kobieta, ciąża, brzuch

Groźne plamienia w ciąży - najczęstsze przyczyny

Każda kobieta w ciąży widząc plamki na bieliźnie, wpada w panikę. Plamienia w ciąży wcale nie muszą być groźne. Traktuj je jednak jak sygnał alarmowy.
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
kobieta, ciąża, brzuch

Plamienie to krwiste bądź brązowe plamki pojawiające się na bieliźnie i nieco przypominające początek miesiączki. To nic innego jak zabawiony niewielką ilością krwi śluz z pochwy. Nie zawsze muszą oznaczać coś złego, jednak jeśli jesteś w ciąży, musisz od razu udać się do ginekologa. Plamienie zazwyczaj ma miejsce, jeśli nie jesteś w ciąży (śródcykliczne) lub jesteś w pierwszym trymestrze (wtedy np. macica może oczyszczać się z resztek tkanek w związku z początkiem ciąży). Krwawienie natomiast jest silniejsze, śluzu jest więcej i może mu towarzyszyć ból. Krwawienie powinno zapalać w twojej głowie kontrolną lampkę, że musisz jak najszybciej udać się do lekarza. Tylko lekarz może stwierdzić, czy powodem krwawienia w ciąży jest zwykłe przemęczenie, czy też przyczyna może być znacznie poważniejsza. 

Plamienia w pierwszym trymestrze ciąży

Plamienie lub krwawienie na początku ciąży może być spowodowane przez:
 • Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy. Plamienia pojawiają się 1–2 tygodnie po owulacji, są skąpe, niebolesne, nie mają wpływu na przebieg ciąży, plamienia mogą być jednym z pierwszych objawów ciąży.
 • Zmiany hormonalne. Niewielkie plamienia mogą wystąpić w dniach, w których miałabyś miesiączkę, gdybyś nie była w ciąży (plamienie zamiast okresu). Trwają 2–3 dni i nie są groźne.
 • Schorzenia szyjki macicy, np. polip lub niewyleczona nadżerka. Krwawienie zwykle jest skąpe, pojawia się np. po badaniu ginekologicznym, po współżyciu. Jeśli nie wystarczy cytologia (wykonuje się ją na początku ciąży), lekarz może zalecić kolposkopię (badanie mikroskopowe). Duże polipy usuwa się i zakłada szew szyjkowy. Niewielkie zmiany wystarczy obserwować lub stosować leki. Ważne: takie problemy mogą pojawić się też później.
 • Niedobór hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży. Plamienie nie boli, ale mogą mu towarzyszyć skurcze. Ginekolog może zalecić zażywanie leków z pochodnymi progesteronu.
 • Zagrażające poronienie. Może wystąpić plamienie lub przypominające obfitą miesiączkę krwawienie. Jeśli szybko uda się zareagować, można utrzymać ciążę. Zazwyczaj po takim incydencie zaleca się leżenie.
 • Ciąża pozamaciczna. Krwawienie pojawia się między 4. a 8. tygodniem ciąży, gdy zarodek zamiast w błonie śluzowej macicy zagnieździ się np. w jajowodzie i rosnąc, rozrywa jego ścianki. Nagle mogą wystąpić silne bóle podbrzusza, zasłabnięcia, omdlenie.
  Ważne: krew nie zawsze wydostaje się na zewnątrz. Objawy ciąży pozamacicznej towarzyszące są znakiem, że potrzebna jest pomoc lekarza.
Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Krwawienia w drugim trymestrze ciąży

Krwawienia na półmetku ciąży zdarzają się rzadziej, a ich przyczyną są zwykle:
 1. Przemęczenie. Po wysiłku pojawia się niewielkie plamienie.
 2. Przedwczesna czynność skurczowa macicy. Niezbyt silne (zazwyczaj) krwawienie i bóle brzucha lub pleców w okolicy krzyżowej. Skurcze można zatrzymać lekami. Powinnaś jednak od razu trafić do szpitala.

Krwawienia w trzecim trymestrze ciąży

Krwawienie pod koniec ciąży może oznaczać:
 • Łożysko przodujące. Krwawienie nasila się, a samopoczucie pogarsza.
 • Przedwczesne odklejenie łożyska (objawy) prawidłowo ułożonego (np. po urazie brzucha, skoku ciśnienia w drugim trymestrze). Mocno boli brzuch (jest dość twardy), krwi może być dużo. Trzeba zostać w szpitalu.
 • Odejście czopa śluzowego kilka dni przed porodem. Jest to zupełnie naturalne i niegroźne.
 • Pęknięcie macicy. Zdarza się niezmiernie rzadko, a objawem jest krwotok, który wymaga wezwania karetki.
Ginekolog tłumaczy, jakie objawy w ciąży powinny niepokoić kobietę:

Zobacz także:
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Ocena (5 ocen)

4.6

Zobacz także

Popularne tematy