płacz noworodka, niemowlę płacze
fot. Edipresse

18 sposobów, by niemowlę przestało płakać

Najpierw bardzo ważna uwaga: na płacz niemowlęcia musisz reagować zawsze i bez wyjątku. Dlaczego? I co zrobić, by twoje dziecko szybko przestało płakać? Oto 18 najskuteczniejszych sposobów.
Aleksandra Sokalska
płacz noworodka, niemowlę płacze
fot. Edipresse

Dlaczego niemowlę płacze? Płacz niemowlaka to jego sposób na komunikację z mamą i otoczeniem. Specjaliści twierdzą, że kiedy matki szybko reagują na płacz niemowlaka, ich dzieci w przyszłości mniej płaczą. Nieprawdą jest, że szybkie reagowanie na płacz noworodka lub niemowlaka i branie dziecka na ręce, przyczynia się do jego rozpieszczenia. Niemowlęta, którym poświęca się dużo uwagi, często przytula, lepiej się rozwijają, a w przyszłości stają się szczęśliwymi i samodzielnymi ludźmi. W uspokojeniu dziecka pomoże ci również poznanie powodu, dlaczego niemowlę płacze. Niektóre niemowlęta płaczą częściej niż inne - jeśli to przypadek twojego niemowlaka, być może masz w domu High Need Baby, czyli wyjątkowo wymagające dziecko.

Spójrz na naszą listę 18 sposobów na płacz noworodka i niemowlęcia i koniecznie wypróbuj je w domu!

1. Sposób na płacz niemowlaka: chusta

Kiedy twoje niemowlę płacze, włóż je do chusty lub nosidełka. W krajach, gdzie dzieci są noszone na plecach lub w chustach, nie następują długie okresy płaczu. Umieszczenie dziecka w nosidełku lub chuście daje efekt spowijania i kołysania równocześnie. Dziecko w chuście czuje twoje ciepło, bicie serca, słyszy twój głos. Poza tym noszenie sprawia dziecku przyjemność.
Redakcja poleca: Sposób na płacz dziecka - film
Jak radzą sobie mamy, gdy ich dziecko płacze? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na uspokojenie dziecka, gdy płacze. Sprawdź, która zadziała w przypadku płaczu twojego dziecka.

2. Ciasno owiń płaczące niemowlę

Gdy dziecko płacze, wymachuje rączkami i nóżkami, co wprawia go w jeszcze większy niepokój. Jeśli je otulisz, poczuje się bezpieczne, bo ciepły „kokon” przypomina łono mamy.

3. Kołysz niemowlę, gdy płacze

Niemowlęta lubią bujanie. Kiedy dziecko było u ciebie w brzuchu, kołysał je rytm twych kroków. Bujaj je w kołysce, ramionach, wózku, na bujanym fotelu - to pomoże mu się uspokoić i przestać płakać.

4. Masaż niemowlęcia sposobem na płacz

Masaż dziecka rozluźnia jego mięśnie i stymuluje wydzielanie endorfiny – hormonu, który pomaga opanować ból i zmniejsza stres. To powinno pomóc na płacz niemowlęcia.

5. Przytul niemowlę, kiedy płacze!

Trzymaj płaczące niemowlę blisko przy piersi, tul je w ramionach. Dziecko dzięki temu jest spokojniejsze i ma większe poczucie bezpieczeństwa, więc nie płacze.

6. Dotknij policzka niemowlaka

Pogłaszcz delikatnie jednym palcem buzię dziecka, z góry na dół. Niemowlę ucichnie, by lepiej „wsłuchać się” w nowe doznanie. Gdy będziesz głaskała buzię od czoła, przez powieki i policzek, dziecko zamknie oczka. Jeśli jest zmęczone, nie tylko przestanie płakać, ale może również zaśnie.

7. Kąpiel na płacz niemowlaka

Wykąp niemowlę, kiedy płacze, ale tylko jeśli twoje dziecko  lubi się pluskać. Kąpiel rozluźnia i poprawia krążenie. A po niej chce się spać!

8. Piosenka ukoi płacz niemowlęcia

Niemowlę może się uspokoić słuchając kołysanki albo rymowanego wierszyka. Spróbuj też zainteresować je, włączając jakąś muzykę.

9. Połóż niemowlę na brzuszku, jeśli ma kolkę

Kiedy dziecko ma kolkę, leżąc na brzuchu, jest mu wygodniej. Możesz mu też wtedy masować plecki.

10. Daj niemowlakowi smoczek, gdy płacze

Czasami niemowlęta chcą ssać tylko po to, by zaspokoić odruch ssania, a nie dlatego, że są głodne. A przecież ty nie możesz ciągle trzymać dziecka przy piersi. Pamiętaj jednak, by podawać smoczek tylko wtedy, gdy zaspokoiłaś wszystkie inne potrzeby dziecka.

11. Szum uspokaja niemowlę

Monotonne niskie dźwięki przypominają dziecku czas sprzed narodzin, gdy towarzyszyły mu odgłosy pracy jelit, szum krwi mamy. Teraz włączaj mu suszarkę, pralkę lub odkurzacz.

12. Zabawiaj niemowlę, gdy płacze

Dziecko uwielbia, gdy nosisz je ze sobą, opowiadając o tym, co właśnie robisz, pokazując, co jest za oknem. Pamiętaj jednak, że niemowlę zbyt intensywnie stymulowane, jest skłonne do płaczu.

13. Idź z niemowlakiem na spacer

Wyjście na spacer zmienia zazwyczaj nastrój dziecka. Przejażdżka wózkiem lub samochodem może uspokoić niemowlę.

14. Odłóż płaczące niemowlę na chwilę, jeśli już nie dajesz rady

Jeśli masz ochotę wyskoczyć przez okno, a dziecko wciąż krzyczy, odłóż je (na krótko!). Może samo się uspokoi. Wystarczy 5-10 minut. Ochłoń też sama. Jeśli płacz nie ucichnie, połóż się na swoim łóżku obok niemowlęcia. Niech czuje, że chcesz być przy nim.

15. Kontroluj dietę niemowlaka

Niektóre dzieci bardzo szybko przybierają na wadze, potrzebują więc większych porcji mleka. Czasami, aby dziecko przestało płakać, wystarczy zwiększyć mu ilość podawanego pokarmu. Jeśli dziecko karmisz sztucznie, płacz może sygnalizować uczulenie na mieszankę. Natomiast jeżeli karmisz piersią, sprawdź, czy w twoim jadłospisie nie znajdują się produkty, które szkodzą dziecku lub zmieniają smak twojego mleka.
Sprawdź, czy Twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze w naszym Kalkulatorze wagi dziecka

16. Przekaż niemowlę komuś innemu

Dziecko na pewno wyczuje twoje zmęczenie i zniecierpliwienie, kiedy tracisz już siły. Może zareagować wtedy jeszcze większym płaczem. Daj dziecko mężowi, opiekunce, babci.

17. Wypróbuj delikatne uspokajacze dla niemowlęcia

Mogą to być herbatki lub środki homeopatyczne (zapytaj o nie lekarza).

18. Przeczekaj płacz niemowlaka

Niekiedy jedynym sposobem na ukojenie płaczącego niemowlaka jest czas. Zwykle, gdy dziecko kończy trzy miesiące, płacze rzadziej i jest spokojniejsze.

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy