płacz noworodka, niemowlę płacze
fot. Edipresse

Jak uspokoić niemowlę: 18 sposobów, by szybko uspokoić płaczące niemowlę

Rodzice szukają sposobów, by uspokoić niemowlę, tymczasem najważniejsza jest właściwa reakcja na płacz dziecka. Trzeba reagować na płacz zawsze i bez wyjątku! Proponujemy skuteczne rozwiązania, które pomogą uspokoić płaczące niemowlę i noworodka w histerii.
Aleksandra Sokalska
płacz noworodka, niemowlę płacze
fot. Edipresse

Każdy rodzic marzy, by wiedzieć, jak szybko uspokoić niemowlę. Warto jednak pamiętać, że płacz niemowlaka to jego sposób na komunikację z mamą i otoczeniem. Sposobów na płacz dziecka jest wiele, najpierw jednak spróbuj się dowiedzieć, dlaczego niemowlę płacze. Niektóre niemowlęta płaczą częściej niż inne – jeśli to przypadek twojego niemowlaka, być może masz w domu High Need Baby, czyli wyjątkowo wymagające dziecko. Podpowiadamy, jak je uspokoić.

Spójrz na naszą listę 18 sposobów na płacz noworodka i niemowlęcia – koniecznie wypróbuj je w domu!

1. Jak uspokoić płaczące niemowlę: noś w chuście

Kiedy twoje niemowlę płacze, włóż je do chusty lub nosidełka. W krajach, gdzie dzieci są noszone na plecach lub w chustach, nie następują długie okresy płaczu. Umieszczenie dziecka w nosidełku lub chuście daje efekt spowijania i kołysania równocześnie. Dziecko w chuście czuje twoje ciepło, bicie serca, słyszy twój głos. Poza tym noszenie sprawia dziecku przyjemność.
Ważne! Nieprawdą jest, że szybkie reagowanie na płacz noworodka lub niemowlaka i branie dziecka na ręce powoduje jego rozpieszczenie. Specjaliści twierdzą, że kiedy matki szybko reagują na płacz niemowlaka, ich dzieci w przyszłości mniej płaczą. Niemowlęta, którym poświęca się dużo uwagi, często przytula, lepiej się rozwijają, a w przyszłości stają się szczęśliwymi i samodzielnymi ludźmi.

2. Ciasno owiń płaczące niemowlę

Gdy dziecko płacze, wymachuje rączkami i nóżkami, co wprawia go w jeszcze większy niepokój. Jeśli je otulisz, poczuje się bezpieczne, bo ciepły „kokon” przypomina łono mamy.

3. Szum uspokaja płaczące niemowlę

Monotonne niskie dźwięki przypominają dziecku czas sprzed narodzin, gdy towarzyszyły mu odgłosy pracy jelit oraz szum krwi mamy. Teraz włączaj mu suszarkę, pralkę lub odkurzacz.

Uwaga, nie wszystkie sposoby na płaczące niemowlę są skuteczne, ale nawet jeśli działają, nie oznacza, że są... mądre. O ile wzięcie dziecka na ręce czy uspokajanie szumem suszarki jest odpowiedzią na potrzeby maluszka, o tyle wpuszczenie mu do ust bitej śmietany – niekoniecznie!

4. Masaż niemowlęcia sposobem na płacz

Masaż dziecka rozluźnia jego mięśnie i stymuluje wydzielanie endorfin – hormonu, który pomaga opanować ból i zmniejsza stres. To powinno pomóc na płacz niemowlęcia.

5. Przytul niemowlę, kiedy płacze!

Trzymaj płaczące niemowlę blisko przy piersi, tul je w ramionach. Dzięki temu dziecko zyska większe poczucie bezpieczeństwa, więc wkrótce przestanie płakać.

6. Jak uspokoić noworodka: dotknij policzka

Pogłaszcz delikatnie jednym palcem buzię dziecka, z góry na dół. Niemowlę ucichnie, by lepiej „wsłuchać się” w nowe doznanie. Gdy będziesz głaskała buzię od czoła, przez powieki i policzek, dziecko zamknie oczka. Jeśli jest zmęczone, nie tylko przestanie płakać, ale może również zaśnie.

7. Kąpiel na płacz niemowlaka

Wykąp niemowlę, kiedy płacze, ale tylko pod warunkiem, że twoje dziecko lubi się pluskać. Kąpiel rozluźnia i poprawia krążenie. A po niej chce się spać!

8. Piosenka uspokoi płacz niemowlęcia

Niemowlę może się uspokoić, słuchając kołysanki albo rymowanego wierszyka. Spróbuj też zainteresować je, włączając jakąś muzykę.

9. Połóż niemowlę na brzuszku, jeśli ma kolkę

Kiedy dziecko ma kolkę, będzie mu wygodniej w leżeniu na brzuchu. Możesz mu też wtedy masować plecki.

10. Daj niemowlakowi smoczek, gdy płacze

Czasami niemowlęta chcą ssać tylko po to, by zaspokoić odruch ssania, a nie dlatego, że są głodne. A przecież ty nie możesz ciągle trzymać dziecka przy piersi. Pamiętaj jednak, by podawać smoczek tylko wtedy, gdy zaspokoiłaś wszystkie inne potrzeby dziecka.

11. Kołysz niemowlę, gdy płacze

Niemowlęta lubią bujanie. Kiedy dziecko było u ciebie w brzuchu, kołysał je rytm twych kroków. Bujaj je w kołysce, ramionach, wózku, na bujanym fotelu – to pomoże mu się uspokoić i przestać płakać.

12. Zabawiaj niemowlę, gdy płacze

Dziecko uwielbia, gdy nosisz je ze sobą, opowiadając o tym, co właśnie robisz, pokazując, co jest za oknem. Pamiętaj jednak, że niemowlę zbyt intensywnie stymulowane jest skłonne do płaczu.

13. Idź z niemowlakiem na spacer

Wyjście na spacer zmienia zazwyczaj nastrój dziecka. Przejażdżka wózkiem lub samochodem może uspokoić niemowlę.

14. Odłóż płaczące niemowlę na chwilę, jeśli już nie dajesz rady

Jeśli masz ochotę wyskoczyć przez okno, a dziecko wciąż krzyczy, odłóż je (na krótko!). Może samo się uspokoi. Wystarczy 5-10 minut. Ochłoń też sama. Jeśli płacz nie ucichnie, połóż się na swoim łóżku obok niemowlęcia. Niech czuje, że chcesz być przy nim.

15. Kontroluj dietę niemowlaka

Niektóre dzieci bardzo szybko przybierają na wadze, potrzebują więc większych porcji mleka. Czasami, aby uspokoić płaczące niemowlę, wystarczy zwiększyć mu ilość podawanego pokarmu. Jeśli karmisz dziecko sztucznie, płacz może sygnalizować uczulenie na mieszankę. Natomiast jeżeli karmisz piersią, sprawdź, czy w twoim jadłospisie nie znajdują się produkty, które szkodzą dziecku lub zmieniają smak twojego mleka.

16. Przekaż niemowlę komuś innemu

Dziecko na pewno wyczuje twoje zmęczenie i zniecierpliwienie, kiedy tracisz już siły. Może zareagować wtedy jeszcze większym płaczem. Daj dziecko mężowi, opiekunce, babci.

17. Wypróbuj delikatne uspokajacze dla niemowlęcia

Mogą to być herbatki lub środki homeopatyczne (zapytaj o nie lekarza).

18. Przeczekaj płacz niemowlaka

Niekiedy jedynym sposobem na ukojenie płaczącego niemowlaka jest czas. Zwykle, gdy dziecko kończy trzy miesiące, płacze rzadziej i jest spokojniejsze.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Sposób na płacz dziecka - film
Jak radzą sobie mamy, gdy ich dziecko płacze? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na uspokojenie dziecka, gdy płacze. Sprawdź, która zadziała w przypadku płaczu twojego dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy