plamienie przed okresem
fot. Adobe Stock

Plamienie przed okresem - co oznacza, przyczyny

Plamienie przed okresem zawsze lepiej skonsultować z lekarzem. Najczęściej jest ono spowodowane niegroźnymi zjawiskami, np. jajeczkowaniem, ale czasami może zwiastować poważny proces chorobowy.
Ewa Janczak-Cwil
plamienie przed okresem
fot. Adobe Stock
Plamienie przed okresem nie zdarza się bez przyczyny, choć powód ten nie zawsze musi sygnalizować problem. Może zwiastować miesiączkę, ciążę, świadczyć o jajeczkowaniu lub o chorobie, np. o mięśniakach macicy. Postawienie właściwej diagnozy wymaga wizyty u ginekologa. Poznaj wszystkie możliwe przyczyny plamienia przed okresem.

Spis treści:

Plamienie przed okresem - niegroźne przyczyny

Plamienie, czyli nieznaczne krwawienie występujące poza miesiączką, nie musi oznaczać choroby. Do takich sytuacji zalicza się:
  • plamienie na ok. tydzień przed okresem – to częsty zwiastun miesiączki. Jeśli plamienie pojawia się w niewielkich ilościach i występuje ok. kilka dni przed planowanym okresem, nie powinno budzić niepokoju;
  • plamienie przed okresem (6-12 dni po owulacji) może być także jednym z pierwszych objawów ciąży – plamienie przed okresem a zajście w ciążę mogą być ze sobą powiązane: wydzielina pojawia się, gdy jajeczko ulega implantacji w macicy (jest to tzw. plamienie implantacyjne);
  • plamienie przed okresem i ból brzucha - jeśli plamieniu towarzyszy kłucie po prawej lub lewej stronie podbrzusza, najczęściej oznacza to jajeczkowanie;
  • plamienie po stosunku seksualnym – może świadczyć o suchości pochwy i podrażnieniu błony śluzowej pochwy (trzeba stosować lubrykanty);
  • plamienie po pierwszym stosunku seksualnym – może to być wynik przerwanej błony dziewiczej;
  • plamienie przed okresem u kobiet po 40. roku życia – może to być zwiastun menopauzy.

Plamienie przed okresem przy antykoncepcji

Brązowe plamienie przed okresem może także towarzyszyć początkom leczenia hormonalnego. Trzeba o nim powiedzieć lekarzowi i dokładnie poinformować go jak długo trwa i jak wygląda. W razie potrzeby lekarz zmieni dawkę lub rodzaj leku. Najczęściej plamienie w wyniku przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych trwa do trzech miesięcy od rozpoczęcia przyjmowania tabletek.

Plamienie przed okresem - przyczyny chorobowe

U kobiet, które dotąd miesiączkowały regularnie, różowe plamienie przed okresem może świadczyć o początkach niewydolności ciałka żółtego. Skutkuje ona niskim poziomem jednego z hormonów – progesteronu, który może być wydzielany zbyt krótko lub w za małej ilości. Niedobór progesteronu powoduje zmiany w endometrium, co może utrudniać zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka w macicy. Niewydolność ciałka żółtego bywa przyczyną PMS, skąpych miesiączek oraz zbyt krótkich lub przesadnie długich cykli menstruacyjnych.

Kolejną hormonalną przyczyną plamienia przed okresem jest hiperprolaktynemia, czyli zbyt wysoki poziom prolaktyny w organizmie. 

Jeżeli plamieniu towarzyszą bolesne miesiączki, przyczyną tych dolegliwości mogą być mięśniaki macicy.

Obfite plamienie przed okresem może być także symptomem:

Plamienie przed okresem – kiedy do lekarza?

Każde powtarzające się plamienie warto skonsultować z lekarzem. Nie należy martwić się plamieniem, które występuje jako zwiastun miesiączki, ciąży albo menopauzy lub jest skutkiem przerwania błony dziewiczej czy podrażnienia pochwy po stosunku odbytym przy niedostatecznym nawilżeniu. Także niewielkie plamienie pojawiające się podczas owulacji nie powinno niepokoić. Należy jednak wyraźnie stwierdzić, że każde plamienie, zwłaszcza obfite, często powtarzające się lub długo trwające, warto skonsultować z lekarzem. Szybkie wykluczenie lub potwierdzenie poważniejszych przyczyn pojawienia się śladów krwi między miesiączkami to droga do spokoju lub szybkiego podjęcia leczenia.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy