GRY
 
 

Planujemy posiłki dla dziecka

Ile posiłków dziennie powinno jeść małe dziecko? Czy warto biegać za nim z kanapką, bananem i soczkami? Dlaczego regularne posiłki są takie ważne?

dziecko, kuchnia dla malca, obiad, jeść
Noworodki karmi się na żądanie, czyli tyle razy, ile chcą. W praktyce oznacza to, że nawet dziesięć i więcej posiłków na dobę, także w nocy. Z czasem ilość „żądań” maleje, a przerwy między kolejnymi karmieniami się wydłużają. A jak często powinno siadać do stołu dziecko, które już nie jest niemowlęciem?

5x dziennie
Wszyscy dietetycy mówią zgodnie: powinniśmy jeść pięć razy dziennie. Dotyczy to także maluchów, które skończyły pierwszy rok życia. Im wcześniej przyzwyczaisz dziecko do pięciu posiłków, tym lepiej.
- POŻYWNE ŚNIADANIE (około 25 procent dziennej racji pokarmowej)
Nie bez powodu nazywa się je najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia: „budzi” metabolizm i mózg, który po nocnej przerwie potrzebuje paliwa, czyli glukozy. Co dać dziecku na śniadanie? Powinny się w nim znaleźć produkty z kilku grup: węglowodany (pieczywo, płatki owsiane, kaszki), białko (mleko, jogurt, ser), a także, witaminy i składniki mineralne (np. owoce, warzywa) oraz tłuszcze. Raz może być owsianka, innym razem kawałek grahamki z serem i ogórkiem.
- LEKKIE drugie ŚNIADANIE (około 10 procent dziennej racji)
Malec może zjeść np. jogurt z owocami albo banana. Nie drożdżówkę oblaną lukrem – za dużo pustych kalorii.
- CIEPŁY OBIAD (około 35 procent dziennej racji)
Powinien się składać z dwóch dań: zupy (pełnej warzyw) oraz dania, w którego skład wchodzą białko (mięso, ryba lub jajko), węglowodany (ziemniaki, ryż, kasza) oraz warzywa. Jeśli dwudaniowy obiad to za dużo, podawaj go na raty, np. pierwsze danie przed drzemką, a drugie po niej.
- PYSZNY PODWIECZOREK (około 10 procent dziennej racji)
To dobra okazja, by podać malcowi dodatkową porcję mleka, np. w koktajlu truskawkowo-bananowym albo domowym budyniu. Może zjeść także surówkę, np. tarte jabłko z marchewką i cynamonem, lekkie, domowe ciasto drożdżowe z owocami, kisiel.
- LEKKA KOLACJA (około 20 procent dziennej racji)
Powinna być lekka, warto ją podać godzinę przed snem. Może być na ciepło, np. omlet z warzywami, ale możesz także podać kanapki.

Regularnie...
Dziecko (dorosły zresztą też) powinno jadać w miarę regularnie. Niewielkie odstępstwa to oczywiście nie problem, ale nie powinno być tak, że malec zasiada do obiadu raz o 12.30, a raz o 17 albo raz dostaje podwieczorek, a innym razem nie. Regularne posiłki:
- Nie dopuszczają do zbyt dużych wahań cukru we krwi. Jeśli przerwy między posiłkami są zbyt długie, jego poziom spada, co sprawia, że dziecko jest rozdrażnione i traci siły. Obniżają się także jego możliwości intelektualne, a przecież to właśnie teraz, choć nie chodzi jeszcze do szkoły, uczy się zdecydowanie najintensywniej!
- Zapobiegają otyłości. Jeśli się jada dużo, ale rzadko lub o przypadkowych porach, organizm gromadzi tłuszcz jak szalony, bo nie ma pewności, kiedy może liczyć na kolejny zastrzyk energii.
- Zapewniają malcowi stały „dowóz” ważnych składników. Jeśli maluszek jada za rzadko albo za mało, szybko zaczyna brakować mu ważnych składników. Skutki niedoborów zależą od ich rodzaju i wielkości. Jeśli są bardzo duże, mogą spowolnić rozwój dziecka.
UWAGA: Na niedobory narażone są również dzieci, które wyglądają jak pączki w maśle, bo ilość nie zawsze idzie w parze z jakością!

…ale nie non stop
Wielu rodziców (także maluszków, które wcale nie są zbyt chude) chodzi za pociechami krok w krok i korzysta z każdej okazji, by wetknąć im do buzi kawałek banana, kanapkę, drożdżówkę itd. To błąd. Karmiąc malca zbyt często, możemy spowodować, że przyzwyczai się do tego (i prędzej czy później stanie się grubaskiem), albo sprawić, że na hasło „oooobiad!”, będzie uciekać, chować się pod stołem, wpadać w złość albo zmuszać rodziców do urządzania przedstawień. Bo niby dlaczego miałby jeść, skoro wcale nie jest głodny?
Redakcja poleca: Rozszerzanie diety niemowlęcia zacznij od warzyw [WIDEO]
Chcesz, by twoje dziecko jadło warzywa? Zobacz, jak zaprogramować żywieniowo niemowlę. Opowiedzą eksperci: dr hab. n. med. Jan Mazela, pediatra oraz dr inż. Danuta Gajewska, dietetyk.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj