6 pytań, które warto zadać przed porodem

Wiele już wiesz na ten temat. Ale doświadczenia innych nie muszą odpowiadać twoim potrzebom. Sama zastanów się, jak chciałabyś urodzić swoje dziecko.
Plan porodu: gdzie rodzic, jak rodzic, z kim rodzić

Na wiele spraw związanych z porodem możesz mieć wpływ. A nawet powinnaś! Najważniejsze, żebyś wszystkie ważne decyzje podejmowała świadomie, dobrze się nad nimi zastanowiwszy. Pomogą ci w tym przygotowane przez nas pytania.

1. Czy przed porodem umówić się z położną?

W czasie porodu opiekują się tobą położne. Jest także obecny lekarz – podejmuje on wszelkie decyzje medyczne. Jeśli chcesz, możesz wcześniej umówić się z położną indywidualnie. Będzie ci wtedy towarzyszyła w czasie całego porodu, badała, stworzy intymną atmosferę. To jednak kosztuje: od kilkuset złotych do nawet 2–3 tysięcy. Jeżeli takie rozwiązanie ci odpowiada, poszukaj właściwej osoby w szkołach rodzenia albo w wybranym szpitalu, popytaj także znajomych.
Redakcja poleca: Jak prać i prasować ubranka niemowlaka - film
Sprawdź, jak długo prasować ubranka małego dziecka i w czym najlepiej je prać.

2. Kto ma ci towarzyszyć w czasie porodu?

Zastanów się, czy ma to być mąż, przyjaciółka, mama, a może siostra? Chcesz, by ta osoba była z tobą przez cały czas, aż do pojawienia się maluszka – czy tylko na początku porodu? Nie ulegaj presji, aby koniecznie rodzić z mężem! Tę kwestię omówcie razem. Jeśli wspólny poród nie będzie wynikiem waszych szczerych ustaleń, oboje możecie czuć się skrępowani, przymuszeni, spięci. Pamiętaj, że prawdziwe wsparcie da ci osoba, która wie, że poród jest wydarzeniem trudnym i intymnym. Nie zdziwi się, gdy okażesz słabość, nie będzie cię absorbować swoimi przeżyciami. Potrafi za to stać się twoim rzecznikiem w kontaktach z personelem medycznym.

3. Gdzie spędzisz początek porodu?

Nie ma sensu spędzać długich godzin w szpitalu, gdy skurcze są jeszcze słabe. Jedź tam dopiero, gdy następują co 5–7 minut (lub gdy odejdą wody płodowe!). Ale jeśli czujesz, że najchętniej szybko oddałabyś się pod fachową opiekę, wybierz się do szpitala wcześniej.

4. Czy potrzebujesz znieczulenia w czasie porodu?

Decydując się na metody naturalne (masaż, kąpiel, prawidłowe oddychanie), nie zakłócisz delikatnego mechanizmu porodowego, którym sterują hormony. Możesz poprosić o znieczulenie zewnątrzoponowe. Umożliwia ono świadome uczestniczenie w porodzie – skurcze wtedy mniej bolą, ale pozostają odczuwalne. Najlepiej jest ustalić z położną przed porodem, czy chcesz być tak znieczulona.

5. W jakiej pozycji chcesz rodzić?

Rodząc aktywnie, przyjmujesz różne pozycje, poruszasz ciałem – pomagasz w ten sposób ustawić się dziecku w kanale rodnym i przyspieszasz poród. Pozycję do parcia też możesz sama wybrać (pamiętaj, że jeżeli leżysz na plecach, to jest Ci najtrudniej, ponieważ nie wykorzystujesz siły ciążenia). Możesz również poprosić o ochronę krocza – aby nie było nacinane. Gdy powiesz o tym wcześniej położnej, jest spora szansa na to, że obejdzie się bez nacięcia i szwów.

6. W którym szpitalu chcesz rodzić? 

Popytaj inne znajome mamy. Odwiedź też koniecznie kilka szpitali, aby móc je porównać. Zwracaj uwagę na to, czy są w nich jednoosobowe sale, doświadczone położne, oddział intensywnej terapii noworodka. Poproś o pokazanie sali porodowej. Poszukaj opinii w internecie, skorzystaj także z informacji fundacji "Rodzić po Ludzku". Pamiętaj, że nie zawsze jest sens za wszelką cenę próbować dostać się do najmodniejszego szpitala. Są też inne, mniej oblegane i często równie dobre.

Wydrukuj i wypełnij: Plan porodu

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy