GRY
 
 

Dlaczego dziecko płacze - przewodnik dla mam

Niemowlęta mają wiele powodów do łez. Naucz się je rozpoznawać. Oto przewodnik dla mam małych płaczków.

przyczyny płaczu
fot. RF
Dla niemowlaka płacz to na początku życia jedyny sposób, by powiedzieć ci, czego potrzebuje i co mu dolega.

Nieprawdą jest, że szybkie zjawianie się przy takim płaczącym dziecku i branie go na ręce przyczynia się do jego rozpieszczenia. Wręcz przeciwnie: specjaliści od rozwoju zgodnie twierdzą, że dzieci, na których płacz matki szybko reagują, w przyszłości... znacznie mniej płaczą. Dlatego sprawdź, co mogą znaczyć łzy dzidziusia i jak je błyskawicznie osuszyć.

Niemowlę płacze z głodu

Najczęściej maleństwo płacze, bo jest głodne. To, że dziecko przed godziną jadło, nie znaczy, że nie chce znów possać. Niemowlę nie gromadzi dostatecznych zapasów energii, więc musi być karmione często.

DOBRA RADA W pierwszych miesiącach karm dziecko na żądanie. Nie wprowadzaj stałych pór posiłków, bo głodne maleństwo będzie płakać godzinami. Szkrab sam dojrzeje do tego, by jadać rzadziej i o w miarę stałych porach. Pamiętaj, że gdy karmisz piersią, twoje mleko jest też dla maluszka napojem. Może nie być głodny, tylko spragniony, zwłaszcza w upalny dzień lub gdy w mieszkaniu jest bardzo ciepło. Wtedy przystawiaj malca do piersi częściej. Pamiętaj – osesek nie płacze dlatego, że ma ochotę na herbatkę z rumianku. Chce mleczka!

Sprawdź, jakie są najczęstsze błędy przy karmieniu niemowląt
Redakcja poleca: Jak szybko uspokoić i uśpić niemowlę? film
Przewinęłaś, nakarmiłaś, a dziecko wciąż płacze? Poznaj 5 praktycznych sposobów na uspokojenie maluszka polecanych przez lekarzy i położne. Sprawdź, czy i u was zadziałają.

Niemowlę płacze, bo jest przegrzane

W pokoju, w którym przebywa malec, wcale nie musi być cieplej niż w innych pomieszczeniach (wyjątkiem są wcześniaki). Przegrzane, przesuszone powietrze to coś, czego dzieci nie znoszą.
DOBRA RADA Jeśli buzia dziecka jest zaczerwieniona, kark rozgrzany, włoski mokre – na pewno jest mu za gorąco. Gdy ubranko jest wilgotne od potu, przebierz smyka w suche, ale załóż mu teraz o jedną warstwę mniej.

Sprawdź, czy dziecku nie jest za zimno

Niemowlę płacze, bo ma mokro

Pełna pieluszka uwiera, podrażnia. Co gorsza, taki kompres może wywołać odpieluszkowe zapalenie skóry.
DOBRA RADA Gdy dziecko zrobi kupę, natychmiast je przewiń. Nie pozwól też, by malec zbyt długo leżał w „napuchniętej” pieluszce. Jeśli używasz jednorazowych, zmieniaj je mniej więcej co trzy godziny. Tetrowe zdejmuj po każdym siusiu!

Niemowlę płacze, bo mu niewygodnie

W pierwszych miesiącach życia dziecko nie potrafi samo się przekręcić. A czasem woli poleżeć na brzuszku. Na dodatek z łóżeczka niewiele widzi.
DOBRA RADA Połóż czasem dziecko na kocu na podłodze. Kilka razy dziennie kładź je na brzuszku, by mogło się pogimnastykować (ale miej je wtedy cały czas na oku). Od około trzeciego miesiąca wkładaj bobasa do leżaczka, żeby mógł obserwować świat.

Doładuj
Przeładuj