plamienie po okresie
fot. Adobe Stock

Plamienie po okresie - co to oznacza, przyczyny, leczenie

Plamienie po okresie może być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi organizmu kobiety. Ale może też mieć kilka innych przyczyn - oto najczęstsze jego powody.
Agnieszka Majchrzak
plamienie po okresie
fot. Adobe Stock
Plamienie po okresie to na ogół niewielka brązowa wydzielina z pochwy. Może pojawić się kilka dni po okresie i mogą jej towarzyszyć bóle podbrzusza. Wyjaśniamy, jak jest tego przyczyna.

Spis treści:

Plamienie po okresie - charakterystyka

Plamienie po okresie to z reguły niewielka ilość wydzieliny z pochwy pomieszana z krwią o czerwonym lub brunatnym zabarwieniu. Może trwać jeden lub kilka dni i pojawić się w różnych momentach cyklu miesiączkowego kobiety - zarówno na jego początku, w środku, jak i pod koniec cyklu, tuż przed następną miesiączką.

Jeżeli wystąpiło jednorazowo lub incydentalnie, nie wymaga natychmiastowej reakcji i pójścia do lekarza. Wystarczy, że przy najbliższej wizycie u ginekologa wspomnimy o nim, z prośbą o wyjaśnienie przyczyny. Jeżeli jednak zdarza się częściej i towarzyszy mu większe krwawienie, podwyższona temperatura ciała i ból podbrzusza wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej. Trzeba sprawdzić, czy nie doszło do stanu zapalnego.
Redakcja poleca: Pasta z fluorem: czy jest szkodliwa dla dzieci? [WIDEO]
Pasta z fluorem stosowana w odpowiedniej ilości jest bezpieczna. Dr hab. Dorota Olczak-Kowalczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że najważniejsze jest to, by stosować taką pastę w odpowiednich ilościach. Dla małego dziecka wystarczy odrobina.

Plamienie po okresie - hormony

To hormony kobiece w dużym stopniu odpowiadają za brązowe plamienie po okresie. Wpływ na to ma:
Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej mogą mieć miejsce przez jakiś czas zaburzenia cyklu miesiączkowego, m.in. w postaci plamienia przed okresem oraz dłuższych i bardziej obfitych miesiączek. Organizm kobiety potrzebuje trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowej gospodarki hormonalnej.

Plamienie po okresie - ciąża

Plamienie po okresie może być także bardzo wczesnym objawem ciąży. Zagnieżdżający się w jamie macicy zarodek może lekko uszkodzić jej błonę śluzową, co skutkuje niewielkim krwawieniem. Jest to tzw. krwawienie implantacyjne. U niektórych kobiet pojawia się w pierwszych miesiącach skąpe krwawienia w terminie spodziewanej miesiączki.
Jeżeli kobieta jest w ciąży i nadal ma plamienie, musi udać się do lekarza ginekologa. Takie krwawienie w skrajnych przypadkach może być sygnałem poronienia.

Plamienie po okresie - torbiel jajnika

Torbiel jajnika może objawiać się postaci plamienia po okresie. To łagodna zmiana na jednym lub obu jajnikach, a jednym z jej objawów są krwawienia między okresami, zaburzenia miesiączkowania i bóle podbrzusza, często po tej stronie, gdzie znajduje się jajnik z torbielą.

Plamienie po okresie - mięśniak macicy

Plamienie po okresie może być spowodowane mięśniakiem macicy. Powstają one w jamie macicy, uszkadzają jej śluzówkę, co powoduje znacznie dłuższe i obfite miesiączki oraz bardziej plamienie po okresie.

Plamienie po okresie - polipy szyjki macicy

Plamienie po okresie może pojawić się także w przypadku powstania polipów szyjki macicy. Objawiają się one m.in. nieprawidłowymi krwawieniami międzymiesiączkowymi.

Plamienie po okresie - ednometrioza

Inną przyczyną plamienia po okresie może być endometrioza, która polega na przemieszczaniu się śluzówki macicy po organizmie. Objawia się w postaci bolesnych i obfitych miesiączek oraz plamień i krwawień między nimi.

Plamienie po okresie - chlamydia

Chlamydia wywołuje bakteryjną chorobę weneryczną chlamydiozę. Jednym z jej objawów są krwawienia międzymiesiączkowe.

Plamienie po okresie - zapalenie przydatków

Jeżeli plamieniu towarzysza również skurczowe bóle brzucha i gorączkę, może to być zapalenie przydatków.

Plamienie po okresie - leczenie

W zależności od przyczyny plamienia po okresie lekarz podejmie odpowiednie leczenie. Najczęściej polega ona na:
  • przyjmowaniu leków,
  • chirurgicznym usunięciu torbieli (metodą laparoskopową),
  • usunięciu polipów i mięśniaków macicy (metodą histeroskopii),
  • hormonalnej terapii (w przypadku endometriozy).

Zobacz też:

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy