
Plamienie w ciąży - kolor, przyczyny, zagrożenia
Plamienie w ciąży objawia się krwistymi bądź brązowymi plamkami, pojawiającymi się na bieliźnie, przypominającymi początek miesiączki. Plamienie, to nic innego jak zabarwiony niewielką ilością krwi śluz z pochwy. Nie zawsze oznacza coś złego, jednak jeśli jesteś w ciąży, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa.
Spis treści:
Plamienie w ciąży. Kiedy się pojawia?
Plamienie w ciąży. Jaki ma kolor?
Plamienie w ciąży. Przyczyny
Plamienie w ciąży. Zagrożenia
Plamienie w ciąży. Kiedy się pojawia?
Plamienie w ciąży może się pojawić na każdym etapie i może być związane z wieloma zmianami, które zachodzą w ciele kobiety. Wówczas możesz zauważyć u siebie lekkie, brunatne plamienie.
Plamienie pojawia się także bardzo często w pierwszym trymestrze ciąży (może to być konsekwencją oczyszczania macicy z resztek tkanek w związku z początkiem ciąży).
Plamienie różni się od krwawienia intensywnością, obfitością oraz progiem bólu, który w przypadku krwawienia jest znacznie wyższy.Krwawienie powinno zapalać w twojej głowie kontrolną lampkę, że musisz jak najszybciej udać się do lekarza. Tylko lekarz może stwierdzić, czy powodem krwawienia w ciąży jest zwykłe przemęczenie, czy też przyczyna może być znacznie poważniejsza.
Plamienie w ciąży - jaki ma kolor?
Kolor plamień w ciąży może być zarówno brązowy, jak i czerwony. Jeżeli plamienie jest skąpe i nie towarzyszą mu żadne inne objawy przyczyną prawdopodobnie jest przemęczenie lub stres, dlatego lekarze zalecają zwykle odpoczynek.
Plamienia w ciąży. Przyczyny
Plamienia w pierwszym trymestrze ciąży
Plamienie w ciąży może być spowodowane przez:- Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy. Plamienia pojawiają się 1–2 tygodnie po owulacji, są skąpe, niebolesne, nie mają wpływu na przebieg ciąży, plamienia mogą być jednym z pierwszych objawów ciąży.
- Zmiany hormonalne. Niewielkie plamienia mogą wystąpić w dniach, w których miałabyś miesiączkę, gdybyś nie była w ciąży (plamienie zamiast okresu). Trwają 2–3 dni i nie są groźne.
- Schorzenia szyjki macicy, np. polip lub niewyleczona nadżerka. Krwawienie zwykle jest skąpe, pojawia się np. po badaniu ginekologicznym, po współżyciu. Jeśli nie wystarczy cytologia (wykonuje się ją na początku ciąży), lekarz może zalecić kolposkopię (badanie mikroskopowe). Duże polipy usuwa się i zakłada szew szyjkowy. Niewielkie zmiany wystarczy obserwować lub stosować leki. Ważne: takie problemy mogą pojawić się też później.
- Niedobór hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży. Plamienie nie boli, ale mogą mu towarzyszyć skurcze. Ginekolog może zalecić zażywanie leków z pochodnymi progesteronu.
- Zagrażające poronienie. Może wystąpić plamienie lub przypominające obfitą miesiączkę krwawienie. Jeśli szybko uda się zareagować, można utrzymać ciążę. Zazwyczaj po takim incydencie zaleca się leżenie.
- Ciąża pozamaciczna. Krwawienie pojawia się między 4. a 8. tygodniem ciąży, gdy zarodek zamiast w błonie śluzowej macicy zagnieździ się np. w jajowodzie i rosnąc, rozrywa jego ścianki. Nagle mogą wystąpić silne bóle podbrzusza, zasłabnięcia, omdlenie.
Ważne: krew nie zawsze wydostaje się na zewnątrz. Objawy ciąży pozamacicznej towarzyszące są znakiem, że potrzebna jest pomoc lekarza.
Plamienia w drugim trymestrze ciąży
Krwawienia na półmetku ciąży zdarzają się rzadziej, a ich przyczyną są zwykle:- Przemęczenie. Po wysiłku pojawia się niewielkie plamienie.
- Przedwczesna czynność skurczowa macicy. Niezbyt silne (zazwyczaj) krwawienie i bóle brzucha lub pleców w okolicy krzyżowej. Skurcze można zatrzymać lekami. Powinnaś jednak od razu trafić do szpitala.
Plamienia w trzecim trymestrze ciąży
Krwawienie pod koniec ciąży może oznaczać:- Łożysko przodujące. Krwawienie nasila się, a samopoczucie pogarsza.
- Przedwczesne odklejenie łożyska (objawy) prawidłowo ułożonego (np. po urazie brzucha, skoku ciśnienia w drugim trymestrze). Mocno boli brzuch (jest dość twardy), krwi może być dużo. Trzeba zostać w szpitalu.
- Odejście czopa śluzowego kilka dni przed porodem. Jest to zupełnie naturalne i niegroźne.
- Pęknięcie macicy. Zdarza się niezmiernie rzadko, a objawem jest krwotok, który wymaga wezwania karetki.
Plamienie w ciąży - zagrożenia
Pamiętaj, że nawet bardzo obfite krwawienia nie muszą oznaczać poronienia. Lekarze są zdania, że aby donosić ciążę, często wystarczy odpoczynek oraz odpowiednio dobrane leki hormonalne, które mają za zadanie podtrzymać ciążę.Warto wiedzieć, że plamienie na początku ciąży może oznaczać poronienie samoistne, które dotyczy ok. 15% kobiet i występuje bez konkretnej przyczyny.
Ginekolog tłumaczy, jakie objawy w ciąży powinny niepokoić kobietę:
Zobacz także: