18 sposobów, by niemowlę przestało płakać

Najpierw bardzo ważna uwaga: na płacz niemowlęcia musisz reagować zawsze i bez wyjątku. Dlaczego? I co zrobić, by twoje dziecko szybko przestało płakać? Oto 18 najskuteczniejszych sposobów.
Aleksandra Sokalska
płacz noworodka, niemowlę płacze
fot. Edipresse

Dlaczego niemowlę płacze? Płacz niemowlaka to jego sposób na komunikację z mamą i otoczeniem. Specjaliści twierdzą, że kiedy matki szybko reagują na płacz niemowlaka, ich dzieci w przyszłości mniej płaczą. Nieprawdą jest, że szybkie reagowanie na płacz noworodka lub niemowlaka i branie dziecka na ręce, przyczynia się do jego rozpieszczenia. Niemowlęta, którym poświęca się dużo uwagi, często przytula, lepiej się rozwijają, a w przyszłości stają się szczęśliwymi i samodzielnymi ludźmi. W uspokojeniu dziecka pomoże ci również poznanie powodu, dlaczego niemowlę płacze. Niektóre niemowlęta płaczą częściej niż inne - jeśli to przypadek twojego niemowlaka, być może masz w domu High Need Baby, czyli wyjątkowo wymagające dziecko.

Spójrz na naszą listę 18 sposobów na płacz noworodka i niemowlęcia i koniecznie wypróbuj je w domu!

1. Sposób na płacz niemowlaka: chusta

Kiedy twoje niemowlę płacze, włóż je do chusty lub nosidełka. W krajach, gdzie dzieci są noszone na plecach lub w chustach, nie następują długie okresy płaczu. Umieszczenie dziecka w nosidełku lub chuście daje efekt spowijania i kołysania równocześnie. Dziecko w chuście czuje twoje ciepło, bicie serca, słyszy twój głos. Poza tym noszenie sprawia dziecku przyjemność.
Redakcja poleca: Sposób na płacz dziecka - film
Jak radzą sobie mamy, gdy ich dziecko płacze? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na uspokojenie dziecka, gdy płacze. Sprawdź, która zadziała w przypadku płaczu twojego dziecka.

2. Ciasno owiń płaczące niemowlę

Gdy dziecko płacze, wymachuje rączkami i nóżkami, co wprawia go w jeszcze większy niepokój. Jeśli je otulisz, poczuje się bezpieczne, bo ciepły „kokon” przypomina łono mamy.

3. Kołysz niemowlę, gdy płacze

Niemowlęta lubią bujanie. Kiedy dziecko było u ciebie w brzuchu, kołysał je rytm twych kroków. Bujaj je w kołysce, ramionach, wózku, na bujanym fotelu - to pomoże mu się uspokoić i przestać płakać.

4. Masaż niemowlęcia sposobem na płacz

Masaż dziecka rozluźnia jego mięśnie i stymuluje wydzielanie endorfiny – hormonu, który pomaga opanować ból i zmniejsza stres. To powinno pomóc na płacz niemowlęcia.

5. Przytul niemowlę, kiedy płacze!

Trzymaj płaczące niemowlę blisko przy piersi, tul je w ramionach. Dziecko dzięki temu jest spokojniejsze i ma większe poczucie bezpieczeństwa, więc nie płacze.

6. Dotknij policzka niemowlaka

Pogłaszcz delikatnie jednym palcem buzię dziecka, z góry na dół. Niemowlę ucichnie, by lepiej „wsłuchać się” w nowe doznanie. Gdy będziesz głaskała buzię od czoła, przez powieki i policzek, dziecko zamknie oczka. Jeśli jest zmęczone, nie tylko przestanie płakać, ale może również zaśnie.

7. Kąpiel na płacz niemowlaka

Wykąp niemowlę, kiedy płacze, ale tylko jeśli twoje dziecko  lubi się pluskać. Kąpiel rozluźnia i poprawia krążenie. A po niej chce się spać!

8. Piosenka ukoi płacz niemowlęcia

Niemowlę może się uspokoić słuchając kołysanki albo rymowanego wierszyka. Spróbuj też zainteresować je, włączając jakąś muzykę.

9. Połóż niemowlę na brzuszku, jeśli ma kolkę

Kiedy dziecko ma kolkę, leżąc na brzuchu, jest mu wygodniej. Możesz mu też wtedy masować plecki.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem