GRY
 
 

Plan na upał z dzieckiem

Gorące lato nie jest tym, co maluchy lubią najbardziej. Boisz się, że nie zapewnisz dziecku komfortowych warunków? Przecież czeka cię tylko kilka drobnych zmian.

niemowlę, lato, słońce
Ledwo nauczyłaś się właściwie pielęgnować dziecko, a już czeka cię nowe wyzwanie – gorące lato. Nie przejmuj się – nadejście ciepłej pory roku wcale nie oznacza wielkiej rewolucji. Przed tobą zaledwie mała korekta codziennego planu dnia. Szybko się do niej przyzwyczaisz razem z maleństwem. I zaczniesz cieszyć się swoim pierwszym letnim macierzyństwem. Jest kolorowo, ciepło, wesoło – wszystko wydaje się proste.

Pamiętaj o piciu
Jeśli dziecko dostaje tylko mleko z piersi, nie musisz dodatkowo dopajać go wodą, wystarczy, że częściej przystawisz je do piersi. Pierwsze łyki twojego pokarmu są bardzo wodniste i doskonale zaspokajają niemowlęce pragnienie. Maluszki karmione mlekiem modyfikowanym między posiłkami powinny dostawać również wodę. Najlepiej mineralną, niegazowaną i niskozmineralizowaną, która ma poniżej 500 mg składników mineralnych na litr. Gdy dziecko skończy pół roku, może pić także herbatki ziołowe i soki owocowe, jednak nie więcej niż 150 ml dziennie, woda powinna być jego podstawowym napojem.

Gotuj rzadsze zupy
W czasie upałów dzieciom nie chce się jeść – i to jest zupełnie normalne. Ty też w gorące dni masz przecież słabszy apetyt. Jeśli dziecko jada już inne pokarmy niż mleko, zamiast gęstej zupki gotuj mu rzadszą jarzynową albo lekki chłodnik. Możesz też zmienić godziny posiłków. Kto powiedział, że malec powinien jeść obiad w środku upalnego dnia, kiedy gorąco dokucza najbardziej? Bądź elastyczna – być może zje go z apetytem przed południem albo w porze podwieczorku.

Lekko ubieraj dziecko
Porównaj ubrania, które przygotowałaś dla dziecka, z tym, co masz na sobie. Czy widzisz jakąś różnicę? Chciałabyś ubrać się w te wszystkie bluzeczki, kaftaniki i śpioszki. W upalne dni maleństwu wystarczą krótkie spodenki lub spódniczka, lekkie body, skarpetki
i czapeczka. Jeśli maluch zaśnie na spacerze w wózku, przykryj go flanelową pieluszką albo cieniutkim ażurowym kocykiem.

Przesuwaj godziny spacerów
Latem nie wychodź z dzieckiem na dwór między godziną 11 a 16 – wtedy jest najgoręcej (jest też największe ryzyko oparzeń słonecznych). Ale jeśli późnym popołudniem termometr nadal wskazuje ponad 30°C, też lepiej zostać w domu. Może jutro pogoda będzie dla was bardziej łaskawa. Na spacery wybieraj zacienione miejsca, gęsty park albo las – tam upał nie jest tak dokuczliwy.
Redakcja poleca: 10 przyczyn złego zachowania [WIDEO]
Wbrew pozorom coś, co dla ciebie jest błahostką, może wpływać na dziecko i jego zachowanie.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj