plamienie implantacyjne kiedy test
fot. Adobe Stock

Plamienie implantacyjne – kiedy test ciążowy da wiarygodny wynik?

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy wykonać test ciążowy – przed wystąpieniem plamienia implantacyjnego, jeszcze w trakcie czy już po nim? Odpowiedź nie jest oczywista. Wiele zależy od rodzaju testu i terminu wystąpienia plamienia.
Ewa Janczak-Cwil
plamienie implantacyjne kiedy test
fot. Adobe Stock
Plamienie implantacyjne może wystąpić już 7 dni po owulacji, ale bywa, że zbiega się z terminem kolejnej miesiączki, czyli występuje ok. 14 dni po owulacji. Te 7 dni różnicy może zdecydować o tym, czy test ciążowy da wiarygodny wynik. Wszystko zależy bowiem od tego, czy w organizmie kobiety pojawi się już hormon beta hCG i jakie będzie jego stężenie. Jeśli hormonu nie będzie lub będzie go za mało, test pokaże wynik fałszywie negatywny.

Plamienie implantacyjne a test ciążowy

Na rynku dostępne są testy o różnej czułości. Im czulszy test, tym wcześniej może wykazać on ciążę – dlatego zawsze przed zrobieniem testu trzeba przeczytać dołączoną do niego ulotkę. Moment, gdy test warto wykonać, podaje się w liczbie dni odliczanych od owulacji. Niektórzy producenci zapewniają, że ich testów użyć już 8 dni po owulacji. Lekarze jednak polecają, aby po test sięgać dopiero wtedy, gdy okres zacznie się spóźniać. Wynika to z faktu, że testy wykrywają w moczu kobiety hormon beta hCG, którego tuż po zapłodnieniu jest niewiele. Dopiero po terminie spodziewanej miesiączki jego poziom podnosi się na tyle, aby użycie testu ciążowego dało wiarygodny wynik.

Jeśli więc wierzyć producentom najczulszych testów, można z nich skorzystać już 8-9 dni po owulacji, czyli (przy długości cyklu 28 dni) nawet 5-6 dni przed terminem kolejnej miesiączki i to niezależnie od tego, czy wystąpiło plamienie implantacyjne, czy nie.

Plamienie implantacyjne może, ale nie musi wystąpić. Jeśli wystąpi jeszcze przed terminem miesiączki, teoretycznie najczulsze testy mogą już wykazać ciążę, jeśli doszło do zapłodnienia, a implantacja jest w trakcie. Większe prawdopodobieństwo otrzymania wiarygodnego wyniku daje jednak wykonanie testu w terminie spodziewanej miesiączki – wtedy też u części kobiet dochodzi do plamienia implantacyjnego. By test był jak najbardziej wiarygodny, lekarze zalecają, by poczekać i zrobić go kilka dni po dniu, gdy miał rozpocząć się okres.

Niezależnie od tego, czy u kobiety pojawiło się krwawienie implantacyjne, test wykonany w ciągu kilku dni od terminu spodziewanej miesiączki daje największą szansę na uzyskanie wyniku, który nie okaże się fałszywy.

Czy można zrobić test ciążowy podczas plamienia implantacyjnego?

Sama obecność plamienia implantacyjnego nie oznacza, że nie można wykonać testu. Jednak aby wynik testu był maksymalnie wiarygodny, warto wstrzymać się jeszcze kilka dni, by krwawienie całkowicie ustąpiło. Poziom beta hCG będzie już wtedy na tyle wysoki, że test z pewnością go wykryje. Będzie również wiadomo, że implantacja zarodka przebiegła pomyślnie, a więc nie doszło do jego samoistnego wydalenia (dzieje się tak dość często, gdy zarodek obarczony jest wadami na tyle ciężkimi, że obumiera i nie zagnieżdża się).

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne? film
Czy każde plamienie w ciąży należy konsultować z lekarzem? Poznaj najczęstsze przyczyny plamień w kolejnych trymestrach ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy