9 ważnych rzeczy, które musisz wiedzieć o planowanej cesarce! (I jak wygląda noworodek zaraz po cięciu!)

Czeka cię cesarskie cięcie? Boisz się takiego porodu? Razem z naszym ekspertem wyjaśnimy, jak przebiega planowana cesarka, abyś łatwiej mogła się do niej przygotować.
narodziny dziecka przez cesarskie cięcie - sala operacyjna
fot. AdobeStock

Jeśli czeka cię planowana cesarka i lekarz podał ci jej termin, na pewno już wiesz, dlaczego poród musi się odbyć przez cesarskie cięcie. Nie obawiaj się, będziesz w dobrych rękach. Zabieg, który jest zaplanowany, przebiega spokojnie i już po kilkunastu minutach możesz przytulić swoje nowo narodzone dziecko. Wyjaśnimy ci krok po kroku, jak przebiega cesarskie cięcie.

Jak przygotować się do cesarki w domu?

  • Zmyj lakier z paznokci. Ich naturalny kolor będzie dla anestezjologa informacją, że cesarka przebiega prawidłowo.
  • Zdejmij biżuterię. Nie bierz do szpitala żadnych ozdób. Jeśli masz w uszach kolczyki, a na szyi łańcuszek, będziesz musiała je zdjąć.
  • Powstrzymaj się od jedzenia. Przez co najmniej osiem godzin przed cięciem nie powinnaś nic jeść, ani pić - nawet wody.

Mam planowane cesarskie cięcie, kiedy trafię do szpitala?

Do szpitala możesz zostać przyjęta dzień przed planowaną cesarką. Przebierzesz się tam w szpitalną koszulę, a położna wypełni potrzebną dokumentację. Do ramienia lub dłoni pielęgniarka podłączy ci kroplówkę nawadniającą. Założy ci też cewnik (w znieczuleniu), by w czasie i po operacji lekarze kontrolowali ilość wydalanego moczu. Być może dostaniesz także antybiotyk. Poza tym czeka cię najprawdopodobniej – golenie włosów łonowych. Czasami można zrobić to samemu. Chwilę po tym zostaniesz przewieziona na blok operacyjny.
 

Jakie znieczulenie przy cesarce?

Przy większości cesarskich cięć podaje się znieczulenie przewodowe – zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe. Pewnie bardziej boisz się "zastrzyku w kręgosłup", niż samego cięcia. Niepotrzebnie. Poczujesz wtedy tylko lodowate zimno i drętwienie ciała od pasa w dół. Będziesz świadoma tego, co się dzieje, porozmawiasz z lekarzem czy mężem i od razu zobaczysz i przytulisz swoje maleństwo. Tuż po jego narodzinach będziesz mogła przystawić je do piersi, by wraz z pokarmem otrzymało pierwszą "szczepionkę" uodporniającą. Powikłanie po takiej formie znieczulenia, które, na szczęście, i tak występuje rzadko, to silny ból głowy.

Zobacz, jak wyglądają oba rodzaje znieczuleń:
  • Znieczulenie zewnątrzoponowe. Polega na wprowadzeniu cienkiego cewnika do przestrzeni między oponami otaczającymi kręgosłup w okolicy lędźwiowej i podawaniu przez ten cewnik kolejnych dawek leku znieczulającego.
  • Znieczulenie podpajęczynówkowe. Jednorazową dawkę leku wstrzykuje się do kanału rdzeniowego. Takie znieczulenie jest dla ciebie najbezpieczniejsze.  
   

Jak przebiega cesarskie cięcie?

Przy zabiegu cesarskiego cięcia będzie prawdopodobnie dwóch ginekologów. Nie będziesz widziała tego, co robią, bo zasłoni ich parawan. Będziesz natomiast widzieć anestezjologa, który poda ci znieczulenie, a potem stanie przy twojej głowie. W niektórych szpitalach u wezgłowia kobiety może usiąść lub stanąć także przyszły tata. Będzie musiał wykonywać polecenia personelu i niczego nie wolno mu będzie dotykać, ale jego ciepłe słowa na pewno bardzo cię uspokoją. Jedynie gdy cesarskie cięcie przeprowadzane jest w nagłym przypadku lub gdy konieczne jest podanie znieczulenia ogólnego, tata proszony jest o opuszczenie sali. Jeśli twój partner boi się towarzyszyć ci przy porodzie, przemyśl jeszcze, z kim możesz iść do porodu.

Kiedy dziecko pojawi się na świecie?

Po umyciu skóry brzucha środkiem antyseptycznym i obłożeniu sterylnymi kompresami lekarze nacinają skórę w dole brzucha i kolejne warstwy powłok brzusznych oraz macicę. Wtedy wyjmują dziecko. Wszystko trwa zaledwie kilka minut. Pediatra, który będzie na sali, przeprowadzi badanie noworodka, m.in. oceni stan twojego maleństwa według skali Apgar.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wielkanoc w ciąży

Przygotowania do porodu