GRY
 
 

Technika w planowaniu poczęcia

Zobacz, jak wykorzystać nowoczesną technikę w planowaniu ciąży. Dowiedz się, jak działa elektroniczny wskaźnik płodności i testy owulacyjne. To doskonałe metody badania cyklu dla kobiet, które chcą lepiej poznać swoje ciało.

para, związek

W ciągu ostatnich lat w aptekach pojawiły się różne urządzenia pomagające określić dni płodne. Cechuje je łatwość zastosowania i dokładność pomiaru. Do tych urządzeń zaliczamy:

Elektroniczny test płodności

Elektroniczny test płodności to urządzenie podobne do dużego termometru z wbudowanym mikroprocesorem zasilanym baterią. Elektroniczny wskaźnik płodności wykorzystuje dwie metody naturalnego planowania rodziny: kalendarzykową oraz temperaturową. Urządzenie to rozpoznaje dni największej płodności oraz dni niepłodne.
Zastosowanie urządzenia jest bardzo proste i nie wywołuje skutków ubocznych. Wystarczy użyć go zaraz po przebudzeniu. Pomiaru dokonuje się w ustach. Zielone i czerwone kontrolki odpowiednio informują użytkowniczkę o tym w jakiej fazie cyklu się znajduje. Zielone oznacza dni niepłodne, czerwone płodne.
Redakcja poleca: 8 zaskakujących (i zabawnych!) faktów o dniach płodnych [WIDEO]
Wiesz, kiedy masz jajeczkowanie, wiesz, że podczas dni płodnych zmienia się temperatura ciała, ale tego nie wiesz na pewno! Daj się zaskoczyć tym faktom o owulacji!

Testy owulacyjne

Testy owulacyjne to badanie polegające na określaniu poziomu hormonów płciowych w moczu kobiety. Nowoczesnym testem owulacyjnym wspomagającym określenie fazy płodności jest Persona. Za pomocą tych testów można określić czas płodności i niepłodności. Dzieje się tak dzięki wykrywaniu hormonów estrogenu i lutropiny.
Aparat jest łatwy w użyciu. Posiada kontrolkę, w której pojawiają się odpowiednio kolory: zielony, żółty i czerwony. Zielony to czas niepłodny, żółty oznacza konieczność przeprowadzenia badania moczu, czerwony sygnalizuje czas płodny. Wadą aparatu jest jego cena oraz potrzeba systematycznego kupowania testów. Należy także pamiętać, że aparat nie jest przeznaczony dla osób znajdujących się w szczególnym okresie życia, np. w czasie karmienia, przekwitania czy bezpośrednio po odstawieniu antykoncepcji.

Mikroskopowy test płodności

Mikrokopowy test płodności jest to kieszonkowy mikroskop o rozmiarach zbliżonych do okrągłej lub prostokątnej puderniczki. Zadaniem testu jest pokazanie użytkowniczce struktury śluzu płodnego, który po wyschnięciu przypomina listki paproci. Do dokonania obserwacji wystarczy umieścić na szkiełku testu kroplę śluzu z szyjki macicy, przesunąć szkło powiększające i dokonać obserwacji. Dużym plusem tej metody jest jej niska cena oraz łatwość użycia.

Doładuj
Przeładuj