plamienie po okresie
fot. Adobe Stock

Plamienie międzymiesiączkowe –​ co oznacza, przyczyny, leczenie

Plamienie z dróg rodnych występujące poza miesiączką może być spowodowane zarówno zaburzeniami hormonalnymi organizmu kobiety, jak i mieć kilka innych przyczyn - oto najczęstsze jego powody.
Agnieszka Majchrzak
Konsultacja: lek. med. Anna Stepowicz
plamienie po okresie
fot. Adobe Stock
Plamienie międzymiesiączkowe to na ogół niewielka brązowa wydzielina z pochwy. Może pojawić się kilka dni po okresie i mogą jej towarzyszyć bóle podbrzusza. Wyjaśniamy, jak jest tego przyczyna. 

Spis treści:

Plamienie międzymiesiączkowe - charakterystyka

Plamienie to niewielka ilość wydzieliny z pochwy pomieszana z krwią o czerwonym lub brunatnym zabarwieniu. Może trwać jeden lub kilka dni i pojawić się w różnych momentach cyklu miesiączkowego kobiety - zarówno na jego początku (po okresie), w środku, jak i pod koniec cyklu, tuż przed następną miesiączką.

Jeżeli wystąpiło jednorazowo lub incydentalnie, nie wymaga natychmiastowej reakcji i pójścia do lekarza. Wystarczy, że przy najbliższej wizycie u ginekologa wspomnimy o nim, z prośbą o wyjaśnienie przyczyny. Jeżeli jednak zdarza się częściej i towarzyszy mu większe krwawienie, podwyższona temperatura ciała i ból podbrzusza wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej. Trzeba wówczas wykluczyć poważne patologie narządu rodnego kobiety. 

Plamienie a hormony

Hormony kobiece mogą w dużym stopniu odpowiadać za acykliczne plamienia z dróg rodnych.

Wpływ na wystąpienia plamienia międzymiesiączkowego ma:
  • włączenie lub odstawienie tabletek antykoncepcyjnych lub innej formy antykoncepcji hormonalnej,
  • utrata lub wzrost masy ciała i związane z tym wahania poziomu hormonów,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego skutkujące m.in. zbyt niskim poziomem estrogenów w okresie okołoowulacyjnym, czy zbyt niskim poziomem progesteronu w II fazie cyklu, 
  • zaburzenia hormonalne okresu okołomenopauzalnego.

Często włączaniu antykoncepcji hormonalnej towarzyszą acykliczne plamienia, które mogą się utrzymywać około miesiąca, dwóch. Najczęściej po tym czasie samoistnie ustępują. Także odstawienie leków hormonalnych może skutkować czasowym rozregulowaniem cyklu miesiączkowego. Organizm kobiety potrzebuje zazwyczaj trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowej gospodarki hormonalnej.

Plamienie po okresie a ciąża

Plamienie może być także bardzo wczesnym objawem ciąży. Zagnieżdżający się w jamie macicy zarodek penetruje w  jej błonę śluzową, co czasem skutkuje niewielkim plamieniem. Jest to tzw. krwawienie implantacyjne. U niektórych ciężarnych pojawiają się w pierwszych miesiącach ciąży skąpe krwawienia w terminie spodziewanej miesiączki.
 
Jeżeli kobieta jest w ciąży i pojawi się plamienie lub krwawienie żywoczerwoną krwią, któremu towarzyszą bóle podbrzusza, musi udać się do lekarza ginekologa. Takie krwawienie w skrajnych przypadkach może być sygnałem poronienia.

Plamienie a torbiele czynnościowe jajników 

Torbiel czynnościowa jajnika to łagodna zmiana, dotycząca jednego lub obu jajników. Jest to przestrzeń wypełniona płynem surowiczym lub krwistym i rozwija się w tkance jajnika na skutek zaburzeń hormonalnych. Sporadycznie może pojawić się u większość kobiet i najczęściej zanika samoistnie w ciągu kilku tygodni. Jednym z objawów torbieli czynnościowych jajnika mogą być plamienia międzymiesiączkowe oraz pobolewania podbrzusza. Torbiele wymagają konsultacji lekarskiej i wykluczenia obecności poważnych nowotworowych guzów jajnika.

Plamienia a mięśniaki macicy

Plamienie międzymiesiączkowe może być spowodowane obecnością mięśniaka macicy, zwłaszcza położonego tuż pod błoną śluzową macicy, tzw. mięśniaka podśluzówkowego. Charakterystyczne dla mięśniaków są też obfite, przedłużające się miesiączki ze skrzepami. 

Plamienie a polipy

Plamienie może pojawić się także w przypadku obecności polipów błony śluzowej macicy. Objawiają się one m.in. nieprawidłowymi krwawieniami międzymiesiączkowymi. Diagnozujemy je, wykonując USG narządu rodnego.

Plamienie a nieprawidłowości szyjki macicy

Plamienia tzw. kontaktowe (tj. po współżyciu/aplikacji leku do pochwy) są charakterystyczne dla zmian dotyczących szyjki macicy- polipów szyjki lub nadżerki, a także raka szyjki macicy. Taki rodzaj plamień wymaga czujności i konsultacji lekarskiej. Ważne jest regularne pobieranie cytologii. Może wymagać pogłębionej diagnostyki, takiej jak kolposkopia czy badanie histopatologiczne wycinka z szyjki.

Plamienia a infekcje pochwy i sromu

Infekcje w obrębie pochwy, w tym przenoszone drogą płciową, jak m.in chlamydioza, mogą być jedną z przyczyn plamień. Wynikają one z podrażnienia i przekrwienia nabłonka pochwy i szyjki macicy. Leczenie przeciwzapalne zaordynowane przez lekarza najczęściej powoduje ustąpienie dolegliwości.

Plamienie po menopauzie

Plamienie po menopauzie jest zawsze niepokojącym objawem i bezwzględnie wymaga konsultacji lekarskiej. Może być sygnałem choroby nowotworowej- zwłaszcza raka błony śluzowej macicy. Często jednak związane jest ze ścieńczeniem i atrofią śluzówki pochwy- mogą wtedy pomóc leki dopochwowe nawilżające i odżywiające tę okolicę.

Plamienie po okresie - leczenie 

W zależności od przyczyny plamienia lekarz po zbadaniu pacjenta podejmie odpowiednie leczenie. Najczęściej polega ona na przyjmowaniu leków hormonalnych, lub przeciwzapalnych. W określonych przypadkach wymaga pogłębionej diagnostyki: USG, cytologia, kolposkopia, histeroskopia. Czasem konieczne może okazać się leczenie operacyjne- w przypadku mięśniaków, polipów, czy określonych typów torbieli.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.
Konsultacja: lek. med. Anna Stepowicz

specjalista położnictwa i ginekologii, Multi Clinic Centrum Medyczne w Łodzi. Ekspert portal Znany Lekarz

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy