GRY
 
 

Źle ssie, płacze podczas karmienia piersią? To może być powód!

Za krótkie wędzidełko podjęzykowe może spowodować, że dziecko nie jest w stanie efektywnie ssać. Płacze podczas karmienia, nie najada się, słabo przybiera na wadze. Zamiast podawać mu mleko z butelki, lepiej zrobić prosty zabieg, który zapobiegnie wadom wymowy - mówi dr Michał Michalik, laryngolog.

Karmienie piersią
fot. Fotolia
Wędzidełko podjęzykowe to cienka błonka łącząca dolną część języka z dnem jamy ustnej. Powinno być elastyczne i pozwalać na swobodne ruchy językiem w obrębie jamy ustnej. Gdy jest zbyt krótkie, ogranicza ruchy języka: wtedy dziecko nie może prawidłowo ssać piersi, a w przyszłości ma też problemy z wymową.

Po czym poznać, że niemowlę ma za krótkie wędzidełko?

Widać to już podczas pierwszych prób karmienia piersią. Prawidłowe i efektywne ssanie wymaga uniesienia brodawki językiem do wałka dziąsłowego. Silnie pracująca przednia część języka "wytłacza" pokarm z brodawki i ruchem podającym ku tyłowi przesuwa go do połknięcia. W przypadku skróconego wędzidełka niemowlę ma ograniczone możliwości podniesienia i dociśnięcia brodawki, jego ssanie jest wtedy nieefektywne, dziecko często płacze podczas karmienia.
Według American Academy of Otolaryngology  dzieci z powodu skróconego wędzidełka słabiej przybierają na wadze.
Czytaj też: Ile powinno ważyć niemowlę?

Co robi się z za krótkim wędzidełkiem?

Jedynym sposobem jest podcięcie wędzidełka. Zabieg powinien być poprzedzony konsultacją logopedyczno-laryngologiczną, na której lekarz laryngolog dokona oceny budowy i ruchomości języka oraz wędzidełka, a logopeda oceni czy i w jakim stopniu skrócone wędzidełko będzie mogło mieć wpływ na prawidłowy rozwój mowy. Następnie lekarz laryngolog dobierze odpowiednią metodę podcięcia skróconego wędzidełka.

Na czym polega zabieg podcięcia wędzidełka?

Zabieg frenotomii wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Trwa kilka minut.

A co wtedy, gdy wędzidełka się nie podetnie?

Skrócone wędzidełko ogranicza prawidłowe ruchy języka, co w konsekwencji prowadzi do:
  • zaburzenia ssania,
  • nieprawidłowego połykania i żucia,
  • nadmiernego ślinienia,
  • rozwoju chorób przyzębia,
  • wad zgryzu,
  • wad wymowy: seplenienie międzyzębowe, rotacyzm.
U dziecka będzie się wtedy kształtować nieprawidłowy wzorzec ssania, połykania i żucia co prowadzi do wad zgryzu i nieprawidłowej artykulacji.
W języku polskim prawidłowa wymowa wielu głosek, takich jak: t, d, n, l, r, sz, ż, cz, dż wymaga uniesienia czubka języka do górnego wałka dziąsłowego, co przy skróconym wędzidełku jest niemożliwe. Dziecko ze skróconym wędzidełkiem pomimo wysiłku i starań będzie wypowiadało te głoski nieprawidłowo.

Za krótkie wędzidełko jest diagnozowane też u starszych dzieci?

Tak. Rodzice dziecka w wieku przedszkolnym i starszym mogą poprosić dziecko, by  spróbowało językiem dotknąć do brody i do nosa. Jeśli rodzic zauważy, że dziecko ma z tym duży problem, a końcówka języka przybiera charakterystyczny kształt serca zamiast owalu, możemy podejrzewać, że nasze dziecko ma skrócone wędzidełko. Konieczna jest wtedy wizyta u laryngologa.

Czy sam zabieg wystarczy, by usprawnić język?

Nie. Frenotomia nie rozwiązuje problemu. Aby usprawnić język, trzeba wykonywać ćwiczenia, które powinno się rozpocząć w ciągu 3 dni od wykonania zabiegu. Dziecko  powinno być objęte opieką logopedyczną i rozpocząć ćwiczenia pionizacji języka.
W przypadku bardzo małych dzieci, które nie są jeszcze w stanie samodzielne ćwiczyć, logopeda wykonuje masaże, które mają na celu zapobieganie powstawaniu blizn i zrostów.

Kiedy najlepiej wykonać zabieg podcięcia wędzidełka?

Im szybciej, tym lepiej, by dać dziecku możliwość prawidłowego ssania oraz prawidłowej wymowy.
(Źródło: Materiały prasowe)

Dr n med. Michał Michalik, jest specjalistą otolaryngologiem, chirurgiem głowy i szyi z Centrum Medycznego MML
 
Czytaj też: Jak karmić metodą BLW: rady mamy-logopedy

 
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 3
Zobacz, jak karmić dziecko w pozycji spod pachy.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!