fot. Jacek Pióro

Plan ciąży i porodu + wzór do wypełnienia

Według nowych standardów okołoporodowych, powinnaś razem z ginekologiem ułożyć swój plan ciąży, a potem porodu. Zabierz go, gdy przyjdziesz do szpitala rodzić.
Małgorzata Wódz
fot. Jacek Pióro

Plan porodu i plan ciąży możesz sporządzić już w czasie pierwszych wizyt ciążowych u ginekologa. Plan ciąży powinien zawierać wszystkie odwiedziny lekarza prowadzącego i badania. Warto zapytać, jakie objawy powinny zaniepokoić i kiedy trzeba się zgłosić na dodatkową wizytę. Dla lekarza sporządzenie wspólnie z kobietą planu porodu jest bardzo ważne, bo część odpowiedzialności za przebieg ciąży bierze wtedy ona na siebie – sama będzie wielu rzeczy pilnować.   


Plan porodu i korzyści z nowych standardów okołoporodowych

  • Byliśmy ostatnim państwem w Europie, w którym nie było standardów porodu naturalnego. Powodowało to, że opieka nad kobietą była bardzo różna różna w różnych szpitalach. Teraz to ujednolicono, dzięki nowym standardom okołoporodowym.
  • Podczas porodu i po nim mama jest traktowana indywidualnie. W planach porodu bywają i takie prośby: chcę, żeby było przyciemnione światło, chcę słuchać muzyki. A co, jeżeli w tym szpitalu to niemożliwe? Przy wyborze szpitala warto porozmawiać na ten temat – najlepiej na ok. cztery tygodnie przed porodem. Czasem szpital nie jest w stanie zapewnić wszystkiego, co kobieta by chciała. Ale na pewno można zrobić to, by np. lekarz zawsze pukał do sali, w której są pacjentki, żeby drzwi na korytarz były zamknięte i by nie rozmawiać przy innych osobach na intymne tematy kobiety. A niestety często jeszcze wygląda to tak: obchód, goście, sześć pań w sali, i z każdą lekarz rozmawia o jej intymnych problemach. A wszyscy słuchają. Tak nie może być, to jest łamanie praw kobiet. Żeby to zmienić, nie trzeba pieniędzy czy nakładów z NFZ.       • Pacjent stał się partnerem personelu medycznego. 
W nowych standardach okołoporodowych znalazły się też takie sformułowania, jak: „personel powinien przedstawić się, gdy kobieta przychodzi do szpitala rodzić”. Bo nic nie stoi na przeszkodzie, by tak było. Lekarze szybko zrozumieją, że takie zmiany są w ich interesie, ponieważ jeśli będą pracować zgodnie z takimi standardami, my, pacjentki, będziemy do nich wracać.

Niestety, nie ma oficjalnego dokumentu (podobnego np. do karty ciąży), jak powinien wyglądać plan porodu. Przedstawiony niżej został opracowany w szpitalu Medicover. Możesz się nim posłużyć przy opracowaniu własnego. Napisz go ze swoim lekarzem!

 Wydrukuj Twój plan porodu »

Zobacz też:
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy