piwo bezalkoholowe a karmienie piersią
fot. Adobe Stock

Piwo bezalkoholowe a karmienie piersią: czy można pić? Czy pomaga na laktację?

Wiele mam zastanawia się, czy można pić piwo bezalkoholowe podczas karmienia piersią. Panuje przekonanie, że piwo, także to bez alkoholu, pobudza laktację i ułatwia karmienie. To nie do końca prawda. Karmiące mamy powinny pamiętać, że nawet piwo bezalkoholowe może zawierać niewielkie ilości alkoholu, który bardzo szkodzi dziecku.
Magdalena Drab
piwo bezalkoholowe a karmienie piersią
fot. Adobe Stock
Piwo bezalkoholowe a karmienie piersią – dla wielu mam to ważny temat. Nad kwestią picia piwa podczas karmienia zastanawiają się zwłaszcza te mamy, które mają mało mleka, bo istnieje teoria, że piwo bezalkoholowe jest dobre na laktację. To po części prawda, lepiej jednak powstrzymać się od picia piwa, dopóki karmi się dziecko. Wyjaśniamy, dlaczego piwo bezalkoholowe typu Karmi nie nadaje się dla mam karmiących.

Piwo bezalkoholowe a karmienie piersią

Niektóre mamy wierzą, że piwo bezalkoholowe pobudza laktację, inne lubią smak piwa karmelowego i pozwalają sobie na wypicie butelki czy dwóch w przerwach pomiędzy karmieniami. Czy słusznie i czy to bezpieczne dla dziecka? Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Piwo bezalkoholowe oczywiście nie zaszkodzi dziecku tak jak alkohol pity przez matkę karmiącą. Napoje tego typu nie mają jednak wartości odżywczych i wcale nie są dobre na laktację. Skąd zatem wziął się ten mit?

W latach 80. ubiegłego wieku przeprowadzono badanie, które wykazało, że u matek karmiących, które piły piwo, rósł poziom prolaktyny odpowiedzialnej za laktację (nie działo się tak w przypadku kobiet pojonych wodą). Okazało się jednak, że to nie alkohol wpływał korzystnie na produkcję kobiecego mleka, a słód jęczmienny zawarty w piwie.
Uwaga, jeśli masz kłopoty z laktacją, zamiast po piwo możesz sięgnąć po suplementy na bazie słodu jęczmiennego, który jest źródłem beta-glukanu (polisacharydu stymulującego laktację).

Czy można pić piwo bezalkoholowe podczas karmienia piersią?

Picie piwa bezalkoholowego podczas karmienia piersią nie jest zabronione, jeśli jednak zdecydujesz się po nie sięgnąć, rób to z głową. To nieprawda, że piwo bezalkoholowe jest zawsze w 100 proc. wolne od alkoholu – niektóre mogą go zawierać znacznie więcej, niż producent deklaruje na etykiecie! Na wszelki wypadek wybieraj piwa oznaczone „0,0%”. 
Uwaga, popularne wśród mam karmiących piwo Karmi wzięło swoją nazwę od karmelu, nie od karmienia! To nie jest napój dedykowany kobietom karmiącym, a karmel nie ma żadnego wpływu na laktację.
Jeśli więc nadal zastanawiasz się, czy pić piwo bezalkoholowe podczas karmienia piersią, pamiętaj, że:
  • nigdy nie wiadomo, ile dokładnie alkoholu zawiera piwo bezalkoholowe, niektóre napoje oznaczone jako 0% mogą mieć nawet 0,5% alkoholu;
  • piwo bezalkoholowe poza słodem jęczmiennym zawiera także cukier, koncentraty soków i inne niezdrowe dodatki, które nadają mu smaku, ale jednocześnie dostarczają pustych kalorii.
Ważne! Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii spożywanie alkoholu przez mamę karmiącą powinno odbywać się okazjonalnie i ograniczać się do 0,5 g czystego alkoholu na każdy kilogram masy ciała z zachowaniem kilku godzin (co najmniej dwóch) przerwy od karmienia. Pamiętaj, że alkohol sam w sobie hamuje laktację!
Źródło: http://pediatrics.aappublications.org/content/129/3/e827.full

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy