kobieta, ciąża, brzuch

Plamienie w ciąży - kolor, przyczyny, zagrożenia

Plamienie w ciąży jest powszechnym zjawiskiem. Jednak wiele kobietom w ciąży spędza ono sen z powiek. Warto wiedzieć, że plamienia w ciąży nie zawsze nie muszą być groźne - potraktuj je jednak, jako sygnał alarmowy.
Małgorzata Malinowska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
kobieta, ciąża, brzuch

Plamienie w ciąży objawia się krwistymi bądź brązowymi plamkami, pojawiającymi się na bieliźnie, przypominającymi początek miesiączki. Plamienie, to nic innego jak zabarwiony niewielką ilością krwi śluz z pochwy. Nie zawsze oznacza coś złego, jednak jeśli jesteś w ciąży, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa.

Spis treści:
Plamienie w ciąży. Kiedy się pojawia?
Plamienie w ciąży. Jaki ma kolor?
Plamienie w ciąży. Przyczyny
Plamienie w ciąży. Zagrożenia

Plamienie w ciąży. Kiedy się pojawia? 

Plamienie w ciąży może się pojawić na każdym etapie i może być związane z wieloma zmianami, które zachodzą w ciele kobiety. Wówczas możesz zauważyć u siebie lekkie, brunatne plamienie.
Plamienie pojawia się także bardzo często w pierwszym trymestrze ciąży (może to być konsekwencją oczyszczania macicy z resztek tkanek w związku z początkiem ciąży). 

Plamienie różni się od krwawienia intensywnością, obfitością oraz progiem bólu, który w przypadku krwawienia jest znacznie wyższy.Krwawienie powinno zapalać w twojej głowie kontrolną lampkę, że musisz jak najszybciej udać się do lekarza. Tylko lekarz może stwierdzić, czy powodem krwawienia w ciąży jest zwykłe przemęczenie, czy też przyczyna może być znacznie poważniejsza. 

Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Plamienie w ciąży - jaki ma kolor?

Kolor plamień w ciąży może być zarówno brązowy, jak i czerwony. Jeżeli plamienie jest skąpe i nie towarzyszą mu żadne inne objawy przyczyną prawdopodobnie jest przemęczenie lub stres, dlatego lekarze zalecają zwykle odpoczynek.

Plamienia w ciąży. Przyczyny

Plamienia w pierwszym trymestrze ciąży

Plamienie w ciąży może być spowodowane przez:
 • Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy. Plamienia pojawiają się 1–2 tygodnie po owulacji, są skąpe, niebolesne, nie mają wpływu na przebieg ciąży, plamienia mogą być jednym z pierwszych objawów ciąży.
 • Zmiany hormonalne. Niewielkie plamienia mogą wystąpić w dniach, w których miałabyś miesiączkę, gdybyś nie była w ciąży (plamienie zamiast okresu). Trwają 2–3 dni i nie są groźne.
 • Schorzenia szyjki macicy, np. polip lub niewyleczona nadżerka. Krwawienie zwykle jest skąpe, pojawia się np. po badaniu ginekologicznym, po współżyciu. Jeśli nie wystarczy cytologia (wykonuje się ją na początku ciąży), lekarz może zalecić kolposkopię (badanie mikroskopowe). Duże polipy usuwa się i zakłada szew szyjkowy. Niewielkie zmiany wystarczy obserwować lub stosować leki. Ważne: takie problemy mogą pojawić się też później.
 • Niedobór hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży. Plamienie nie boli, ale mogą mu towarzyszyć skurcze. Ginekolog może zalecić zażywanie leków z pochodnymi progesteronu.
 • Zagrażające poronienie. Może wystąpić plamienie lub przypominające obfitą miesiączkę krwawienie. Jeśli szybko uda się zareagować, można utrzymać ciążę. Zazwyczaj po takim incydencie zaleca się leżenie.
 • Ciąża pozamaciczna. Krwawienie pojawia się między 4. a 8. tygodniem ciąży, gdy zarodek zamiast w błonie śluzowej macicy zagnieździ się np. w jajowodzie i rosnąc, rozrywa jego ścianki. Nagle mogą wystąpić silne bóle podbrzusza, zasłabnięcia, omdlenie.
  Ważne: krew nie zawsze wydostaje się na zewnątrz. Objawy ciąży pozamacicznej towarzyszące są znakiem, że potrzebna jest pomoc lekarza.

Plamienia w drugim trymestrze ciąży

Krwawienia na półmetku ciąży zdarzają się rzadziej, a ich przyczyną są zwykle:
 
 • Przemęczenie. Po wysiłku pojawia się niewielkie plamienie.
 • Przedwczesna czynność skurczowa macicy. Niezbyt silne (zazwyczaj) krwawienie i bóle brzucha lub pleców w okolicy krzyżowej. Skurcze można zatrzymać lekami. Powinnaś jednak od razu trafić do szpitala.

Plamienia w trzecim trymestrze ciąży

Krwawienie pod koniec ciąży może oznaczać:
 • Łożysko przodujące. Krwawienie nasila się, a samopoczucie pogarsza.
 • Przedwczesne odklejenie łożyska (objawy) prawidłowo ułożonego (np. po urazie brzucha, skoku ciśnienia w drugim trymestrze). Mocno boli brzuch (jest dość twardy), krwi może być dużo. Trzeba zostać w szpitalu.
 • Odejście czopa śluzowego kilka dni przed porodem. Jest to zupełnie naturalne i niegroźne.
 • Pęknięcie macicy. Zdarza się niezmiernie rzadko, a objawem jest krwotok, który wymaga wezwania karetki.
 

Plamienie w ciąży - zagrożenia 

Pamiętaj, że nawet bardzo obfite krwawienia nie muszą oznaczać poronienia. Lekarze są zdania, że aby donosić ciążę, często wystarczy odpoczynek oraz odpowiednio dobrane leki hormonalne, które mają za zadanie podtrzymać ciążę.
Ryzyko poronienia jest sygnałem, że kobieta w szczególny sposób powinna zadbać o siebie stale konsultować swój stan zdrowia z ginekologiem. Bardzo często oznacza to  rezygnację z pracy i odpoczynek.

Warto wiedzieć, że plamienie na początku ciąży może oznaczać poronienie samoistne, które dotyczy ok. 15% kobiet i występuje bez konkretnej przyczyny.


Ginekolog tłumaczy, jakie objawy w ciąży powinny niepokoić kobietę:


Zobacz także:
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy