płacz niemowlaka: dlaczego niemowlak płacze?
fot. Fotolia

17 powodów płaczu niemowlaka i sposoby na uspokojenie dziecka

Powody płaczu niemowlaka mogą być różne: od głodu i zmęczenia przez przebodźcowanie i potrzebę bliskości po problemy z brzuszkiem i ząbkowanie. Na każdy płacz niemowlaka jest odpowiedni sposób.
Karolina Stępniewska
płacz niemowlaka: dlaczego niemowlak płacze?
fot. Fotolia
Płacz niemowlaka – co być może odkryjesz ze zdziwieniem – nie zawsze oznacza, że jest głodne lub jest mu zimno. Niemowlę może też płakać z suchą pieluszką i po drzemce. O co mu chodzi? Płacz niemowlaka jest nie do uniknięcia: niemowlę płaczem komunikuje się z innymi ludźmi. Inaczej nie potrafi. Prawdą jest jednak, że to jedno z trudniejszych doświadczeń dla rodziców, którzy czują się bezradni, kiedy ich dziecko płacze, a oni nie wiedzą dlaczego. Próbujemy wszystkiego, a niemowlę jak płakało, tak płacze. Może ten artykuł pomoże ci lepiej zrozumieć przyczyny płaczu niemowlaka i dowiedzieć się, jak uspokoić płaczące niemowlę. I pamiętaj: niemowlę nie płacze po to, żeby zrobić rodzicom na złość! Kiedyś zastąpi płacz słowami, zobaczysz!

Spis treści:
1. Przyczyny płaczu niemowlaka 2. Sposoby na płacz niemowlaka

Przyczyny płaczu niemowlaka

Powodów płaczu niemowlaka jest wiele i na pewno nie pomogą dekodery płaczu, musisz po prostu wsłuchać się w dziecko i w jego potrzeby. Oto kilka powodów, dlaczego niemowlę płacze:
Redakcja poleca: Sposób na płacz dziecka - film
Jak radzą sobie mamy, gdy ich dziecko płacze? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na uspokojenie dziecka, gdy płacze. Sprawdź, która zadziała w przypadku płaczu twojego dziecka.

Głód

Większość noworodków i niemowląt je przez całą dobę co 3-4 godziny. Niektóre z nich reagują silnym płaczem, kiedy są głodne! Zwracaj uwagę na oznaki głodu ze strony dziecka i kontroluj pory karmienia – jeśli od poprzedniej minęło już około 3-4 godzin są duże szanse, że dziecko może płakać z głodu.

Mleko

Czasami dziecku coś nie odpowiada w mleku, które dostaje do picia. Jeśli karmisz piersią, może denerwować się, że mleko wypływa za szybko lub zbyt wolno, jeśli karmisz butelką, być może mleko modyfikowane, które wybrałaś, powoduje ból brzuszka? Porozmawiaj z lekarzem o zmianie mieszanki.

Ból brzucha

Jeśli dziecko jest często marudne po karmieniu, może się okazać, że boli je brzuszek. Warto wtedy zmienić mieszankę, jeśli jest karmione mlekiem modyfikowanym lub zastanowić się, czy nie ma wzdęć.

Wzdęcia i problemy z wypróżnianiem

Kiedy niemowlę ma wzdęcia, jego brzuszek jest twardy i dziecko podkurcza nóżki do brzucha. Podobnie jest w przypadku problemów z wypróżnianiem.

Powietrze

Niemowlę może również płakać, kiedy nałyka się powietrza podczas picia mleka i musi mu się odbić. Dlatego ważne jest, żeby podnosić dziecko do odbicia po każdym karmieniu.

Alergia pokarmowa

Jeśli dziecko jest uczulone na białko krowie, może płakać z powodu problemów z trawieniem m.in. laktozy. Może boleć je brzuszek, może mieć wzdęcia. W tej sytuacji konieczna będzie zmiana mieszanki na hydrolizat białkowy (lub mleko o obniżonej zawartości laktozy, jeśli problemem jest nietolerancja laktozy)  lub – jeśli karmisz piersią – odstawienie produktów z mleka krowiego z diety matki.

Potrzeba ssania

Niemowlęta mają silną, naturalną potrzebę ssania. Nie zawsze spowodowana jest ona głodem. Niemowlę może więc płakać, kiedy po prostu chce ssać – ssanie uspokaja! Nie bez powodu jesteśmy ssakami! 

Potrzeba bliskości

Niemowlęta potrzebują swojej mamy, jej dotyku, ciepła i zapachu. Czasami wystarczy, że weźmiesz swoje niemowlę w ramiona, przytulisz, a płacz mija – to znak, że dziecko potrzebowało bliskości i czuło się samotne.

Zmęczenie

Niemowlęta potrzebują dużo snu i odpoczynku. Noworodki potrafią przesypiać nawet 16 (lub więcej!) godzin dziennie! Twoje dziecko może więc płakać ze zmęczenia, jeśli nie śpi wystarczająco dużo.

Brudna pielucha

Niektóre niemowlęta bardzo nie lubią mieć brudnej i mokrej pieluszki. Na każde zabrudzenie reagują płaczem. 

Zimno/ciepło

Płacz niemowlaka może też oznaczać, ze dziecku jest za ciepło lub zbyt zimno

Za dużo bodźców

Niemowlęta nie lubią wielu bodźców. W brzuchu mamy nie było ich zbyt wiele, a tu ciągle ruch, światło, dźwięki – to za dużo dla wielu niemowląt, dlatego przestymulowane bodźcami zaczynają płakać.

Za mało bodźców

Niektóre niemowlęta są za to tak ciekawe świata, że płaczą z nudów, bo chcą oglądać ciekawe rzeczy, dotykać nowych faktur, odkrywać otoczenie.

Kolka

Pojawia się około 3 tygodnia życia i łatwo ją rozpoznać: jeśli twoje dziecko zaczyna nagle bardzo intensywnie płakać, codziennie o tej samej porze, zazwyczaj wieczorem i nic nie jest w stanie go uspokoić, a płacz mija tak samo nagle, jak się pojawił – jest duża szansa, że masz do czynienia z kolką niemowlęcą. Jedynym naprawdę skutecznym sposobem na kolkę jest czas – mija około 3-4 miesiąca życia.

Ząbkowanie

Kiedy dziecko zacznie ząbkować (około 4-7 miesiąca życia), płacz będzie oznaczał ból związany z wyrzynaniem się ząbków

Niewygoda

Niemowlę płacze też, kiedy mu niewygodnie – w foteliku czy wózku albo dlatego, że drapie je metka w ubranku lub jest ono za ciasne, albo pieluszka jest źle zapięta. 

Choroba

Jeśli wykluczałaś już wszystkie możliwe przyczyny płaczu niemowlaka, a twoje dziecko nadal płacze, być może łapie je jakaś infekcja. Sprawdź temperaturę, a jeśli coś cię niepokoi, zaufaj swojej intuicji i zabierz dziecko do lekarza.

Sposoby na płacz niemowlaka

Jak widzisz, powodów płaczu niemowlaka jest naprawdę sporo. Jak sobie z tym płaczem radzić? W zależności od przyczyny płaczu niemowlaka możesz spróbować następujących sposobów ukojenia jego płaczu:
 • nakarm dziecko
 • zrób masaż brzuszka
 • podaj smoczek, jeśli używa
 • przytul
 • zawiąż w chuście
 • zaśpiewaj mu coś
 • mów do dziecka kojącym głosem
 • połóż je spać
 • zmień pieluchę
 • ubierz cieplej lub zdejmij mu jedną warstwę ubrania
 • zabierz w spokojne miejsce
 • pokaż coś ciekawego
 • podaj wodę koperkową lub preparat na kolkę
 • wymasuj dziąsła lub podaj żel na ząbkowanie
 • sprawdź, czy dziecku jest wygodnie
 • sprawdź, czy w ubranku nie ma gryzących metek
 • skonsultuj się z lekarzem, jeśli podejrzewasz alergię pokarmową lub chorobę
 • zmień mieszankę

Pamiętaj, że wszystkie niemowlęta płaczą, bez względu na to, jak troskliwą i wspaniałą opiekę im zapewniamy. To po prostu ich sposób porozumiewania się, innego jeszcze nie znają!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy