kobiety, plaża, wakacje
fot. Fotolia

W ciążę zachodzimy świadomie – wyniki sondy

Wyniki sondy przeprowadzonej wśród użytkowniczek portalu Feminatal.pl wskazują, że co czwarta kobieta może mieć problemy z zajściem w ciążę.
kobiety, plaża, wakacje
fot. Fotolia
Użytkowniczki, które wzięły udział w sondzie na Feminatal.pl, odpowiadały na pytania dotyczące m.in. planowania ciąży, starania się o dziecko, a także zdrowego rozwoju ciąży i konieczności przyjmowania kwasu foliowego przed ciążą i w pierwszym jej trymestrze.

Planowanie ciąży

Sonda przeprowadzona wśród internautek pokazała, że dla większości kobiet decyzja o zajściu w ciążę jest świadoma i przemyślana, choć często to początek niełatwej drogi. Tylko 16 proc. internautek przyznało, że ciąży nie planowało – wynik pozytywny testu ciążowego był dla nich zaskoczeniem.
Redakcja poleca: Chcesz być tatą? Zadbaj o witaminę M. Nie mamy na myśli nic frywolnego!
Do ciąży trzeba się przygotować. Ale to zalecenie dotyczy nie tylko kobiet starających się o dziecko. Przyszły tata też może coś zrobić dla swojego potomstwa, np. dbając o odpowiedni poziom kwasu foliowego. Wiesz, dlaczego to takie ważne?

Starania o dziecko

Blisko 37 proc. internautek odpowiedziało, że udało im się zajść w ciążę w ciągu kilku miesięcy od chwili rozpoczęcia starań, a co czwarta kobieta biorąca udział w naszej sondzie stara się aktualnie o dziecko. Dla  blisko 21 proc starania o dziecko trwały minimum rok – można na tej podstawie przypuszczać, że blisko co czwarta kobieta może mieć obecnie problemy z zajściem w ciążę.

Kwas foliowy – przed ciążą i w trakcie ciąży

 Suplementację kwasem foliowym w okresie poprzedzającym ciążę stosowało blisko 60 proc. użytkowniczek biorących udział w sondzie. Większość respondentek robiła to regularnie, choć co piąta przyznała się, że „różnie to wychodziło”. Suplementacji nie stosowały kobiety, które nie planowały ciąży, czyli jedna trzecia respondentek – w tej grupie mogą znajdować się również kobiety, które dotychczas nie zaszły w ciążę. Biorąc pod uwagę wysoki odsetek kobiet, które stosowały suplementację oraz to, że 10 proc. przyszłych mam dopiero w czasie ciąży dowiedziało się o działaniu kwasu foliowego, można przypuszczać, że gdyby wcześniej wiedziały o wpływie suplementacji na zdrowy rozwój ciąży, uzupełniałyby kwas foliowy.

Źródło informacji o kwasie foliowym

Dla blisko połowy respondentek sondy Feminatal.pl źródłem wiedzy na temat zalet suplementacji kwasem foliowym był lekarz. Co piąta kobieta wskazała na koleżankę lub inną mamę, 24 proc. czerpało informacje z internetu, 12 proc. z prasy kobiecej. Widać zatem, jak ważny jest system rekomendacji i poleceń – w internecie wiedza na ten temat pochodzi często z forów dyskusyjnych, można więc założyć, iż osiem na 10 kobiet przy podejmowaniu decyzji o formie suplementacji skorzystało z rady i sugestii innych osób, w tym w dużej mierze autorytetów.

ZOBACZ TEŻ: prolaktyna – sprawdź normy, poznaj objawy kłopotów
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy