plamy cafe au lait
fot. Adobe Stock

Plamy cafe au lait - jak wyglądają i czy są groźne dla dziecka

Plamy cafe au lait u dziecka to plamy na skórze, które mają kolor kawy z mlekiem. Pojawiają się w różnych miejscach na ciele. Jeśli nie jest ich dużo - nie są groźne dla zdrowia.
Joanna  Biegaj
plamy cafe au lait
fot. Adobe Stock
Plamy cafe au lait u dziecka są najczęściej wrodzonymi zmianami barwnikowymi. Występują bardzo często. Nazwa cafe au lait pochodzi z języka francuskiego i odnosi się do jasnobrązowej barwy znamion, które przypominają kawę z mlekiem. Zazwyczaj nie są groźne dla zdrowia, jeśli jednak jest ich więcej niż 5 - warto pokazać je lekarzowi. Takie plamy można w dorosłości usunąć, np. za pomocą chirurgii laserowej. 

Spis treści
  1. Plamy cafe au lait – co to?
  2. Plamy cafe au lait u dzieci – czy są groźne?
  3. Plamy cafe au lait - usuwanie

Plamy cafe au lait – co to?

Plamy cafe au lait zazwyczaj są wrodzonymi przebarwieniami. Mają zwykle jasnobrązowy kolor (stąd właśnie ich nazwa), różną wielkość i kształt. Występują zarówno na ciele, jak i na twarzy - mogą pojawić się w każdym miejscu. Nie są one groźne, jeśli jest ich mało, większa ilość plamek cafe au lait u dziecka powinna cię jednak zaniepokoić. Z wiekiem mogą się powiększać i przyjmować ciemniejszy kolor. Pojedyncze zmiany nie muszą być usuwane, ewentualnie ze względów estetycznych.

plamy cafe au lait na ręce
Redakcja poleca: Zdarzyło ci się przestraszyć w ciąży? Czy przez to dziecko będzie miało „myszkę”?
Przyszłe mamy często myślą, że jeśli przestraszą się w ciąży i dotkną jakiejś części ciała, dziecko będzie miało w tym miejscu znamię. To jednak tylko mit i stary przesąd ludowy, który nie ma żadnego naukowego uzasadnienia.

Plamy cafe au lait u dzieci – czy są groźne?

Plamy cafe latte u dzieci nie są niczym groźnym, jeśli nie ma ich zbyt wiele. Kiedy powinny cię zaniepokoić? Gdy takich plam w stylu „kawy z mlekiem” u niemowlaka lub starszego dziecka jest więcej (co najmniej 5) i gdy zauważysz u niego dodatkowe objawy, takie jak:
  • liczne piegi na skórze, zwłaszcza pod pachami i w pachwinach (w miejscach, gdzie zazwyczaj nie dochodzi światło),
  • plamy cafe au lait występują też u bliskich krewnych,
  • wyczuwasz guzki podskórne,
  • dziecko ma problemy ze wzrokiem (lub słuchem),
  • dziecko ma padaczkę.

Powinnaś skonsultować się wtedy z neurologiem, żeby wykluczyć np. nerwiakowłókniakowatość, czyli chorobę dziedziczną, której jednym z objawów są właśnie liczne plamy cafe au lait. U niemowlaka i dziecka w pierwszych latach życia jako objaw tej choroby mogą występować tylko plamy cafe au lait.

Plamy cafe au lait - usuwanie

Jeśli plamy cafe au lait stanowią znaczny defekt kosmetyczny i są przyczyną kompleksów – można je usunąć po osiągnięciu pełnoletności. Obecnie najczęściej robi się to za pomocą chirurgii laserowej. Końcowy efekt zależy jednak od wielkości oraz położenia zmiany na ciele. Pamiętaj, nie próbuj usuwać takich plam domowymi sposobami – peelingami lub kremami.

Zobacz także:​
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy