plan porodu
fot. Fotolia

Jak wypełnić plan porodu [WZÓR DO DRUKU]

Poród to jedna z najważniejszych chwil twojego życia! Warto wcześniej przemyśleć, jak chciałabyś, żeby wyglądała. Do tych godzin będziesz często powracać.
plan porodu
fot. Fotolia
Plan porodu to dokument, który kobieta w ciąży może przygotować przed porodem. Dołączasz go do swojej dokumentacji medycznej. Dowiedz się, jak go napisać lub wykorzystaj nasz gotowy wzór.

Prawo kobiety do planowania

Plan porodu, od kwietnia 2011 roku, zgodnie z obowiązującym prawem, czyli tak zwanymi standardami opieki okołoporodowej, powinna wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę (lub położną) opracować każda kobieta. Niestety, rzadko tak się dzieje! W sondzie przeprowadzonej na stronie fundacji „Rodzić po ludzku” na pytanie: „Czy wiesz, co to jest plan porodu i jak go sporządzić”, ponad połowa kobiet odpowiedziała, że nie wie! A tylko 7 proc. dowiedziało się o planie porodu od swojego lekarza/położnej. Wyniki wyglądałaby pewnie jeszcze gorzej, gdyby taką sondę przeprowadzić w przychodni. Dlatego chcemy ci podpowiedzieć, jak sporządzić dobry.

Zaplanuj poród razem z partnerem

Tworzenie planu porodu nie musi być tylko na twojej głowie – koniecznie wciągnij w to partnera. Przecież wiele decyzji (np. czy chcesz, by był obecny przy porodzie, kto ma przeciąć pępowinę) dotyczy bezpośrednio jego. Już teraz możecie się nad tym wspólnie zastanowić. Pomyśl też, jak chcesz rodzić, czy bardzo zależy ci na tym, byście mogli być tylko z mężem w osobnej sali. Gdy już wszystko przemyślicie, porozmawiaj na ten temat z osobą prowadzącą ciążę. Najlepiej to zrobić na początku trzeciego trymestru.
  [content:8_1694,8_1692,8_1131,8_1134:ECVideo]

Na pewno lekarz (położna) podpowie ci, co jest najlepsze dla dziecka. I będzie się orientować, czy twoje oczekiwania są możliwe do zrealizowania w szpitalu, w którym chcesz rodzić.
Uwaga! Sporządzenie planu porodu jest nie tylko twoim prawem, ale też obowiązkiem osoby prowadzącej ciążę! Na 3–4 tygodnie przed porodem wybierz się do szpitala i dowiedz się, co z tego, co zaplanowałaś, będzie możliwe. Masz jeszcze trochę czasu, by zastanowić się, czy możesz z czegoś zrezygnować, czy raczej wybierzesz inny szpital, który lepiej spełnia twoje oczekiwania.

Najważniejsze pytania

Zanim zaczniesz sporządzać plan porodu i porozmawiasz na ten temat z osobą prowadzącą ciążę, zastanów się, co dla ciebie jest najważniejsze:
  • Dlaczego wybierasz ten, a nie inny szpital, jako miejsce, gdzie chciałabyś urodzić? Co wzięłaś pod uwagę: odległość od miejsca zamieszkania, standard oferowanych usług?
  • W jaki sposób chcesz urodzić (np. w łóżku, na fotelu, na materacu, a może w wannie)?
  • Czy chciałabyś, by ktoś był obecny przy porodzie (mąż, partner, mama, przyjaciel) i czy przez cały czas, czy tylko w jakimś konkretnym momencie?
  • W jakiej pozycji chciałabyś urodzić (np. na leżąco, a może w kuckach)?
  • Czy uważasz, że potrzebne ci będzie znieczulenie? A jeśli tak, to jakie (masaże, kąpiel, piłka do rodzenia, znieczulenie zewnątrzoponowe)?
  • Czy chcesz, by nacinano tobie krocze?
  • Kto powinien przeciąć pępowinę?
  • Jak chcesz karmić: piersią czy butelką?
Kliknij w grafikę, aby wydrukować.
 

Inaczej niż w planie porodu

Plan porodu jest częścią twojej dokumentacji medycznej – dlatego koniecznie pokaż go, gdy będziesz przyjmowana na oddział położniczy. Oczywiście, może się zdarzyć, że z powodów medycznych twój poród będzie wyglądał nieco inaczej, niż zaplanowałaś – bo przecież najważniejsze jest w tej chwili dobro dziecka i twoje. Plan nie jest czymś, co wiąże lekarzowi ręce. W trakcie porodu może on zaproponować inne zabiegi. Jednak wszelkie zmiany powinny być uzasadnione przebiegiem porodu. A ty masz prawo do informacji, wyrażenia swojej zgody lub jej odmowy.

Nie bój się planu porodu!

Nie bój się pytać, prosić, wymagać. Nie myśl, że będziesz przez to gorzej potraktowana. Oczywiście, możesz biernie poddać się temu, co zaproponują ci w szpitalu. Tylko czy wtedy poród będzie wspaniałym wydarzeniem rodzinnym, do którego będziecie chcieli wracać wspomnieniami?

 

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Coraz bliżej Święta

Ciążowe zakupy