plaga ciem w warszawie
fot. adobe stock

Plaga WIELKICH ciem w Polsce: „To ćmy giganty!”

Mieszkańcy narzekają na ćmy gigantycznych rozmiarów, które dotarły do stolicy. Można je spotkać m.in. na Targówku, Wawrze, czy też Białołęce. „Wlatuje kilkanaście, albo nawet kilkadziesiąt naraz” – opowiadają warszawiacy.
Katarzyna Gałązkiewicz
plaga ciem w warszawie
fot. adobe stock
Mieszkańcy Warszawy uskarżają się na inwazję ciem, która opanowała stolicę. Z ich wypowiedzi wynika, że owady są ogromne – mają nawet 6 cm długości. Owady, które pojawiły się na Pradze-Południe, a także w innych dzielnicach Warszawy – Wawrze, Białołęce, Targówku to prawdopodobnie rolnica tasiemka: duży owad do 6 cm, aktywny nocą, który składa jaja w trawie bądź na łodygach roślin.

Inwazja ciem w Warszawie

Mieszkańcy Targówka i Pragi Południa od kilku dni na lokalnym forum facebookowym wrzucają zdjęcia wielkich ciem, które wieczorami wlatują do ich mieszkań.
Piszą m.in.: „To ćmy giganty!”, „Ósma ćma w ciągu ostatniej godziny”, „Nie da się spać, wszystkie okna pozamykane, a one nie wiadomo skąd wylatują”. 

Na zdjęciach, które udostępniają, owady rzeczywiście są wielkich rozmiarów. „A najwięcej ich lata jak jest ciemno i pogaszone światła. Jest jakiś sposób na te ćmy, oprócz moskitier w oknach? Pomocy!” – pisze jedna z mieszkanek. 
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Ćmy szkodzą?

Ćma rolnica tasiemka, która pojawiła się w Warszawie, to jedna z najbardziej pospolitych ciem w Polsce. Zamieszkuje pola, ogrody i osiedla, w których mieszkają ludzie. To motyl szczególnie aktywny nocą, żeruje na mniszku lekarskim, babce zwyczajnej, gwiazdnicy pospolitej, a także innych roślinach, w tym uprawnych. Portal warszawa.wyborcza.pl zapytał o szkodliwość ciem Mateusza Sowińskiego, przyrodnika: 

„To dość duży gatunek z rodziny sówkowatych (Noctuidae), dla ludzi całkowicie nieszkodliwy. Czasami zdarza się, że w jakimś roku, dany owad jest liczniejszy, niż w innych, np. z powodu sprzyjających warunków i wygląda na to, że ten rok sprzyja właśnie rolnicy” – mówi. I dodaje: „Ćmy mają to do siebie, że przylatują nocą do światła i tej też się to zdarza. Najprawdopodobniej jest więc tak, że w pobliżu domów lub w samych domach palą się światła, one przylatują i przypadkiem wchodzą do domów” –  wyjaśnił.

Dlatego, aby się przed nią zabezpieczyć, trzeba po prostu pamiętać o tym, aby zamykać okna na noc, lub zabezpieczyć je za pomocą moskitier.

Źródło: warszawawyborcza.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy