GRY
 
 

Jak się przygotować do ciąży?

Jeśli dopiero planujesz zajść w ciążę, to masz jeszcze dość czasu, by zrobić niezbędne badania i zacząć brać odpowiednie witaminy. Skorzystaj z naszej ściągi.

kobieta, mężczyzna, tulić

Nie wiesz, jak się przygotować do ciąży? Oto lista rzeczy, które powinnaś zrobić trzy miesiące przed planowaną ciążą:

1. Odstaw pigułki antykoncepcyjne

Przed ciążą organizm potrzebuje kilku cyklów, by uregulować owulację i przywrócić do pierwotnego stanu macicę (by była gotowa na przyjęcie zarodka).
Uwaga! Zbyt późne odstawienie hormonów zwiększa prawdopodobieństwo ciąży mnogiej i ryzyko poronienia.
Redakcja poleca: Dlaczego warto ćwiczyć jogę starając się o dziecko? - film.
O tym dlaczego warto ćwiczyć jogę przygotowując się do zajścia w ciążę mówi Aleksandra Kunstler, instruktorka i współwłaścicielka pracowni Jogamudra w Warszawie.

2. Przed zaplanowaną ciążą uważaj na leki

Zapytaj lekarza, czy zalecone ci leki nie zaszkodzą dziecku. Pod lupę weź też środki bez recepty. Jeśli coś cię boli, zamiast tabletki np. z ibuprofenem zażyj tę, która zawiera paracetamol.

3. Zacznij łykać kwas foliowy

Dawka 400 mikrogramów dziennie zmniejsza ryzyko wad układu nerwowego dziecka. Aby osiągnąć najlepsze efekty, przyjmuj kwas foliowy przez trzy miesiące przed ciążą (a potem co najmniej do 12. tygodnia ciąży).

ZOBACZ TEŻ: jakie jest twoje zapotrzebowanie na kwas foliowy

4. Przed ciążą zrób badania krwi

Aby dobrze przygotować się do ciąży, trzeba zrobić badania krwi. Dzięki nim:
  • poznasz swoją grupę krwi – jest to konieczne np. po to, by uniknąć tzw. konfliktu serologicznego. Dochodzi do niego, gdy dziecko ma inną grupę krwi niż matka (odziedziczy czynnik Rh po ojcu);
  • uda się wykryć niedokrwistość – spowodowana jest niedoborem żelaza. Sprawdź, jakie są objawy anemii;
  • można oznaczyć poziom glukozy i wykryć cukrzycę;
  • dowiesz się, czy masz przeciwciała na toksoplazmozę – chorobę tę przenoszą zwierzęta. Jeśli zapadłaś na nią wcześniej, organizm wytworzył przeciwciała, które ochronią dziecko. Jeśli nie chorowałaś, uważaj (np. zleć mężowi czyszczenie kociej kuwety i zrezygnuj z jedzenia surowego mięsa). Zarażenie w trakcie ciąży może spowodować wady płodu.
ZOBACZ TEŻ: trzy mity o toksoplazmozie

5. Idź do ginekologa, zrób badania przed ciążą

Planowanie ciąży zacznij od wizyty u ginekologa, który nie tylko przeprowadzi wywiad (spyta m.in. o przebyte choroby), ale też skieruje cię na dodatkowe badania.  Najprawdopodobniej będzie to lista badań:
  • cytologia i posiew bakteriologiczny z szyjki macicy – ujawnią one ewentualną infekcję miejsc intymnych lub nadżerkę (wylecz się, nim zajdziesz w ciążę!);
  • USG narządów rodnych – badanie to pozwala wykryć nieprawidłowości utrudniające zajście w ciążę. Sprawdź, jak przygotować się do USG narządów rodnych.

Uwaga! Lekarz zalecił ci zrobienie zdjęcia RTG? Nie odkładaj tego na później. Promieniowanie rentgenowskie może uszkadzać płód!

ZOBACZ TEŻ: dobra dieta zwiększa płodność – zadbaj o prawidłową masę ciałaDoładuj
Przeładuj