przyczyny płaczu
fot. Fotolia

Dzidziuś płacze przez sen

Czy karmienie piersią za każdym razem gdy dziecko w nocy płacze jest dobrym rozwiązaniem?
Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog
przyczyny płaczu
fot. Fotolia
Ignaś od trzeciego miesiąca życia płacze przez sen. Taka sytuacja zdarza się od kilku do kilkunastu razy każdej nocy! Muszę go nakarmić piersią, wziąć na ręce i poczekać, aż znów zaśnie. Jaka może być przyczyna takiego nocnego płaczu? Magda

Sen dziecka, podobnie jak dorosłego, składa się z przeplatających się faz snu płytkiego i głębokiego. W fazie snu płytkiego maluszek porusza się, marudzi, czasem popłakuje. Przyczyną może być to, co mu się śni. Nie mamy na to wpływu. Jak pomóc synkowi? Najlepiej chwilę poczekać, być może Ignaś sam zaśnie. Zbyt szybka interwencja może tylko go rozbudzić. Na płacz trzeba zawsze zareagować, ale może czasem wystarczy pogładzić malca po główce, zanucić kołysankę, otulić kocykiem. Jeśli to nie pomoże, warto zaproponować pierś. Nie zawsze płacz jest związany z potrzebą jedzenia, ale ssanie to na pewno dla malca wielka przyjemność i ukojenie wszelkich smutków.
Redakcja poleca: Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania? - film
Zobacz porady psychologa, które pomogą ci nauczyć dziecko przesypiania całych nocy.
Bożena Cieślak-Osik
Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

Pracuje w Szpitalu Klinicznym WUM w Warszawie. Jest jedną z pierwszych w Polsce trenerek oceniających niemowlęta według skali Brazeltona.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy