GRY
 
 

10 powodów, by iść z dzieckiem na plac zabaw

Na placu zabaw nie marnuje się czasu. Piaskownica i huśtawki mogą dać maluchowi niemal tyle korzyści, ile wykłady na dziecięcym uniwersytecie. Nie wierzysz? A jednak to prawda. I to co najmniej z dziesięciu powodów.

dziecko, plac zabaw, zjeżdżalnia
fot. Panthermedia
Gdy przechodzisz obok placu zabaw, zwykle dobiega stamtąd radosny pisk baraszkujących maluchów. Czasem także płacz – bo małe starcia o podebrane wiaderko, zajętą bez kolejki huśtawkę czy zaanektowany bezprawnie rowerek są nieuniknione i zdarzają się w najlepszym towarzystwie kilkulatków. Nie wahaj się, tylko dołącz do dzieci na placu zabaw razem z dzieckiem. Co prawda zmęczone mamy nie znajdą tu ciszy, ale na pewno wytchnienie, gdy dzieci choć na pewien czas swą uwagę skierują w inną stronę. Tu maluchy mogą się wyszaleć, czyli zażyć takiej porcji ruchu, która jest im potrzebna do prawidłowego rozwoju. Dlatego nawet już z raczkującym dzieckiem warto wybrać się na plac zabaw i pozwolić mu np. na zabawę w piaskownicy. A tobie może jednym okiem uda się przeczytać gazetę.

1. Jest skutecznym lekarstwem na poprawę humoru

Wystarczy popatrzeć na twarze dzieci, które wchodzą na plac zabaw. Smutne bywają tylko te, których rodzice nie przygotowali psychicznie do powrotu do domu. Radość wyzwala w organizmie substancje chemiczne, które korzystnie wpływają na pracę mózgu i jeszcze bardziej poprawiają nastrój dziecka. Plac zabaw zapewnia również maluchowi więcej swobody niż mieszkanie czy podwórko. A zapewnienie dziecku częstej możliwości swobodnej i beztroskiej zabawy to prosty sposób na wychowanie optymisty.
Redakcja poleca: Kiedy niemowlę siada? - film
Kiedy warto pomagać dziecku w nauce siadania, czy można nosić dziecko w nosidełku i sadzać w leżaczku? Jakie ćwiczenia zachęcą niemowlę do siadania?

2. Czasem działa uspokajająco

Taki zbawienny wpływ może mieć huśtanie. Oddziałuje na część układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za prawidłową równowagę. Dobrze wpływa także na koncentrację i skupienie.

Zobacz też: Dlaczego dzieci lubią się bujać?

3. Pozwala maluchowi usprawnić ciało

Dzięki sprzętom na placu zabaw dzieci uczą się kontrolować ciało, poznają jego ograniczenia, zdobywają umiejętność koordynowania i planowania ruchów. Gdy dziecko na placu zabaw intensywnie się rusza, wzmacniają się mięśnie, kości. Wszystko to zaprocentuje w przyszłości. Dziecko, które nie panuje nad siłą, nie będzie umiało np. odpowiednio naciskać ołówka w szkole, a jego rączka szybciej się zmęczy.

4. Daje okazję do nawiązania kontaktów

Gdzie można nauczyć się czekania na swoją kolej? Na przykład w kolejce do zjeżdżalni. W piaskownicy można doskonalić umiejętność wymieniania się foremkami, a przy karuzeli – współdziałania. Zabawa na placu zabaw to trening współpracy, kreatywności i współzawodnictwa. Dzieci poznają zasady współżycia w grupie, ale też lepiej rozumieją własne możliwości. Zaczynają się uczyć, jak budować relacje z innymi maluchami. Zdobywają wiedzę o sobie i kontaktach między rówieśnikami. A przy tym doświadczają różnych – pozytywnych i tych mniej przyjemnych – uczuć.

5. Zapewnia odpowiednią porcję tlenu

Zaletą placów zabaw jest to, że są na dworze, a małe dzieci zbyt dużo czasu spędzają w domu. Gdy szybko rosną, potrzebny jest im ruch na świeżym powietrzu, by dobrze rozwijały się fizycznie.

6. Wyrabia równowagę

Tak może działać nie tylko chodzenie po ruchomym podeście, ale zwykła jazda na karuzeli. Zdaniem szwedzkich naukowców, którzy zajmują się badaniem układu przedsionkowego w mózgu, wielu dzieciom, szczególnie tym z problemami w nauce, pomaga powolne wirowanie. Podczas tego ruchu wytwarzają się nowe połączenia w mózgu. Ważne, by dziecko nie tylko samo wirowało na karuzeli, ale też kręciło siedzących na niej kolegów – pozna swoją siłę i możliwości ciała, nauczy się nad nim panować.

Zobacz też: Co to jest integracja sensoryczna?
Doładuj
Przeładuj