GRY
 
 

Płacz i bezdech

zapytajnik3.jpg
Moja ośmiomiesięczna córeczka podczas płaczu się zanosi. Wygląda to tak, jakby na sekundę traciła oddech. Czy to niebezpieczne? Karolina z Leszna

Prawdopodobnie u Pani córeczki występuje tak zwany napadowy bezdech afektywny. U zdrowych dzieci zdarza się on między szóstym miesiącem a szóstym rokiem życia. Jeżeli zatrzymanie oddechu za każdym razem trwa krótko, napady nie są częste i liczba ich wyraźnie nie wzrasta, objaw ten nie stwarza istotnego zagrożenia. Można liczyć na to, że w miarę dojrzewania dziecka po prostu ustąpi. Swoje obserwacje i obawy proszę przekazywać lekarzowi zajmującemu się córką. Kontrolując rozwój i zachowanie dziecka, zdecyduje on, czy jest potrzeba wizyty u specjalisty (neurologa dziecięcego), czy nie.


Odpowiada: prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediatra. Emerytowany kierownik Kliniki Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył w Warszawie pracownię zaburzeń oddychania w czasie snu.
Redakcja poleca: Czy zostawiać dziecko, żeby się wypłakało? [WIDEO]
Czasami trudno trzymać nerwy na wodzy, gdy dziecko noc po nocy budzi się i płacze, prawda? Albo zasypia codziennie przez dwie godziny, marudząc przy tym okropnie. Masz czasem ochotę zostawić je, by samo się wypłakało. Nie rób tego! Zaraz zobaczysz dlaczego.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj