płaska główka niemowlaka
fot. AdobeStock

Co robić, aby niemowlę nie miało płaskiej główki?

Ponieważ noworodki i młodsze niemowlęta większość czasu spędzają leżąc, ich główka łatwo może się odkształcić. Zobacz, jak wygląda zespół płaskiej główki i w jaki sposób można mu zapobiec.
Małgorzata Wódz
płaska główka niemowlaka
fot. AdobeStock
W czasach, gdy powszechnie zaleca się układanie dzieci do snu na plecach, coraz więcej niemowląt może mieć problem z płaską główką. Może, ale nie musi. Sprawdź, co robić, aby do tego zniekształcenia czaszki nie dopuścić i jak postąpić, jeśli jednak się pojawi.

Płaska główka – jak to wygląda?

Niemowlę może mieć spłaszczoną główkę z tyłu (deformacja ta nazywana jest brachycefalią) lub z jednego boku (to plagiocefalia ułożeniowa). Spłaszczenie z boku możesz zaobserwować, gdy patrzysz na malucha z góry. Możesz też mieć wrażenie, że dziecko ma jedno oko umieszczone wyżej, uszy nie znajdują się symetrycznie po obu stronach głowy, czoło z jednej strony jest bardziej wydatne. Jeśli główka jest płaska z tyłu, twarz dziecka nie ulega zniekształceniu. Do spłaszczenia głowy niemowlaka dochodzi zwykle w pierwszych 3 miesiącach życia. Przyczyną deformacji czaszki jest nacisk na główkę, który powoduje:
  • częste układanie niemowlęcia w tej samej pozycji
  • zbyt długie przetrzymywanie dziecka w foteliku samochodowym lub bujaku
  • skrócenie mięśni szyi z jednej strony.
     
Jeśli zauważysz, że niemowlę ma spłaszczoną główkę, skontaktuj się z pediatrą. Im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej dla dziecka. Bagatelizowanie zniekształcenia czaszki może doprowadzić do trwałej asymetrii twarzy, a nawet do ucisku mózgu.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.


Płaska główka od leżenia na plecach

Do spłaszczenia główki najczęściej dochodzi, gdy układamy dziecko na plecach. Ale przecież leżenie w tej pozycji jest najbezpieczniejsze. Zalecają je eksperci m.in. słynnej Amerykańskiej Akademii Pediatrii, aby chronić niemowlęta przed groźnym SIDS. Czy zatem w trosce o piękny kształt głowy należy z niego zrezygnować? Nie ma takiej konieczności! Aby niemowlak nie miał płaskiej głowy, musimy zadbać o kilka spraw. Prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie wylicza, na co powinniśmy zwrócić uwagę:
  • Układajmy dziecko w różnych pozycjach – w ciągu dnia, kiedy rodzic jest w pobliżu, dziecko można kłaść na brzuszku. Aby wykluczyć sytuację, w której noworodek przygniecie sobie nosek i utrudni oddychanie, powinniśmy mieć maluszka cały czas pod opieką.
  • Zachęcajmy do odwracania główki w drugą stronę – zmieniamy ułożenie dziecka, raz kładziemy je normalnie, a raz główką tam, gdzie wcześniej leżały nogi. Młodsze niemowlęta często patrzą w kierunku światła. Jeśli będziemy zmieniać ich pozycję w łóżeczku, sprawimy, że maluch raz będzie musiał patrzyć na okno lub lampę lewą a raz prawą stroną. Możesz też powiesić nad łóżkiem dziecka obrazek w kontrastowych kolorach, który będzie przyciągał uwagę maluszka.
  • Gdy dziecko nie lubi zmian, wprowadzajmy je powoli – na przykład w czasie zabawy po zmianie pieluszki, by dziecko kojarzyło nowe ułożenie z przyjemnością.

Czy odkształcenie główki zniknie?

W niektórych przypadkach leżenie w jednej pozycji prowadzi nie tylko do spłaszczenia główki, ale również do asymetrii całego ciała. Ważne jest, aby malucha, u którego podejrzewamy zespół płaskiej główki szybko obejrzał pediatra, który ustali dalszy sposób postępowania lub skieruje do kolejnego specjalisty. U większości dzieci odkształcenie główki ustępuje w ciągu kilka miesięcy (czasem w drugim roku życia). Niekiedy dzieciom z płaską główką poleca się specjalne kaski korekcyjne (można ich używać przed 6. miesiącem życia). Korzystanie z nich jest jednak dla maluchów bardzo kłopotliwe. Czasem potrzebne są specjalne zabiegi i ćwiczenia. Na szczęście najczęściej wystarczy dbanie o częstą zmianę pozycji dziecka i... cierpliwość.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy